TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фотографија на денот: Стерилизација на кинески начин

Deutsche Welle - 27.02.2020

Вухан е во карантин поради коронавирусот. На жителите на овој кинески град зеленчук им се носи со мотоцикли. Од безбедносни причини, спакуван е во пластични кеси. Епидемијата на коронавирусот во Кина, според шефот на експертската владина комисија, ...

Коронавирус – силниот имунитет е клучен за добра прогноза на болеста!

Н.Македонија - 27.02.2020

Додека ја пишувам оваа колумна (25.2.2020), за нешто повеќе од 1 месец, глобално со коронавирус (2019-нКоВ) се заразени 80.227 лица, од кои 2.705 починале (3,4 отсто стапка на смртност), а 27.471 успешно закрепнале од инфекцијата.

Еве која земја се бори најдобро против коронавирусот, добиваат пофалби од сите

ТВ21 - 27.02.2020

Кина на 31 декември ја извести Светската здравствена организација за присуство на вирус во близината на Вухан, поради кој доаѓа од воспаление на белите дробови. Два дена подоцна, министерството за здравство на Сингапур ги предупреди сите доктори да ...

СЗО: Лукот не помага против коронавирусот

Слободен Печат - 27.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) тргна во борба против гласините, полувистините и дезинформациите во врска со коронавирусот. Под мотото „Мит бастерс“ на веб-страницата на СЗО, меѓу другото, се укажува на тоа дека лукот не штити од инфекција ...

Пристигна Корона – добредојде на паниката (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Сега се појавија епидемии во Јужна Кореја, Италија и Иран, предизвикувајќи стравувања дека ова може да стане пандемија. Пандемија се прогласува кога една заразна болест истовремено се разгорува во различни делови на светот.

Коронавирусот полека се шири низ цела Европа, германија очекува епидемија

Сакам да кажам - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири низ речиси цела Европа, откако прв случај на заразен пријавија Данска, Норвешка, Финска, Романија, Грузија и Естонија. Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека земјата, каде што досега има 21 заразен, се наоѓа ...

Италијанците тврдат: Има лек за коронавирусот, излечивме три пациенти со лекови против ебола

ТВ21 - 27.02.2020

Италија, моментално најголемото жариште на коронавирусот во Светот, каде што починаа 12 лица, а заразени се 424, објави метода по која успеала да излекува три лица од коронавирусот. Шефот на цивилната заштита Анџел Борели прецизираше дека три ...

Ковид-19 во регионот: Петмина заразени и засилени контроли на границите

360 степени - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус – тројца во Хрватска и по еден во Грција и во нашата држава. Филипче: Заразената пациентка е добро, другите патници се познати и од вечерва ќе ...

Сите бегаат од Кина поради коронавирусот, партизановец замина на печалба во второлигаш

Sport 1 - 27.02.2020

Откако пред крајот на минатата година се појави коронавирусот во Кина, речиси сите странци почнаа да бегаат од најмногубројната земја на светот, а сега кога полека вирусот се шири низ светот, првата ѕвезда на белградски Партизан реши да си замине ...

Овој град им дава на своите жители по 1.280 долари во кеш: 7 милиони луѓе ќе имаат корист од одлуката која има една цел

Точка - 27.02.2020

Хонгконг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари во кеш за да ги намали последиците од економската криза, а ваквата мерка подразбира дека сите жители со живеалиште во Хонконг кои имаат најмалку 18 години ќе ја добијат таа парична сума.

Пандемија наспроти епидемија - која е разликата?

Факултети - 27.02.2020

Откако коронавирусот почна да се шири низ светот, зборовите епидемија и пандемија се појавуваат во медиумите почесто од порано. Станува збор за поврзани термини кои не се синоними. Како што објаснува американската Асоцијација за професионалци за ...

Коронавирус во училиштето на принцот Џорџ и принцезата Шарлот: Ученици ставени во карантин

+инфо - 27.02.2020

Дури 14 училишта се затворени во Велика Британија оваа недела од страв од ширење на коронавирусот. Четворица ученици во училиштето, каде учат принцот Џорџ (6) и принцезата Шарлот (4), се ставени во изолација затоа што се претпоставува дека се ...

Италија: Бараме поддршка, а не дискриминација во борбата со Ковид-19

+инфо - 27.02.2020

Италијанската Влада повика за меѓународна поддршка во напорите за спречување на ширењето на инфекцијата со новиот коронавирус во државата, каде што бројот на заразени достигна 477, а бројот на починати од петокот досега – 12.

Корона вирусот ги покоси акциите на најголемите технолошки компании

Иновативност - 27.02.2020

Влијанието на корона вирусоt се чувствува во целиот свет и моментално е невозжожно да се процени како ќе се движи ситуацијата во иднина. Се поголем е бројот на заразени и починати лица, милиони се во изолација, а појавата на корона вирусот во ...

Коронавирусот ги откажува патувањата за 8 Март, можни загуби за агенциите

Слободен Печат - 27.02.2020

Дел од агенциите со кои контактираше МИА велат дека луѓето во принцип многу лесно се плашат и веднаш реагираат во вакви ситуации, така што причината за непатувањето е стравот и воздржаноста кај мнозинството граѓани да патуваат кон овие дестинации.

Коронавирусот се прошири во 40 земји од светот: Државите преземаат мерки, во Италија најголем број заразени во Европа

Точка - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот, а заразени има на сите континенти освен на Антарктик. Прв случај на коронавирус во Данска Данска го потврди првиот случај на коронавирус, а заразен е маж кој се вратил од скијање во Ломбардија, Италија.

Коронавирусот проширен на сите континенти, го нема само на ова место

Курир - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Во Италија тројца пациенти излекувани од коронавирус: Еве со какви лекови експериментирале докторите

Точка - 27.02.2020

Италија, земја во Европа со најголем број на заразени од коронавирусот синоќа објави дека во земјата според последните податоци има вкупно 424 заразени. Новите податоци на Цивилната зашттиа на Италија не содржат информации за починати, но прецизира ...

Заболената пациентка е во добра состојба, со лесен облик на коронавирусот

Фактор - 27.02.2020

Заболената пациентка не одговорила правилно на поставените прашалници кога влегла во државата. Таа не кажала вистински податок на здравствената состојба инаку контролата би била направена веднаш во истиот момент на граничниот премин од граничните ...

Хонг Конг ќе ги „почести“ своите граѓани со по 1.280 долари

Expres - 27.02.2020

Хонг Конг ќе им подели по 1.280 американски долари на своите граѓани за да се намалат ефектите од економската криза, а мерката подразбира дека сите жители на Хонг Конг над 18 години ќе го добијат овој износ.

Колку сте повозрасен, толку повеќе корона вирусот е поопасен за Вас

еМагазин - 27.02.2020

Новиот тип на корона вирус, за кој се уште не знаат многу работи, според моменталните истражувања, кои секако не се дефинитивни, бидејќи се во рана фаза, може да биде поопасен за повозрасните лица и за тие со хронични заболувања.

Нема настава за македонските ученици што патувале во земјите од висок ризик за ,коронавирус”

Слободен Печат - 27.02.2020

Во меѓувреме во училиштата универзитетите, јавните научни установи и сите други образовни институции ќе се подига хигиената на највисоко ниво во сите простории каде има честа фреквенција на луѓе.

„Ние од простоќа ќе фатиме коронавирус, од ништо друго“: Твитер реакции

еМагазин - 27.02.2020

Првиот случај на заразено лице со коронавирус во Македонија предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ На овие телефонски броеви може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус Коментарите се различни, а еве дел од ...

Коронавирус во Македонија – Еве каква е состојбата во регионот, каде има потврдени случаи

Курир - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Стабилна состојбата на Гркинката со констатиран коронавирус

Курир - 27.02.2020

По потврдениот прв случај на коронавирусот во Солун кај 38-годишна жена, грчките власти ги идентификуваат луѓето со кои таа стапила во контакт, од моментот кога тргнала од Италија за Грција, па се до приемот во солунската болница, јави дописничката ...

Цената на нафтата на рекорден минимум од декември 2018 година

Курир - 27.02.2020

Цената на нафтата од типот Брент се намали на Лондонската берза под 52 долара за барел. Тоа е за првпат од 26 декември 2018 година. Цената за доставки во април е намалена за 1,64 проценти на 51,94 долари за барел.

Потврдени над 81.000 случаи на коронавирус во светот

Курир - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Курир - 27.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ризикот од новиот коронавирус во САД останува многу мал. Тој на прес-конференција во Вашингтон нагласи дека САД се подготвени да направат се што треба ако почне да се шири вирусот.

Трамп: Ризикот од коронавирусот за САД е мал, подготвени сме на сè

Глас на Америка - 27.02.2020

Претседателот Трамп го назначи потпретседателот Мајк Пенс да ги води и координира федералните служби во спречувањето на заразата САД се најдобро подготвена земја во светот за справување со коронавирусот, рече претседателот Доналд Трамп на ...

И филмовите во криза поради корона вирусот: Одложено снимањето на „Невозможна мисија“ во Италија

Вечер - 27.02.2020

Планираното тринеделно снимање на седмото продолжение на филмот „Невозможна мисија“ (Mission Impossible) во Италија е одложено поради појава на заразата со корона вирус, пренесоа американските медиуми.

Коронавирус - Феномен за „инфодемија“ односно неконтролиран број на информации на светско ниво

MakPress - 27.02.2020

Епидемијата од коронавирус, која потекнува од кинескиот град Вухан, може да се смета за прва „инфодемија“. Изразот „инфодемија“ од зборовите информација и епидемија првпат го искористи Светската здравствена организација (СЗО).

Како да се заштитите: Митови и факти за коронавирусот

Deutsche Welle - 26.02.2020

Со цел да им застане на патот на бројните шпекулации и дезинформации за коронавирусот, Светската здравствена организација објави посебна интернет-страница која има за цел да ги разбие „митовите“ за вирусот со факти.

Коронавирусот во ерата на социјалните медиуми

MakPress - 27.02.2020

СЗО се обиде да ги намали дезинформациите во партнерски судир со Твитер, Фејсбук, Тикток и Тенцент (сопственик на најпопуларната социјална мрежа во Кина Ви чат). Неодамна СЗО и Гугл покренаа Гугл СОС-аларм што ги пласира на прво место официјалните ...

Тројца заразени со вирусот во Италија целосно излечени со експериментална терапија

МКД - 26.02.2020

Италија, во која досега умреа 12 луѓе во епидемијата на коронавирусот, објави вечерва дека во земјата се заразени вкупно 424 лица, според податоците на Цивилната заштита, пренесуваат агенциите.

Македонка во Италија за коронавирусот: Повеќе се плашам за моите љубени во Скопје отколку за себе

А1 On - 26.02.2020

Она што го преживуваат граѓаните на Италија, денеска почна да се преживува и кај нас – првиот случај на коронавирус кој и покрај смирувачките пораки од властите, сепак предизвикува панични реакции.

Што е новиот коронавирус и кои се симптомите?

МКД - 26.02.2020

Вирус што може да предизвика сериозна болест на белите дробови, кој се појави во Кина и се рашири во 27 други земји, од денес вклучувајќи ја и Македонија . Коронавирусот од 26 февруари зарази 78.1159 лица во Кина, од кои 2.717 умреа.

Германски министер за здравство: Не треба на прво кашлање да трчате на лекар

Press24 - 26.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан изјави дека Германија е на почеток на епидемија по новите шест случаи на коронавирус. Истакна дека Германија повеќе не може да ги следи ланците на заразата како што тоа го правеше досега.

Заразената од коронавирус во Солун позната дизајнерка, била на модната недела во Милано

МКД - 26.02.2020

38-годишната жена што е заразена со новиот коронавирус и се наоѓа во болница во Солун не е јавно именувана, но грчките медиуми ја идентификуваа како добро позната дизајнерка што отпатувала во северна Италија за да присуствува на модната недела во ...

Прв потврден случај на коронавирус во Романија

Press24 - 26.02.2020

Во Романија денеска е регистриран првиот случај на коронавирус кај маж од јужниот округ Горж, соопшти министерот за здравство на таа држава. -Мажот бил во директен контакт со италијански државјани кои патувале во Романија во текот на овој месец, ...

Корона вирус: Истрага во болниците во Италија од каде се рашири инфекцијата

Независен - 26.02.2020

Италијанските обвинители отворија истрага за процедурите усвоени од страна на болниците во регионот на Ломбардија во центарот на епидемијата на корона вирусот во Европа, откако се појавија извештаи дека лекарите првично го одложиле тестирањето на ...

МОН: Ученици и наставници што патувале во земји со коронавирус да не доаѓаат на настава

360 степени - 26.02.2020

Министерството за образование и наука (МОН) бара образовните установи во најкус можен рок да обезбедат информации од сите вработени, ученици и студенти – дали во последните две недели патувале или живеат со некој кој патувал во следниве ...

Коронавирусот од италија пристигна и во Македонија, заразена 50-годишна жена, деветмина во изолација

Сакам да кажам - 26.02.2020

Коронавирусот пристигна и во Македонија. Министерството за здравство попладнево го потврди првиот случај на КОВИД-19 во земјава и порача дека едно заразено лице не претставува опасност за целото население и дека лекарските служби се подготвени ...

Тавила: Северна Македонија способна и подготвена за многу рано откривање на случаи со коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Северна Македонија е способна за првично и многу рано откривање на можните случаи со коронавирус. Знае како да се справи со нив. Системот е подготвен и може да одговори на барањата за хоспитализација, смета шефицата на Канцеларијата на Светската ...

(апдејт 26.2.2020) Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика

Пулс24 - 27.02.2020

Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика. Истиот на секои 24 часа ќе го освежуваме со нови бројки. Почитувани, за вас го изработивме овој инфографик за полесна прегледност во врска со епидемијата на КОРОНА ВИРУСОТ кој се ...

Сите бегаат од Кина, а член на Партизан се сели во втората лига

Спортманија - 26.02.2020

Коронавирусот не го плаши поранешниот српски репрезентативец Партизан го ослободи Зоран Тошиќ да ја реализира преселбата во Кина, поточно во редовите на второлигашот Таижу Јуандом. Искусниот играч за врска го напушта белградскиот гигант на неколку ...

Трамп подготвува голема прес-конференција за коронавирусот

+инфо - 26.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека вечерва ќе оддржи прес конференција околу ситуацијата со новиот коронавирус. Додека болеста се шири глобално и има опасност да стане пандемија, главните здравствени институции на САД испратија ...

Првпат поголем број новозаразени надвор од Кина отколку во неа

МКД - 26.02.2020

Денеска има повеќе новозаразени со коронавирус надвор од Кина отколку во неа, што е голем пресврт во меѓународното ширење на ковид-19, пренесува Светската здравствена организација. Нови случаи на коронавирус се појавуваат низ цела Европа.

Во Солун прв случај на коронавирусот, во Италија се заразени 5 малолетници

24 Вести - 26.02.2020

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот вирус. Станува збор за брат близнак на момчето на кое вчера му беше дијагностициран ...

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен Печат - 26.02.2020

Хонгконг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари во готово за да се намалат последиците од економската криза, а мерката подразбира дека сите жители со престојувалиште во Хонгконг кои имаат најмалку 18 години ќе добијат таа сума на пари.

Трамп ги обвини демократите и медиуми за ширење паника поради појавата на коронавирусот

Нетпрес - 26.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини во средата своите демократски противници и некои медиуми, како на пример CNN, дека шират паника поради епидемијата на новиот коронавирус, со што внесле немир на пазарите.