TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција вети дека ќе одговори на можните санкции на САД

Слободен Печат - 22.07.2019

Според министерот за надворешни работи Мевлут Чавусоглу, американскиот претседател Доналд Трамп не сака санкциите против Анкара. Турција вети дека ќе одговори на санкциите на САД, кои ги смета за неприфатливи, кои може да бидат воведени поради ...

Турција ќе возврати на санкциите од САД, вклучувајќи мерки кон „Инџирлик“

Макфакс - 22.07.2019

Анкара е подготвена да се одмазди за санкциите што Вашингтон има намера да ѝ ги наметне на Турција поради купувањето на рускиот систем за воздушна одбрана С-400, рече турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во понеделникот, ...

Турција ги предупреди САД со Инџирлик

Алсат-М - 22.07.2019

Турција би можело да преземе чекори против американската воена база Инџирлик како одговор на евентуални американски санкции, поради набавката на противракетните системи С-400, најави денеска турскиот министер за надворешни работи, Мевлуд Чавушоглу, ...

Турција се закани со воена операција

Макфакс - 22.07.2019

Ако не се воспостават безбедносни зони во северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди Чавушоглу. Според него, воената операција би можело да биде покрената источно од реката Еуфарат.

Турско МНР: Руските С-400 се помодерни од американските „Патриот“

+инфо - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“ – ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона на безбедност

Независен - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турција меѓу САД и Русија: Пораз за Ердоган

Вечер - 21.07.2019

САД решија Турција да биде исклучена од воената програма за борбени авиони – Ф35. Причината е турската набавка на рускиот противракетен систем С-400. Реакцијата на Вашингтон е шок за Анкара. Вашингтон донесе одлука која е логична и доследна.

Турција ќе возврати на санкциите од САД, вклучувајќи мерки кон „Инџирлик“

24Инфо - 22.07.2019

Анкара е подготвена да се одмазди за санкциите што Вашингтон има намера да ѝ ги наметне на Турција поради купувањето на рускиот систем за воздушна одбрана С-400, рече турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во понеделникот, ...

Безбедносните зони во Сирија услов за безбедна Турција

Н.Македонија - 22.07.2019

Ако не се воспостават безбедносни зони во северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Турско МНР: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот”

24Инфо - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот”, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот”, ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона на безбедност

Локално - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турција ќе возврати на санкциите од САД, вклучувајќи мерки кон „Инџирлик“

Точка - 22.07.2019

Анкара е подготвена да се одмазди за санкциите што Вашингтон има намера да ѝ ги наметне на Турција поради купувањето на рускиот систем за воздушна одбрана С-400, рече турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во понеделникот, ...

Турција се закани со воена операција

Точка - 22.07.2019

Ако не се воспостават безбедносни зони во Северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди Чавушоглу. Според него, воената операција би можело да биде покрената источно од реката Еуфарат.

Турско МНР: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот“

Опсервер - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона на безбедност

24Инфо - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турција се закани со воена операција

Centar - 22.07.2019

Ако не се воспостават безбедносни зони во Северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди Чавушоглу. Според него, воената операција би можело да биде покрената источно од реката Еуфарат.

Чавушоглу: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот“

Денешен - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...

Чавушоглу: Ако не добиеме поддршка, почнуваме воена операција во северна Сирија

Вечер - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турско МНР: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот“

А1 On - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона на безбедност

Сител - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турско МНР: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот“

1tv - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона на безбедност

А1 On - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Чавушоглу: Руските С-400 се помодерни од американските „Патриот“

Р.С.Европа - 22.07.2019

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“. Чавушоглу нагласи дека Анкара планира да „ги стави во употреба ракетните системи С-400 до ...

Чавушоглу: Почнуваме воена операција доколку во северна Сирија не се воспостави зона

MakPress - 22.07.2019

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека доколку не се воспостави одамна планираната зона за безбедност во северна Сирија и доколку не запрат заканите кон Турција, тогаш Анкара ќе преземе воена операција источно од реката ...

Турско МНР: Руските С-400 се помодерни од американските „Патриот“

Нетпрес - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“ – ...

НАТО негодува: За Турција рускиот ракетен систем од подобар од американскиот

PressingTV - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...

Турско МНР: Руските С-400 се подобри од американските „Патриот“

MakPress - 22.07.2019

Руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, ...