TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од стружењето од оградата И асфалтот настанал ефект на шмиргла И од искрите се запалиле течностите на автобусот, тврдат ...

Сакам да кажам - 25.11.2021

Според првичните наоди од истрагата, до пожарот на автобусот на „Беса транс“ дошло кога многу силно удрил во десната ограда на автопатот, па потоа на левата. Заменикот на главниот бугарски обвинител Борислав Сарафов кажа дека од стружењето од ...

Бугарското обвинителство: Заштитната ограда е опасна и најверојатно придонела за тежината на несреќата

Бриф

На настанот нема ниту еден очевидец, вели Серафов

Press24

Сите жртви од трагедијата на „Струма“ починале од задушување, соопшти бугарското обвинителство

Deutsche Welle

Жртвите од автобусот починале од задушување, пронајдени 44 тела

Р.С.Европа

Сарафов со првични детали: Најверојатно се работи за човечка грешка, немало туби со бензин, а опасност е и банкината

МКД

ПАТНИЦИТЕ ПОЧИНАЛЕ ОД ЗАДУШУВАЊЕ: Вдишувале саѓи-покажува аутопсијата на изгорените тела

Фактор

Слободен Печат Алсат-М Алсат-М ТВ21 Република Независен Скопје1 4NEWS

Истрага за автобуската несреќа: Бугарските обвинители ги отфрлаат верзиите за туби со гориво и за терористички акт

360 степени - 25.11.2021

Сарафов рече дека досегашната истрага води кон тоа дека повеќето патници во автобусот починале од задушување од чадот, како што покажала аутопсијата која е завршена Бугарскиот обвинител Борислав Сарафов ја отфрла верзијата за туби со гориво во ...

Бугарскиот јавен обвинител: Немало туби со нафта, имало знаци на кочење, банкината опасна за безбедноста

24 Вести

Еве што е утврдено во врска со наводите дека во автобусот имало туби со гориво

Алсат-М

Сарафов: Засега е најблиска верзијата за човечка грешка, во тубите немало бензин

Н.Македонија

Не се работи за терористички напад: Експлозија немало ниту туби со нафта во возилото

Република

Тубите за гориво биле празни, жртвите се задушиле – Презентирани досега собраните докази

ММС

Бугарски обвинител: Немало експлозија и туби со гориво во автобусот, патниците били живи во моментот на пожарот

Скопско Ехо

ТВ21 Press24 Кумановски м. 4NEWS Вечер Прес Тера еМагазин Zoom

Човечка грешка е најверојатна причина за несреќата, а не терористички акт или туби со нафта

Опсервер - 25.11.2021

ript> – Аутопсиите покажуваат дека сите загинати во автобуската несреќа починале од задушување, а не од ударот. Тоа значи дека биле живи во моментот на пожарот. Конечна проценка за причините за несреќата ќе треба да дадат финалните анализи, но ...

Сарафов: Жртвите умреле од задушување, најверојатна причина за несреќата е човечка грешка

Канал5

Се проверувало дали несреќата со автобусот е терористички акт, оваа верзија отфрлена

Курир

Човечка грешка е најверојатна причина за несреќата, а не терористички акт или туби со нафта

Скопје инфо

Сарафов: Жртвите починале од задушување, најверојатна причина за несреќата е човечка грешка

OhridNews

Сарафов: Жртвите умреле од задушување, најверојатна причина за несреќата е човечка грешка

Телма

Се проверувало дали несреќата со автобусот е терористички акт, оваа верзија отфрлена

Пулс24

Сител Либертас 24Инфо Денешен Кајгана Фокус Фокус Вечер Прес

Се прават распити, тубите за гориво биле празни – бугарското обвинителството со детали за несреќата

Скопје1 - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Бугарското обвинителство: Тубите за гориво биле празни, денес продолжуваат распитите

Lider

Бугарско обвинителство: Тубите за гориво во автобусот биле празни

Скопје инфо

Бугарско обвинителство: Имало три туби кои не биле полни и не се запалиле

Сител

(Видео) Сарафов со првични детали - што е утврдено во врска со наводите дека во автобусот имало туби со гориво

Точка

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

Денар

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

MTM