TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Насер Зибери се загрижи за правата на должниците

Алсат-М - 30.03.2023

Во постапките за присилна наплата на неплатен даночен долг, радиодифузна такса, други јавни приходи и парични казни, субјектите не ги почитуваат основните слободи и права на граѓаните. Им задржуваат големи суми на пари.

Зибери ќе се фати во костец со присилната наплата и со брзите кредити кои ги „дерат” граѓаните

Вечер Прес

Брзите кредити се повеќе проблем за граѓаните – Зибери: За кредит од 9.000 денари долгот достигнува над 75.000 денари

ТВ21

За земен брз кредит од 9.000 денари граѓанин вратил 75.772 денари, Омбудсманот Зибери бара министерот за финансии итно да ги заштити граѓаните

Сакам да кажам

АЛАРМ ОД НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ: Граѓанка за брз кредит „без камата“ од 9.000 денари платила 8 пати поскапо или 75.772 ден.

Денешен

Народниот правобранител алармира: За брз кредит од 9.000 денари биле наплатени 75.752 денари?!

Слободен Печат

Зибери бара заштита на граѓаните: Земал брз кредит од 9000 денари, па морал да врати осум пати повеќе!

Локално

Либертас MakPress Нетпрес Скопје инфо Денешен

Презентиран Годишниот извештај за работата на Народниот правобранител

Курир - 30.03.2023

Детските права, правосудството, граѓанските состојби, потрошувачките права… се дел од областите во кои има констатирано најмногу повреди во 2022 година, кои се посочени во Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и ...

За земен брз кредит од 9.000 денари враќаат 75.772 денари, омбудсманот бара заштита на граѓаните

Телма

Омбудсман: За брз кредит од 9.000 денари, треба да врати 75.772 денари

Независен

Презентиран Годишниот извештај за работата на Народниот правобранител

Lider

До Народниот правобранител најголем број од претставките биле за правосудството

MakPress

Годишен извештај на омбудсманот: повреди на детските права, граѓанските состојби, работните односи

Р.С.Европа

КУП ПОВРЕДЕНИ ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО ЗЕМЈАВА! Еве што вели извештајот на Народниот правобранител

Фактор

+инфо МКД 360 степени

Градоначалниците да престанат да го попречуваат трајното вработување на наставниците и професорите, реагира ...

Сакам да кажам - 30.03.2023

Наставниците и професорите од основните и средните училишта не може да го трансформираат работниот однос од определено, во неопределено (трајно) вработување и покрај тоа што сега ја имаат таа законска можност.

Народниот правобранител Насер Зибери го презентираше годишниот извештај

24 Вести

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на народниот правобранител

Либертас

Народниот правобранител Насер Зибери ќе го презентира Годишниот извештај

24Инфо

Народниот правобранител Насер Зибери ќе го презентира Годишниот извештај

Бизнис Вести

Народниот правобранител Насер Зибери ќе го презентира Годишниот извештај

Опсервер

Народниот правобранител Насер Зибери ќе го презентира Годишниот извештај

24 Вести

Канал5 Вечер Прес MakPress Република

(Видео) „Граѓаните неинформирани земаат брзи кредити и не знаат во што се впуштаат“, алармира народниот правобранител

Макфакс - 30.03.2023

Народниот правобранител предупреди на агресивните реклами за брзи кредити, за кои рече дека покрај тоа што се без камати, за задоцнета исплата следат огромни трошоци. „ Тие кредити често се користат за затворање на претходни кредити во истото ...

„Граѓаните неинформирани земаат брзи кредити и не знаат во што се впушаат“, алармира Народниот правобранител

Press24

„Граѓаните неинформирани земаат брзи кредити и не знаат во што се впуштаат“, алармира народниот правобранител

MTM

Народниот правобранител: Граѓаните неинформирани земаат брзи кредити и не знаат во што се впуштаат(ВИДЕО)

Денар

Народниот правобранител: Нè загрижува појавата на брзите кредити, граѓаните треба да бидат информирани

Точка