TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МАСАКРОТ НА ФЕСТИВАЛОТ ОД 7 ОКТОМВРИ МОЖЕЛ ДА БИДЕ ИЗБЕГНАТ Откриено што се случувало неколку часа пред кобниот напад

+инфо - 07.12.2023

Во седум часот наутро, организаторите на фестивалот го направиле својот прв обид да стапат во контакт со ИДФ: еден од нив го повикал потполковник Елад Зандани, шеф на главната команда на дивизијата Газа и човек задолжен за процесот на одобрување на ...

„Репортери без граници“ бараат преминот Рафа да биде отворен за новинарите

Курир

Вашингтон пост: Хамас давал информации за Исламски џихад за да го измами Израел

Бизнис Вести

WP: Хамас му давал на Израел информации за Исламски џихад како дел од измама

Кумановски м.

САД велат дека разговарале со Израел за „временските рокови“ на операциите во Газа

Во Центар

Ханије: Жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

Бизнис Вести

Војната меѓу Израел и Хамас се проширува во јужниот дел на Газа

Глас на Америка

Слободен Печат Оff.net Frontline Нетпрес Во Центар Во Центар МКД Н.Македонија

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Макфакс - 07.12.2023

Министерот за надворешни работи на Израел го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“ додека Антонио Гутереш за првпат во својот мандат активираше член во кој го повикува Советот за безбедност да спречи хуманитарна катастрофа во Појасот ...

ОН до Израел: Единствената на страна на која сме ние е онаа за спасување животи – Гутереш со драматичен потег до Советот за безбедност

Телма

Израелскиот министер за надворешни работи: Гутереш го поддржува Хамас

Локално

Коен: Мандатот на Гутереш претставува опасност за светскиот мир

Бизнис Вести

Светот е пред колапс: „Ситуацијата брзо се влошува во катастрофа“

Вечер Прес

Коен: Мандатот на Гутереш претставува опасност за светскиот мир

MakPress

Коен: Мандатот на Гутереш претставува опасност за светскиот мир

Бриф

Слободен Печат Канал5 Deutsche Welle Кумановски м. Опсервер Centar Кумановски м. Скопје1

ВИДЕО| Жена од Газа се осмели да зборува против Хамас

Нетпрес - 07.12.2023

Утрово, Рои Каис, воениот дописник на Кан 11, сподели видео фрагмент од преносот во живо на Ал Џезира. Сегментот содржи интервју со една постара жена од Газа која побарала засолниште во Кан Јунис откако избегала од северниот дел на Појасот Газа.

Израелската армија напредува во Кан Јунис, ракетираниот југ на Израел

Кумановски м.

Израелските сили цела ноќ го бомбардираа Појасот Газа

Кумановски м.

Израелците ја опколуваат куќата на лидерот на Хамас: Прашање е на време кога ќе го уапсиме

Канал5

Израелската армија влезе во Кан Јунис, извршен е напад врз седиштето на Хамас

А1 On

Израел го нападна јужниот дел на Газа: „Болниците се полни со мртви и ранети, главно жени и деца“

Фокус

Нетанјаху: Газа мора да се демилитаризира, тоа го може само израелската војска, никако меѓународни сили

Телма

Канал5 Сакам да кажам Глас на Америка Глас на Америка Канал5 Вечер Прес Макфакс Во Центар

Во истрагата на Амнести интернешнел се тврди дека американско оружје е користено во двата израелски воздушни напади во ...

CivilMedia - 07.12.2023

Во истрагата на Амнести интернешенел се тврди дека во два израелски воздушни напади во Газа во октомври, во кои се вели дека биле убиени 43 цивили, бил користен систем за наведување оружје произведен од САД.

Хуманитарниот систем во Газа е под „сериозен ризик од колапс“, вели Гутереш

Мета

Борел го поддржа Гутереш: „Мора да спречиме целосен колапс на хуманитарната ситуација во Газа“

Локално

„Народот во Газа нема каде да оди“: aлармантна ситуација на Блискиот Исток, Израел спроведува операции и на југот на енклавата

Макфакс

OН: Газа ја чека уште „попеколно сценарио“ ако не се дозволи повеќе помош да влезе во енклавата

MakPress

Гутереш крајно вознемирен поради обновените непријателства во Газа

MakPress

„Народот во Газа нема каде да оди“: aлармантна ситуација на Блискиот Исток, Израел спроведува операции и на југот на енклавата

Опсервер

Скопје1 MTM Точка Centar Алфа Frontline Нова ТВ

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Бизнис Вести - 07.12.2023

Европската унија треба да размисли за заострување на санкциите кон Хамас и воведување санкции за израелските доселеници одговорни за насилството на Западниот Брег, соопшти дипломатската служба на Европската унија во документот подготвен за ...

ЕУ треба да ги разгледа санкциите против Хамас и израелското насилство на Западниот Брег

Кумановски м.

ЕУ може да ги заостри санкциите за Хамас и да воведе за израелските доселеници

Нетпрес

Германија сака ЕУ да разговара за санкциите за израелските доселеници

Локално

Галант го осуди насилството на еврејските доселеници врз Палестинците на Западниот Брег

Бизнис Вести

САД воведе санкции за израелските доселеници обвинети за насилство врз Палестинците на Западниот Брег

Локално

САД воведе санкции за израелските доселеници обвинети за насилство врз Палестинците на Западниот Брег

Во Центар

Слободен Печат 24Инфо Нова ТВ Frontline CivilMedia MakPress Независен Нетпрес

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Газа

Бизнис Вести - 07.12.2023

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека е одобрено зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Појасот Газа. Во соопштението не се наведува колку ќе биде зголемена испораката, туку само дека одобрениот ...

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Газа

Сител

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Газа

MakPress

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Газа

Курир

Израел даде зелено светло за зголемување на дневната количина гориво која влегува во Газа

Слободен Печат

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво за влез во Газа

Нетпрес

Израел одобри зголемување на дневната количина гориво што може да влезе во Газа

24 Вести

Кумановски м.

Израелската војска соопшти дека пронашла големо количество оружје во Газа

Р.С.Европа - 06.12.2023

Израелската војска на 6 декември соопшти дека пронашла големо складиште за оружје „во срцето на цивилното население“ во Газа и запленила или уништила проектили, гранати, беспилотни летала и друго оружје.

Откриено „едно од најголемите тајни складишта за оружје“ во Појасот Газа

Курир

Израелската армија тврди дека открила едно од најголемите складишта на оружје што му припаѓа на Хамас

Макфакс

Израел доби 10.000 тони американска воена опрема од почетокот на војната

Во Центар

Израелското Министерство за одбрана: Од почетокот на војната во Газа добивме 200 авиони со воена помош од САД

Локално

Израел: Најжестоки борби со Хамас од почетокот на копнената офанзива

Deutsche Welle

„Во тек се жестоки борби“: Газа гори како никогаш досега

Локално

Нетпрес Кумановски м. Курир Фокус Вечер Прес Република Во Центар Локално

Ердоган: Нетанјаху нема да ја избегне кривичната одговорност за воените злосторства извршени во Газа

А1 On - 06.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази уверување дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да ја избегне кривичната одговорност за воените злосторства извршени во Газа. Тој ова го изјави по враќањето од Катар, каде на 5 декември ...

Ердоган: Израелските воени злосторства во Газа не треба да останат без одговор

360 степени

Ердоган: Злосторствата извршени од Израел не треба да останат неказнети

Макфакс

Ердоган: „Воените злосторства на Израел не треба да останат без одговор“

Во Центар

Ердоган: Злосторствата извршени од Израел не треба да останат неказнети

Опсервер

Ердоган: Злосторствата извршени од Израел не треба да останат неказнети

Скопје1

Ердоган: Злосторствата извршени од Израел не треба да останат неказнети

Сител

MTM Точка Centar Канал5 Frontline MakPress

Израелските лидери: Плаќаме висока цена, нашето постоење зависи од победата во оваа војна

Макфакс - 06.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека нема да дозволи присуство на каква било закана во Појасот Газа или присуство на какви било странски сили за да се осигура дека Газа ќе остане демилитаризирана, додека министерот за одбрана Јоав Галант ...

Нетанјаху: Израел ќе ја задржи контролата врз безбедноста на Газа по војната

Во Центар

Нетанјаху: Израел ќе ја задржи безбедносната контрола врз Појасот Газа по војната

360 степени

Нетанјаху: Израел ќе ја контролира Газа долго по војната

МКД

Нетанјаху: Израел ќе ја задржи контролата врз безбедноста на Газа по војната

Фокус

Нетанјаху: Израел ќе ја задржи безбедносната контрола врз Газа по војната

Бизнис Вести

Нетанјаху: Израел ќе мора да ја задржи контролата врз Газа долго по војната

Локално

24Инфо Слободен Печат Вечер Прес Бриф Кумановски м. Република Канал5 Zoom

Ердоган: Нетанјаху нема да ги избегне последиците од она што го сторил

Во Центар - 06.12.2023

– Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, истакна дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да ги избегне последиците од она што го сторил, ќе биде изведен пред лицето на правдата и ќе ја плати цената за воените злосторства што ги ...

“СУЛТАНОТ“ СО ТЕШКИ ОБВИНУВАЊА – Реџеп Таип Ердоган остро кон Бенјамин Нетанјаху: “Тој ја користи војната за да ја продолжи својата политичка кариера!“

Во Центар

Ердоган: Турција го отфрла планот за „тампон зона“ за Газа

24Инфо

Ердоган вели дека Палестинците ќе одлучуваат за иднината на Газа по војната

Слободен Печат

Ердоган го нарече Нетанјаху касапот на Газа: Треба да му се суди за воени злосторства

Во Центар

Турција: „Сериозни последици“ доколку Израел се обиде да убие член на Хамас на турска територија

Локално

Турција го предупреди Израел да не убива членови на Хамас на нејзина територија

Независен

Слободен Печат MakPress Frontline Рацин Канал5 Бизнис Вести Слободен Печат MakPress

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Макфакс - 06.12.2023

Израел ја критикуваше шефицата на агенцијата за деца на ОН откако таа го осуди сексуалното насилство извршено од милитантите на Хамас врз жените за време на нападот на 7 октомври. Израелските власти велат дека реакцијата на Кетрин Расел, извршната ...

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Бизнис Вести

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Независен

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Либертас

УНИЦЕФ без да го спомне Хамас го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври

Слободен Печат

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

MakPress

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Опсервер

Точка Скопје1 Денешен

ОН - Палестинците во Газа живеат во „апсолутен продлабочен терор“

Р.С.Европа - 06.12.2023

Палестинците во Појасот Газа живеат во „апсолутен, продлабочен терор“, изјави шефот на Обединетите нации за човекови права. Волкер Турк рече дека во такви „апокалиптични“ хуманитарни околности, постои висок ризик од извршување на злосторства.

Од ОН велат дека Палестинците во Газа живеат во целосен ужас

Слободен Печат

Сунак изразил разочарување до Нетанјаху поради прекинот на паузата во борбите во Газа

Бизнис Вести

Палестинска министерка: Во Газа од почетокот на војната се убиени повеќе од 15.900 Палестинци

МКД

Франција воведе санкции за шефот на Хамас во Газа

Р.С.Европа

Повеќе од 15.900 палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната, тврди Хамас

Макфакс

Повеќе од 15.900 палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната, тврди Хамас

Опсервер

Точка Скопје1 Centar 24Инфо Канал5 Слободен Печат 24Инфо 24Инфо

Јапонскиот премиер му порача на Нетанјаху дека цивилните жртви треба да се сведат на минимум

Р.С.Европа - 06.12.2023

Јапонскиот премиер Фумио Кишида на 6 декември телефонски му рекол на својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху дека е важно да се минимизираат цивилните жртви во конфликтот со Хамас, соопшти јапонската влада, пренесе Ројтерс.

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Бизнис Вести

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Локално

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Слободен Печат

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Frontline

И ЈАПОНИЈА ГО ПРЕДУПРЕДИ ИЗРАЕЛ – Фумио Кишида со порака до Бенјамин Натенјаху: “Намалете го бројот на цивилни жртви“

Во Центар

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Макфакс

Опсервер Денешен Скопје1 Точка

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СВЕДОШВА ОД ПРЕЖИВЕНИТЕ ПО НАПАДОТ НА ХАМАС: Би-Би-Си со специјална репортажа - дел од преживеаните се ...

Фактор - 06.12.2023

Фотографиите и видеата на голи и крвави жени направени од Хамас на денот на нападот и фотографиите од телата по нападот покажуваат дека милитантите сексуално напаѓале цивили. објави голема сторија, во која посочува дека се собрани бројни докази, но ...

Бајден: Се појавија извештаи за суровоста на терористите на Хамас, силувале и сакателе жени

360 степени

БиБиСи: Хамас силуваше и осакатуваше жени во напад на јужен Израел

Кумановски м.

Бајден: Хамас силуваше жени за време на нападите врз Израел

Нетпрес

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Бизнис Вести

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Независен

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Курир

Точка Слободен Печат Либертас +инфо MakPress