TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски го разреши шефот на Националната гарда поради атентатот планиран од Русите

МКД - 10.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши шефот на Националната гарда по обвиненијата дека двајца членови биле вмешани во заговор за атентат на украинскиот шеф на државата. Фото: ЕПА Зеленски го разреши шефот на Националната гарда Серхи ...

Сомневања за планови за атентат: Зеленски го отпушти шефот на своите телохранители

Deutsche Welle - 10.05.2024

По скандалот за наводни планови за атентат на украинскиот претседател, Воолодимир Зеленски го отпушти шефот на своите телохранители. Украинскиот претседател го отпушти шефот на своите телохранители Серхиј Руд, откако беа обелоденети наводни планови ...

Зеленски го отпушти шефот на државната гарда

Нетпрес - 10.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши генерал-мајор Сергеј Руд од функцијата шеф на државната гарда, се наведува на претседателската веб-страница. Овој потег доаѓа откако двајца службеници на агенцијата, задолжени за заштита на ...

Зеленски го разреши шефот на Управата за државна безбедност по неуспешниот обид за атентат

Слободен Печат - 09.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го отпушти Серхи Руд, шеф на Управата за државна безбедност , два дена по неуспешниот обид за атентат врз украинскиот лидер, пренесува Ројтерс. Зеленски издаде указ за разрешување на Руд, но не прецизираше ...

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

Во Центар - 09.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го разрреши шефот на одделот одговорен за неговата лична заштита, откако двајца негови службеници беа приведени оваа недела поради наводен заговор за атентат.

ЗАКАНАТА ЗА АТЕНТАТ ЈА ПРЕЛИ ЧАШАТА Зеленски го разреши шефот на државната безбедност

+инфо - 09.05.2024

Службата за безбедност на Украина (СБУ) приведе двајца полковници на Управата за државна безбедност (СБУ), кои, заедно со уште тројца обвинети, беа осомничени дека подготвувале атентат на претседателот Володимир Зеленски, началникот на СБУ, Василиј ...

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

Курир - 09.05.2024

Зеленски објави декрет за „разрешување на Сергиј Леонидович Руд од функцијата шеф на Одделот за државна заштита на Украина“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го разрреши шефот на одделот одговорен за неговата лична заштита, откако ...

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

Рацин - 10.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го разрреши шефот на одделот одговорен за неговата лична заштита, откако двајца негови службеници беа приведени оваа недела поради наводен заговор за атентат.

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

MakPress - 10.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го разрреши шефот на одделот одговорен за неговата лична заштита, откако двајца негови службеници беа приведени оваа недела поради наводен заговор за атентат.