TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инаугурациско шоу: Вечерните стајлинзи подобри од дневните, но не и блескави

Fashionel - 21.01.2021

Поради ковид-пандемијата, инаугурацискиот бал беше откажан. Но, затоа беше организирано онлајн шоу, поточно концерт кој го водеше Том Хенкс, а на кое настапија познати ѕвезди помеѓу кои Џон Леџенд, Деми Ловато, Кети Пери...

Инаугурациска мода: Пораки за мир и обединување

Stylist - 21.01.2021

Инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден вчера го привлече вниманието на јавноста и медиумите, а модните проследувачи забележуваа каква беше модата. Новата прва дама Џил Бајден носеше комплет во сина боја од капут со ревер од ...

#ИнстаИлустрации – Калиопи Трпчева

Радио МОФ - 21.01.2021

Калиопи Трпчева е дипломирана сликарка на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, а со илустрација работи подолг период. Таа е илустраторка на многу детски книги, а нејзино дело е и Росица – боенка за креативни родители.

Лејди Гага ја засени и првата дама на САД: Фустанот со златен гулаб ѝ го донесе сето внимание

Fashionel - 20.01.2021

Како што веќе беше познато во јавноста, Лејди Гага беше пејачот на кој му беше доделена честа да ја отпее химната на инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден и сосема ги оправда модните очекувања, иако не беше во фокусот на вниманието.

Совршени комбинации во кои главна улога имаат - хеланките!

Точка - 20.01.2021

Фармерките и панталоните играа една од главните улоги во сите гардеробери досега. Без оглед на сезоната во која сме и трендовите што ги носи, неколку разновидни модели на панталони и класични фармерки отсекогаш се истакнувале како совршен почеток на ...

Вака навистина изгледаат парижаните кога шетаат низ град

Fashionel - 20.01.2021

Францускиот шик стил бил отсекогаш посакуван. Да се изгледа дотерано, без да се гледа дека премногу се трудите, лежерност, а сепак елеганција е нешто што на Французите отсекогаш им успевало.

Наскоро прва колекција за домашно уредување на Манго

Fashionel - 20.01.2021

Познатиот шпански бренд „Манго“ новата година ја започнува со проширување на бизнисот. Се работи за линија за уредување на домот. Со тоа им станува директна конкуренција на „Зара“ и „H&M“ кои веќе одамна покрај облека, пласираат и производи за домот.

Зошто жртвата молчи: Најавата на српска водителка стана вирална

Fashionel - 20.01.2021

Пред две години медиумите во регионот известуваа за падот на режисерот Харви Вајнштајн и движењето #metoo. Тогаш се згрозувавме, но од далеку, мислејќи дека нашето општество е поздраво. Сега скандал од овие размери ја тресе Србија. Во соседство.

Несекојдневен предизвик: 100 дена носела ист фустан, а ова е резултатот

Fashionel - 19.01.2021

Сара Робинс Кол е името на жената која одлучи престојот дома за време на ковид-пандемијата да си го направи поинтересен. Во септември минатата година, се приклучила кон предизвикот „100 Day Dress Challenge“, на иницијативна на модниот бренд Wool&.