TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: Без наше учество, не го прифаќаме договорот СДСМ-ВМРО

Алсат-М - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази револт од исклучувањето на политичките партии на Албанците од преговорите за законот за јавно обвинителство а за неговата партија нема да биде прифатлив договор што ќе биде донесен само ...

Зијадин Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

IRL - 11.09.2019

“Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство, од некоја од земјите на Европската унија или САД, Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска го повтори својот став во врска со Законот за СЈО.

Во случајот „Рекет“ има бомба и за вицепремиерот Османи

365 - 11.09.2019

Зијадин Села, претседателот на Алаијансата на Албанците има сознанија дека во прислушкуваните материјали од случајот „Рекет“ се наоѓа бомба и за Османи. Села смета дека правен епилог за случајот „Рекет“ може да има само доколку се донесе јавен ...

Зијадин Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Телма - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Сител - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: Премиерот се соочува со неговото неодговорно однесување

ТВ21 - 11.09.2019

ТВ21 : Мицкоски денеска на прес конференција рече дека Премиерот најавува негов план Ц. Како ќе постапите вие докплку Премиерот има друг план за законот за ЈО? Зијадин Села: Премиерот најпрво ќе се соочи со своето неодговорно однесување што како ...

Зиадин Села: Со сите би направил предизборна коалиција освен со ДУИ

ТВ21 - 11.09.2019

„Рано е да се каже со кого би влегле во коалиција, во моментот кога ќе се објават изборите ние сме подготвени да коалицираме со секој Албанец кој сака да донесе промена и има за цел да донесе промена и демократија во албанското општество ,а не тој ...

Села: Доколку нема договор за ЈО, тоа ќе влијае во добивањето датум за членство во ЕУ

ТВ21 - 11.09.2019

ТВ21: Г. Села, доколку не се постигне договор меѓу власта и опозицијата за овој Закон, дали државата ќе влезе во политичка криза или дали ќе има предвремени избори? Зијадин Села: Секако дека доколку не се постигне договор за Закон кој треба да се ...

Села: Законот за ЈО е важен за сите етнички заедници

ТВ21 - 11.09.2019

„Ние го осудуваме чинот што за вакви важни теми за сите граѓани особено за Албанците кои неправедно поради политички постигнувања беа жртви на монтирани политички процеси. Албанските партии кои го претставуваат гласот на Албанците не смеат да бидат ...

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено – СЈО треба да го води обвинител од ЕУ ...

ТВ21 - 11.09.2019

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека треба да се усвои само новиот закон за ЈО, а не да се формира ново обвинителство како што вчера предложил премиерот Зоран Заев на лидерската средба.

По неуспехот на лидерската средба – реакции на партиите од албанскиот политички блок

24 Вести - 11.09.2019

Алијанса на Албанците им се налути на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ што без нив преговарале за законот за јавно обинителство. Од партијата на Села се децидни дека нема да прифатат ниту еден договор што ќе падне помеѓу двете македонски партии и порачаа дека ...

Средбата без Албанците, неприфатлива за АА – ДУИ не се чувствува како дел од проблемот, Беса бара комисија за ветинг

ТВ21 - 11.09.2019

Непостигнувањето договор меѓу власта и опозицијата за законот за обвинителство е единствена форма да се амнестира криминалот од минатото, смета лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села.

Села: СЈО треба да се зачува

Р.С.Европа - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Албанската опозиција револтирана – Не прифаќаат договори за СЈО без присуство на лидерските средби

Независен - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази револт околу форматот на средбата Заев-Мицкоски, од која беа исклучени албанските политички партии. Според Села, за Алијансата за Албанците нема да биде прифатлив никаков договор што ќе ...

Зијадин Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Курир - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“ . Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи

Press24 - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Слободен Печат - 11.09.2019

Според Села, однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ е неприфатливо во врска со амандманите за законот за ЈО. Додаде дека тие поднеле околу 30 амандмани. Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да ...

Села: Премиерот се соочува со неговото неодговорно однесување

4NEWS - 11.09.2019

ТВ21 : Мицкоски денеска на прес конференција рече дека Премиерот најавува негов план Ц. Како ќе постапите вие докплку Премиерот има друг план за законот за ЈО? Зијадин Села: Премиерот најпрво ќе се соочи со своето неодговорно однесување што како ...

Села: Со сите би направил предизборна коалиција освен со ДУИ

Press24 - 11.09.2019

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека со сите би направил коалиција освен со ДУИ. „Рано е да се каже со кого би влегле во коалиција, во моментот кога ќе се објават изборите ние сме подготвени да коалицираме со ...

Зијадин Села вели ако нема договор за Законот за ЈО, ќе има последици за датумот

Фактор - 11.09.2019

Секако дека доколку не се постигне договор за Закон кој треба да се состави од политичките фактори кои се релевантни, а не само од македонските политички партии, тоа ќе има последици и во датумот за преговори кој го чекаме во октомври, вели лидерот ...

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено

Press24 - 11.09.2019

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека треба да се усвои само новиот закон за ЈО, а не да се формира ново обвинителство како што вчера предложил премиерот Зоран Заев на лидерската средба.

Села не прифаќа договор за СЈО без да учествува на лидерските средби

360 степени - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази револт од исклучувањето на политичките партии на Албанците од преговорите за законот за јавно обвинителство и за неговата партија нема да биде прифатлив договор што ќе биде донесен само ...

Села се сомнева дека во ‘Рекет’ се споменува и вицепремиерот Османи

Нетпрес - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“ . Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

ЗИЈАДИН СЕЛА ОТКРИВА: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Магазин - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува Телма. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

ММС - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Зиадин Села: Со сите би направил предизборна коалиција освен со ДУИ

4NEWS - 12.09.2019

„Рано е да се каже со кого би влегле во коалиција, во моментот кога ќе се објават изборите ние сме подготвени да коалицираме со секој Албанец кој сака да донесе промена и има за цел да донесе промена и демократија во албанското општество ,а не тој ...

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство и да се судат сите функционери кои се огрешиле од 90-те до ...

Фокус - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост од игнорирањето на Алијансата за Албанците од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието. Според него неприфатливо е за нивните амандмани за Законот за ...

ЗИЈАДИН СЕЛА: Во „Рекет“ има “бомба“ и за Бујар Османи?

Денешен - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, објави Телма. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

4NEWS - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство

МКД - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост од игнорирањето на Алијансата за Албанците од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието. Според него неприфатливо е за нивните амандмани за Законот за ...

Села: Во „Рекет” има „бомба“ и за Бујар Османи

Република - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вели дека има сознанија оти меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет“ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, објави „Телма“. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Канал5 - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

24Инфо - 11.09.2019

“Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство, од некоја од земјите на Европската унија или САД, Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска го повтори својот став во врска со Законот за СЈО.

Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Скопје1 - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, објави „Телма“ . Токму затоа Села и не очекува овој случај да има разрешница.

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

+инфо - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...

Беса и Алијансата на Албанците реагираат на начинот на кој се договара судбината на СЈО

еМагазин - 11.09.2019

Од Беса и Алјансата на Албанците денеска регираа поради тоа што новиот закон за Јавно обвинителство односно судбината на Специјалното јавно обвинителство ја носат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во партиски преговори со ДУИ како партнер.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Либертас - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Република - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...

Села реагира што не бил поканет на лидерската средба

PressingTV - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...