TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА: Етна ги изненади научниците, исфрла лава 1.500 метри во височина (ВИДЕО)

Кумановски м. - 24.02.2021

Етна, најактивниот европски вулкан, ги изненади дури и искусните вулканолози во последните денови со спектакуларна ерупција на лава секоја вечер. Етна исфрли лава до 1.500 метри. Последната ерупција се случила вчера наутро, објави Италијанскиот ...

Нова ерупција на Етна, невидена во последните децении (ВИДЕО)

Press24 - 24.02.2021

Вулканот Етна повторно еруптираше. Новите ерупции почнале на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла чад и пепел. Како што јавува „Гардијан“, лавата што ја исфрлил Етна надминала височина од 1.500 метри.

Нова ерупција на вулканот Етна, невидена во последните децении (ВИДЕО)

Канал5 - 23.02.2021

Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции започнале на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Вчера лавата што ја исфрлил Етна надмина височина од 1.500 метри, пишува Гардијан.

Спектакуларна ерупција на Етна (видео)

Независен - 23.02.2021

Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што вчера ја исфрли Етна беше повисока од 1.500 метри, пишува „Гардијан“.

ВИДЕО I Нова ерупција на вулканот Етна: Спектакл каков што не паметиме со децении

Слободен Печат - 23.02.2021

Вулканот Етна повторно еруптира. Неговата активност почна во минатата недела, а вулканот со денови облаци од чад и пепел. Водоскокот што вчера го исфрлуваше Етна достигна 1.500 метри, пишува британски „Гардијан“.

Етна приреди спектакл што не се памети со децении/ВИДЕО

Вечер Прес - 23.02.2021

Најактивниот вулкан во Европа беше многу експлозивен во последните неколку седмици, исфрлајќи вжарена магма и пепел, што достигнува дури до Катанија. Спектакуларната ерупција на најактивниот вулкан во Европа, Етна, достигна врв во понеделникот ...

Етна го осветли ноќното небо исфрлувајќи лава до височина од 1.500 метри

Сакам да кажам - 23.02.2021

Спектакуларните ерупции на вулканот Етна го достигнаа својот врв вчера, кога исфрлуваше лава до височина од 1.500 метри, што експертите ги опишаа како едни од највпечатливите во изминатите неколку децении.

Спектакуларни „фонтани“ од лава: „Вакви ерупции се ретки“ (ВИДЕО)

Локално - 23.02.2021

Ерупциите на Етна траат со денови. Спектакуларните „фонтани“ од лава кои го осветлуваат сицилијанското небо ги зачудија дури и искусните вулканолози. Вулканологот Борис Бенцке од Националниот институт за набљудување на Етна рече дека вакви ерупции ...

ВИДЕО: Спектакуларна ерупција на вулканот Етна

Курир - 23.02.2021

Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што вчера ја исфрли Етна беше повисока од 1.500 метри, пишува „Гардијан“.

Ова е најспектакуларната ерупција на Етна ВИДЕО

+инфо - 23.02.2021

Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што вчера ја исфрли Етна беше повисока од 1.500 метри, пишува „Гардијан“.

(Видео) Спектакуларни фонтани од лава во ерупција на Етна

MakPress - 24.02.2021

Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што вчера ја исфрли Етна беше повисока од 1.500 метри, пишува „Гардијан“.

Спектакуларна ерупција на Етна

Опсервер - 24.02.2021

– Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што вчера ја исфрли Етна беше повисока од 1.500 метри, пишува „Гардијан“.

Кој е најопасниот вулкан во Европа?

Кајгана - 22.02.2021

Супервулканите имаат многу поголема разорна моќ, но за среќа, ваквите деструктивни ерупции се многу ретки. Највисокиот вулкан во Европа, Етна на Сицилија, жестоко еруптираше минатиот понеделник.