TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бујар Османи си се покани на гости во Антикорупциска

Алсат-М - 22.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи се самопоканил на гости кај Антикорупциска за да разговара околу националната стратегија против корупцијата. Иако Државната комисија за спречување корупција е независно тело и одговара само пред ...

Новата методологија на ЕУ во првата половина на февруари

24 Вести - 22.01.2020

Европската Комисија го пролонгира објавувањето на новата методологија за една недела, наместо на 29 јануари, истата ќе ја објави на 6ти или 7 февруари, вели вицепремиерот Османи. Ова би значело и пролонгирање на процесот на усвојување на истата од ...

Османи: Франција има поомекнат став за почеток на преговори, од нас се очекува да го усвоиме законот за ЈО

Frontline - 22.01.2020

– Јас пред два дена комуницирав со министерката за Европа на Франција и договоривме моја скорешна посета во Париз за да ги слушнам новите ставови на Франција во однос на почетокот на преговори, и да образложам што ние направивме во меѓувреме.

Османи: Мојата посета на ДКСК не значи притисок врз институцијата

Локално - 22.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на прес-конференција со претседателката на Државната Комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска се заблагодари на институцијата за нивната работа во изминатиот период и додаде дека со посетата не врши притисок ...

Ивановска-Османи:Испорачаните резултати од ДКСК дополнителен адут за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ

Скопје инфо - 22.01.2020

Придонесот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во испорачување резултати кои ја гарантираат борбата против корупција, а кои ќе бидат дополнителни адути за вонредниот извештај на ЕК што се очекува во февруари, улогата на ДКСК за ...

Петгодишна стратегија за решавање на проблемите во политичкиот систем, правосудството и медиумите

CivilMedia - 22.01.2020

Националната стратегија за спречување на корупцијата и судир на интереси како и акциониот план за нејзино спроведување веќе е влезена во собараниска процедура. Очекувањата се пратениците позитивно да се произнесат за истата отворајќи и пат на ...

Антикорупциска бара построги критериуми за државни субвенции за медиумите

Мета - 22.01.2020

Да се зајакнат критериумите за доделување на државна помош за печатените медиуми, бара Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), која во Националната стратегија за спречување корупција ваквите субвенции ги оценува како ризик за ...

Османи на средба со членовите на ДКСК, тема претстојните избори

Курир - 22.01.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во рамките на средби со претставниците на државните институции задолжени за спроведување на изборите ќе се сретне со членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата.

Османи: Рокот за носење на Изборниот законик е 3 февруари

Нова ТВ - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи од седиштето на Државната изборна комисија (ДИК) упати порака до сите учесници на претстојните предвремени парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи ...

Националната стратегија за спречување на корупцијата поднесена во Собранието

Академик - 21.01.2020

Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2020 – 2024 година влезе во собраниска процедура. Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), предводена од претседателката Билјана Ивановска, му ја предаде ...

Османи: законот за ЈО не е услов, но е важен за Холандија и Франција

Р.С.Европа - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи: Со носење на Законот за ЈО ќе покажеме зрелост независно од партиските разлики што ги имаме

Слободен Печат - 21.01.2020

Според него, носењето на Закон за ЈО, би било покажување знак на зрелост дека независно од партиските разлики што ги имаме, кога се однесува за борбата против корупција од високо ниво ги надминуваме партиските разлики.

Изборниот законик пак ќе се менува во „пет до 12“

360 степени - 21.01.2020

Иако до распуштањето на деветтиот собраниски состав има уште дваесетина дена, сè уште не се донесени измените на Изборниот законик што произлегуваат од препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Тоа и годинава ќе се прави во „пет до 12“, откако стана извесно дека и ...

Османи: Овојпат навистина ни требаат беспрекорни избори заради евроинтегративниот процес

+инфо - 21.01.2020

Овојпат е најважно да имаме фер и демократски избори заради евроинтегративниот процес, порача вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по средбата со претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски во ДИК.

Османи до партиите: Покажете зрелост, донесето го Законот за јавно обвинителство пред изборите

А1 On - 21.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека Законот за јавно обвинителство кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен до 3 февруари, кога и ќе се одржи последната пленарна седница.

Османи: Никој не смее да ми каже дека не заслуживме почеток на преговори!

Либертас - 21.01.2020

Можеби Македонија е единствена држава која има толку инклузивна влада пред избори. Ова денеска го посочи вицепремиерот Бујар Османи на прес конференцијата на ДИК. „Ова што го правиме ние е знак на зрелост.

Османи и Деркоски повикаа за фер и демократски избори, последната собраниска седница на 3 февруари

24Инфо - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи: Најважно е да имаме фер и демократски избори поради инегративниот процес

Локално - 21.01.2020

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска од Државната изборна комисија изјави дека заложбата на оваа Влада е да има фер и демократски избори поради инегративниот процес на земјава.

Османи и Деркоски повикаа за фер и демократски избори, последната собраниска седница на 3 февруари

CivilMedia - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи и Деркоски повикаа на фер и демократски избори

Скопје1 - 21.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека Законот за јавно обвинителство кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен до 3 февруари, кога и ќе се одржи последната пленарна ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

Press24 - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

24Инфо - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

Канал5 - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател Оливер Деркоски.

Османи во посета на Државната изборна комисија

Макфакс - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

CivilMedia - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

24 Вести - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

MTM - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

Точка - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи во посета на Државната изборна комисија

Н.Македонија - 21.01.2020

Делегација на Секретаријатот за европски прашања предводена од заменик – претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе се сретне со делегација од Државната изборна комисија, предводена од нејзиниот претседател ...

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Макфакс - 21.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен до 3 февруари, кога и ќе се одржи последната пленарна седница.

Османи и Деркоски повикаа за фер и демократски избори, последната собраниска седница на 3 февруари

Сител - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

ОСМАНИ: Секогаш кога ќе дојдам во ДИК велам овој пат треба да има фер и демократски избори

Денешен - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи и Деркоски повикаа на фер избори: Граѓаните слободно да ја изразат волјата

Press24 - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи и Деркоски повикаа за фер и демократски избори, последната собраниска седница на 3 февруари

iPortal - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи до партиите: Донесете го Законот за јавно обвинителство пред изборите

Точка - 21.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека Законот за јавно обвинителство кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен до 3 февруари, кога и ќе се одржи последната пленарна седница.

Османи: Изборите да бидат според европски стандарди, да покажеме дека државата заслужува да биде дел од ЕУ

Република - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи се сретна со претседателот на ДИК, Оливер Дерковски и по средбата изјави дека сега е најважно да имаме фер и демократски избори заради евроинтегративниот процес. Овојпат навистина е тоа така.

Османи и Деркоски повикаа за фер и демократски избори, последната собраниска седница на 3 февруари

Опсервер - 21.01.2020

– Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи: Никој не смее да ми каже дека не заслуживме почеток на преговори!

Фокус - 21.01.2020

Можеби Македонија е единствена држава која има толку инклузивна влада пред избори. Ова денеска го посочи вицепремиерот Бујар Османи на прес конференцијата на ДИК. „Ова што го правиме ние е знак на зрелост.

Османи и Деркоски повикаа за фер, демократски и слободни избори

МКД - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Собранието ќе се распушти на 3-ти февруари, ДИК повика на фер и демократски избори

MakPress - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска од седиштето на Државната изборна комисија упати порака до сите учесници на претстојните парламентарни избори за важноста од организирање на фер, демократски и слободни избори, имајќи предвид ...

Османи: Да се најде компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

Press24 - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи ги повика партиите да најдат компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

Либертас - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи до партиите: Најдете компромис, донесете го законот за јавно обвинителство

+инфо - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи ги повика партиите да најдат компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи ги повика партиите да најдат компромис и да се донесе законот за ЈО

24Инфо - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Партиите да најдат компромис и да се донесе Законот за јавно обвинителство пред изборите, порача Османи

МКД - 21.01.2020

Политичките партии да ги надминат теснопартиските и политички позиции за законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред сѐ симболички да испратиме порака дека сме подготвени да соработуваме во борбата со корупција од високо ниво, ...

Османи: Партиите да најдат компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

Вечер Прес - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи: Законот за ЈО не е формален бенчмарк но важно е да се дојде до компромис

MakPress - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи ги повика партиите да најдат компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

Фокус - 21.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички да ...

Османи ги повика партиите да најдат компромис и да се донесе законот за јавно обвинителство

Опсервер - 21.01.2020

– Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги повика политичките партии да ги надминат, како што кажа, теснопартиските и политички позиции што се однесува до законот за јавно обвинителство, да се изнајде компромис и пред се симболички ...