TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните избори

Либертас - 10.05.2024

Државната изборна комисија (ДИК) до овој момент пристигнати се 17 приговори кои се однесуваат на постапката за сумирање на резултатите од парламентарните избори, информира за МИА портпаролката на ДИК, Радица Тодоровска-Алексовска.

ДИК: За претседателските избори досега нема приговори, за парламентарните 17 приговори

Канал5

До ДИК досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните избори, сите се од ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

360 степени

Денеска истекува рокот за поднесување приговори за изборите во Македонија

Во Центар

ДИК со првични резултати за освоените мандати на вчерашните избори

Канал5

(Во живо) Седница на ДИК за резултатите од изборите

Бриф

Седница на ДИК за резултатите од изборите

Курир

Република 360 степени CivilMedia ТВ21 Вечер Прес Скопје1 Кумановски м. Gostivarpress.mk

Телма дознава: За 30-тина избирачки места во 5-тата изборна единица ќе има приговори од коалицијата на СДСМ и ЛДП

Телма - 10.05.2024

Во битка за мандатот кој целата изборна ноќ шеташе од СДСМ кон ДУИ и на крај заврши со 4-тиот мандат во ИЕ 5 за бизнисменот Исмаил Јахоски од ДУИ, ќе има и приговори до Државната изборна комисија.

Слободни избори, тивок бојкот, кршење на изборниот молк, агитација и непочитување на процедурите: Извештај на ЦИВИЛ

Нова ТВ

ЦИВИЛ: Недоволна информираност на граѓаните за процедурата на гласање но и од избирачките одбори

CivilMedia

Слободни избори, тивок бојкот, кршење на изборниот молк, агитација и непочитување на процедурите: Извештај на ЦИВИЛ

CivilMedia

ПРЕСВРТНИЦА: Постизборна панел дискусија на Цивил за изборите 2024 (ВИДЕО)

CivilMedia

Слободни избори, тивок бојкот, кршење на изборниот молк, агитација и непочитување на процедурите: Извештај на ЦИВИЛ

Frontline

Дерала: Изборниот ден мина во мирна и демократска атмосфера, но со повеќе видови на нерегуларности

CivilMedia

Нова ТВ Рацин Рацин Frontline Centar Centar Вести плус Вести плус

Прелиминарна позитивна оценка од ОБСЕ/ОДИХР за вчерашниот изборен ден, забелешка за брзите измени на Изборниот законик

360 степени - 09.05.2024

Според претставниците на ОБСЕ/ОДИХР, изборниот процес за парламентарните и претседателските извбори бил конкурентен, биле почитувани основните слободи, иако процесот, како што додаваат останува недоволно регулиран Конечните оценки, односно ...

ОДИХР: Компетитивни и мирни избори, но полни со националистичка реторика и етнички поделби

Телма

ОБСЕ/ОДИХР со позитивна оценка за изборниот ден

24 Вести

Предизвици и препораки: Меѓународната мониторинг мисија ги оценува вчерашните претседателски и парламентарни избори

Lider

ОБСЕ и ОДИХР денот на изборите го оценија севкупно позитивен

Алфа

ОБСЕ-ОДИХР: Изборите беа слободни, конкурентни, ама недоволно регулирани

CivilMedia

Меѓунарадни набљудувачи: Изборите конкурентни и организирани ефективно, забелешки за законодавството

Zoom

Н.Македонија 24 Вести Сител 24Инфо Курир Либертас Слободен Печат Во Центар

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди прстот го вперија во ДУИ – имаше ли тивок бојкот на претседателските избори?!

ТВ21 - 09.05.2024

Пропадна обидот за бојкот на претседателските избори. Со овие зборови од ВМРО-ДПМНЕ јавно ја осудија коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ дека имала отворен повик до нивното гласачко тело да не го зема ливчето за гласање на претседателски ...

(ИНФОГРАФИК) Претседателските избори ги бојкотираа околу 137 000 гласачи, исто колку што ДУИ освои гласови на парламентарните

360 степени

Го пуштија Пендаровски низ вода: Бојкотот на ДУИ за претседателските избори однесе 137.000 гласови

Република

Двојно повеќе неважечки ливчиња во вториот отколку во првиот круг, разликата е голема и меѓу претседателските и парламентарните

Република

Колку граѓани ги бојкотирале претседателските избори

еМагазин

На претседателските избори има 48.000 неважечки ливчиња

Независен

ДИК: Сиљановска-Давкова со повеќе од двојна предност пред Пендаровски

А1 On

Пулс24 Пулс24 Zoom Н.Македонија MakPress Сител Press24 Frontline

МУЦУНСКИ: Има нов претседател, ДУИ заминува во опозиција

Денешен - 08.05.2024

Македонија ќе има нов претседател, цензусот е исполнет, а отворениот бојкот на ДУИ не успеа, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. -Елитите на власта се поразени од народот, но денес излегоа на виделина сите игри на власта.