TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Негативни се резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус

Frontline - 27.02.2020

Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје. И двата случаи се негативни на вирусот. Во моментов, веќе хоспитализираната пациентка на Инфективната клиника во Скопје која со комбе допатува од Милано е ...

Делумно позитивен тест на коронавирус кај жена што се вратила од Рим

А1 On - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. И се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Дали лицата ќе се изолираат во центри или ќе останат дома, денеска ќе реши Комитетот

+инфо - 27.02.2020

Денеска во 13 часот ќе има состанок Комитетот за координација на активностите за коронавирусот, заедно со припадници на МВР, на кој ќе биде утврдено дали ќе продолжи домашната изолација за лицата или тие ќе бидат преместени во центрите за изолација ...

Сомнителната пациентка која шетала до Рим не „закачила“ коронавирус

Фактор - 27.02.2020

Пациентката за која се чекаше резултатот е негативна на коронавирус. Ова го потврдија од Министерството за здравство од каде посочуваат дека резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата ...

Каде да читате релевантни информации за коронавирусот

Деца - 27.02.2020

Можете и сами, полесно отколку што мислите, многу прецизно да се информирате за напредувањето на коронавирусот. Ако не им верувате на медиумите, пречесто сте биле измамени и се сомневате во политичките објави на социјални мрежи, ви препорачуваме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неподготвена да одговори на појавата на коронавирус

360 степени - 27.02.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини Владата дека била неподготвена да реагира на појавата на коронавирус во земјата. Дафина Стојановска на прес-конференцијата денеска го обвини министерот Венко Филипче дека дал контрадикторни изјави за тоа ...

(ВИДЕО) Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за ...

А1 On - 27.02.2020

„Коронавирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

Филипче: Уште една жена со знаци на коронавирус се испитува на Инфективната клиника

360 степени - 27.02.2020

Жена што се вратила од патување од Рим во моментов се испитува дали е заразена со коронавирус на Инфективната клиника во Скопје, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Нејзиниот тест во една третина е парцијално позитивен, но ...

Филипче: Испитуваме уште еден можен нов случај на коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

еМагазин - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

(ВО ЖИВО) Изјава на министерот Филипче за коронавирусот

Бриф - 27.02.2020

Изјавата е во рамки на Вториот национален форум за здравје. Изјави во рамки на вториот Национален форум за здравје Posted by MИА.mk on Четврток, 27 февруари ...

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче за коронавирусот

Либертас - 27.02.2020

Следете ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче за коронавирусот Видео – ...

Можен коронавирус кај уште една жена-се чека резултат од тестот

Фактор - 27.02.2020

Жена која патувала со сопругот во Рим е можно да е инфицирана со коронавирус. Ова го кажа министерот Филипче кој побара да се почека официјалниот резултат бидејќи тестот сеуште не бил целосно завршен а од кој третина покажувал можна позитивност.

НЕОФИЦИЈАЛНО НОВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС: Жена делумно позитивна, се прават дополнителни испитувања

Магазин - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека две нови лица вчера се јавиле со симптоми и биле тестирани на коронавирус. Се работи за маж и жена кај која една третина е парцијално позитивен.

Коронавирус и кај нас, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

CivilMedia - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Лекарите предупредуваат: Важни работи кои треба да се знаат за корона вирусот

Скопје инфо - 27.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Станува збор за македонски граѓанин што изминатиов период патувал во Италија, а на Инфективната ...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Вечер - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот. „Споделете и следете ги овие препораки“, напиша Филипче.

Потврден прв случај на коронавирус во земјава

24 Вести - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првиот потврден случај на корона вируост во Македонија. Жената престојувала еден месец во Италија, вчера се вратила и утринава била хоспитализирана на клиниката за инфективни болести.

Филипче: Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус, нејзината состојба е добра

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. -Со сите сопатници е контактирано телефонски и екипи се упатуваат кон нивните ...

Како да се заштитите од коронавирусот? ВИДЕО

+инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален Фејсбук профил објави видео на кое се испишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот.

(ВИДЕО) По промашувањето на мерките против коронавирусот, нервозниот Филипче во кавга со новинарите

Нетпрес - 26.02.2020

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Токму по овој повод Владата денеска одржа две вонредни прес конференции на кои ги соопшти деталите за пациентот. Уредникот на Инфомакс Александар Митовски имајќи ги во предвид информациите кои ги пренесуваат ...

Корона вирусот стигна во Македонија – заболена е 50 годишна жена

Алсат-М - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Забранети посетите на Детска клиника поради опасност од ширење на коронавирусот

Сакам да кажам - 26.02.2020

Од денеска забранета е посета на пациентите кои се лекуваат на Клиниката за детски болести, поради опасност од ширење на коронавирусот. Од Детска клиника соопштија дека откако се потврди првиот случај на забален од коронавирусот, забранет ќе биде ...

Министерот Филипче за симптомите и начинот на лечење од корона вирус(видео)

AKO - 26.02.2020

Избегнување на близок респираторен контакт, водење на лична и колективна хигиена и често миење на рацете е основен предуслов за спречување и сузбивање на појавата на заболувањето. Министерот за здравство, Венко Филипче и д-рЖарко Караџовски во ...

Идентификувани лицата кои патувале со заболената од коронавирус

Кумановски м. - 27.02.2020

Девет лица патувале во комбето со педесетгодишната жена од Скопје кај која денеска попладне беше регистрирано присуство на коронавирусот . Од сопатниците дел се од Скопје, а останатите од Струмица. Loading...

Коронавирус пристигна во Македонија – потврден е првиот случај, здравствените институции апелираат за смиреност

ТВ21 - 26.02.2020

Потврден е прв случај со коронавирус во Македонија. Станува збор за 50 годишна жена која утрово во два часот се вратила од Италија, каде престојувала еден месец кај нејзини роднини и пријатели.

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Филипче за случајот на корона вирус: Пациентката две седмици била болна, а во Италија не е тестирана

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

(ВИДЕО) Филипче со еден апел: Сите треба да се однесуваме одговорно

Бриф - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес конференција апелираше сите граѓани да се однесуваат одговорно, без разлика дали доаѓаат во Македонија или се во државата. Ова беше одговорот на прашањето во врска со тоа како заразената ...

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, рече Спасовски по првиот случај на заболен од коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Прв случај на коронавирус и во Македонија, спортските настани засега без промени

Екипа - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и епидемиологот Караџовски: Откриен еден случај на заболен ...

24Инфо - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство Венко Филипче и епидемиологот Жарко Караџовски на денешната прес-конференција информираа дека од утрово е откриен првиот случај на пациентка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против корона вирусот

Канал5 - 26.02.2020

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Пациентката со коронавирус во Македонија е во добра состојба, зафатено е едното белодробно крило само

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против Корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Клиника за детски болести: Најстрого се забранува посета кај пациентите

ТВ21 - 26.02.2020

Клиниката за детски болести на својот Фејсбук профил од денеска најстого ја забранува посетата кај пациентите поради опасноста од ширење на коронавирус. Тие апелираат и до родителите на децата кои се хоспитализирани, да имаат разбирање за оваа ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

Д-р Караџовски: Екипата која ја пренесувала пациентката заразена со коронавирус до клиниката била со заштитна опрема од ...

Press24 - 26.02.2020

Имаме спремна екипа со заштитна опрема од глава до пети како во Кина. Екипата која беше испратена од наша страна да земе анкета, беа влезени и опремени со комплетна опрема за заштита од коронавирус.

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Фактор - 26.02.2020

Четири луѓе се од Скопје и пет луѓе сосе возачот се од Струмица, појасни министерот за здравство, Венко Филипче за сопатниците кои допатувале од Италија со 50 годишната жена која е заразена со коронавирус. Луѓето се лоцирани, и контактирани.

(ВИДЕО) Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

А1 On - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Филипче го потврди првиот случај на коронавирус, Спасовски повика на смиреност

+инфо - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

Жена родена во 1970 година е првата заболена од КОВИД 19 во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Мета - 26.02.2020

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.