TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски: Руските сили напредуваа во регионот Харков, но ситуацијата е стабилизирана

Макфакс - 17.05.2024

Руските сили напредуваа 10 километри во една област во регионот Харков, но ситуацијата денеска се стабилизира, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува РБЦ-Украина. „Денес нашите одбранбени сили ги стабилизираа Русите таму каде ...

ТАМПОН ЗОНА ИЛИ ОФАНЗИВА? Путин има големи планови за Харков, следните недели се клучни

+инфо

Воздушната тревога во Харков траеше над 16 часа, најдолго од почетокот на војната

ТВ21

Зеленски: Не смееме да дозволиме да го изгубиме Харков

МКД

Украина не беше подготвена за руската офанзива во регионот Харков

Независен

„Три главни цели на руската офанзива во Харков: Можат сериозно да го разнишаат целиот фронт дури и со мал број војници“

Вечер Прес

Зеленски: На Украина и се потребни системи „Патриот“ за заштитата на Харков

Либертас

Фокус Глас на Америка Слободен Печат Локално МКД Слободен Печат ТВ21 Денар

(Видео) Украинците објавија снимки од жестоки улични борби за важен град на северот

Макфакс - 17.05.2024

Украинската гранична стража објави снимка од жестоки борби за стратешки важниот град Вовчанск на североистокот на земјата, во областа Харков. Борбите за тој град траат веќе една недела, откако руските сили почнаа ненадејна копнена офанзива преку ...

(МАПА) „СОСТОЈБАТА Е КРИТИЧНА“ Ситуацијата во Украина ескалира, Зеленски ги откажа патувањата, илјадници луѓе се во бегство: „Вовчанск е речиси уништен“

Во Центар

Оружје и дипломатија: Интензивните борби во Украина продолжуваат

Слободен Печат

(ФОТО) Руски пограничен град мета на украинските сили додека тие се повлекуваат пред налетот на руската војска

Слободен Печат

Министерот за внатрешни работи на Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во регионот Харков

Zoom

Украина: Русите заробуваат цивили на север и ги егзекутираат

Скопје1

ВИДЕО | Андоновиќ: Офанзива на руските сили на сите правци на фронтот

Слободен Печат

+инфо Р.С.Европа Глас на Америка Р.С.Европа Телма Сакам да кажам Frontline Пулс24

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

24 Вести - 16.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената ситуација во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“, но сепак „под контрола“. Изјавата тој ја даде по состанокот со неговите воени началници во близина на линијата ...

Украина тврди дека го запрела напредувањето на Русија во некои области кај Харкив

Р.С.Европа

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Н.Македонија

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Курир

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Рацин

Зеленски признава дека ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Слободен Печат

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харкив е „исклучително тешка“

Р.С.Европа

365 Нетпрес Република Канал5 MakPress

Темпото на руските офанзивни операции во северната Харкивската област продолжува да се намалува, одбиени 30 руски ...

CivilMedia - 16.05.2024

Руските сили напреднаа не повеќе од осум километри од меѓународната граница во северниот регион Харков и се чини дека во моментов имаат приоритет на создавање „тампон зона“, соопшти Институтот за проучување на војната ( ISW ) во својот последен ...

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Макфакс

Руската армија напредува и во областа Запорожје

Нетпрес

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Опсервер

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Точка

Темпото на руските офанзивни операции во северната Харкивската област продолжува да се намалува, одбиени 30 руски напади во јужниот одбрамбен сектор

Frontline

Темпото на руските офанзивни операции во северната Харкивската област продолжува да се намалува, одбиени 30 руски напади во јужниот одбрамбен сектор

Zoom

Нова ТВ Centar Вести плус

Русите повредиле 1.341 дете во Украина

Frontline - 15.05.2024

„Повеќе од 1.887 деца се повредени во Украина како резултат на целосната вооружена агресија на Русија. Од утрото на 15 мај 2024 година, според официјалните информации на обвинителите за малолетници, загинале 546 деца, а повеќе од 1.341 биле ...