TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глигор Стефанов ја отвора изложбата „Грабење во просторот“ во МСУ

Сакам да кажам - 19.06.2019

„Грабење во просторот“ е насловена изложбата на македонскиот уметник Глигор Стефанов, која ќе се отвори вечерва во 21 часот во Музејот на современа уметност (МСУ). Стефанов, кој живее во Канада и важи за еден од најзначајните македонски уметници, се ...

Се отвора ретроспективата на Глигор Стефанов

Н.Македонија - 19.06.2019

Изложбата „Грабење во просторот – ретроспективна изложба на Глигор Стефанов“ ќе биде отворена вечерва, во 21 часот, во Музејот на современата уметност. Глигор Стефанов е роден во 1956 г. во Кавадарци. Дипломирал (1981 г.) и магистрирал (1985 г.

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

Локално - 19.06.2019

Ретроспективната изложба „Грабење во просторот“ (1981-2019) на Глигор Стефанов вечер, со почеток во 21 часот, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност. Ова е прв настан во рамки на 40. издание на манифестацијата „Скопско лето 2019“.

Студио 1: Ретроспективна изложба „Грабење на просторот“, дел од програмата на Скопско лето

1tv - 18.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни и ќе се одржува од 19 јуни до 31 јули на повеќе локации. Организатор на „Скопско лето“ е Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, а и оваа година фестивалот е поддржан од Град ...

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов – „Грабење на просторот“

Вечер - 18.06.2019

Во Музејот на современата уметност, вечерва (19 јуни), со почеток од 21 часот, во рамки на фестивалот Скопско лето, ќе може да се види ретроспективната изложба на македонскиот уметник Глигор Стефанов, насловена „Грабење на просторот“.

Јубилејно 40. „Скопско лето“: Изложби, концерти, кафе кино…на повеќе локации низ Скопје

Република - 18.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот „Мајка Тереза“ со почеток во 21:30 часот.

Глигор Стефанов По 30 години се врати во МСУ со скулптури од 100 метри

Сакам да кажам - 18.06.2019

По триесет години, еден од најзначајните македонски уметници Глигор Стефанов, кој живее во Канада, утревечер ќе има изложба во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје. Ретроспективната изложба е насловена „Грабење во просторот“, а отворањето е ...

(Видео) Јубилејно 40-то издание на „Скопско Лето“, отварање со галерија на Глигор Стефановски и гала концерт на МОБ

1tv - 18.06.2019

Изведби од музичката, театарската, ликовната, балетската, оперската, како и танцовата уметност ќе опфати 40-то по ред „Скопско лето“. Детали за програмата беа најавени денеска на прес-конференција.

„Грабење во просторот“, ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

Радио МОФ - 18.06.2019

„Грабење во просторот“, ретроспективна изложба на Глигор Стефанов ќе биде отворена во среда, 19 јуни, во Музејот на современата уметност – Скопје. Почетокот е најавен во 21:00часот, а изложбата е дел од програмата на Скопско лето.

Бев и сѐ уште сум воодушевен од повисоките ангелски чинови

Н.Македонија - 17.06.2019

По повеќе од три децении, ликовниот уметник Глигор Стефанов се враќа на македонската ликовна сцена со ретроспективната изложба насловена „Грабење на просторот“. Изложбата, која го отвора „Скопското културно лето“, ќе биде отворена на 19 јуни во ...

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

Окно - 19.06.2019

По триесет години, еден од најзначајните македонски уметници Глигор Стефанов, кој живее во Канада, вечерва (19 јуни) се враќа на македонската ликовна сцена со ретроспективната изложба во Музејот на современа уметност.

Јубилејно 40. „Скопско лето“ од 19 јуни до 31 јули

+инфо - 18.06.2019

Јубилејното 40. издание на „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот „Мајка Тереза“ со почеток во 21:30 часот.

„Грабење во просторот“ – Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во Музејот на современата уметност – Скопје

Скопје24 - 18.06.2019

„Грабење во просторот“ – Глигор Стефанов ќе одржи ретроспективна изложба во Музејот на современата уметност – Скопје на 19 јуни,среда во 21.00 часот. Изложбата е дел од програмата на Скопско лето. Глигор роден 1956 г. во Кавадарци.

Глигор Стефанов се враќа во МСУ по 33 години со ретроспективна изложба

Кајгана - 19.06.2019

Ретроспективната изложба „Грабење во просторот“ (1981-2019) на Глигор Стефанов вечер, со почеток во 21 часот, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност. Ова е прв настан во рамки на 40. издание на манифестацијата „Скопско лето 2019“.

„Скопско лето“: Грабење во просторот -Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

Република - 18.06.2019

Грабење во просторот -Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во Музејот на современата уметност – Скопје ќе бидет отворена утре, 19 јуни,среда во 21.00 часот. Изложбата е дел од програмата на Скопско лето. Роден 1956 г. во Кавадарци.

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

+инфо - 19.06.2019

Ретроспективната изложба „Грабење во просторот“ (1981-2019) на Глигор Стефанов вечерва, со почеток во 21 часот, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност. Ова е прв настан во рамки на 40. издание на манифестацијата „Скопско лето 2019“.

Скопско лето: Македонската опера и балет утре ќе го отвори 40-то издание

Денешен - 18.06.2019

– Целата изложба е поделена на три дела. Имаме една голема инсталација, во должина од 100-тина метри која ги отсликува сите мои циклуси од последните четири години, рече Стефанов, додавајќи дека колку што е изложбата ретроспективна исто толку таа е ...

Јубилејното 40. „Скопско лето“ од 19 јуни до 31 јули

А1 On - 18.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот „Мајка Тереза“ со почеток во 21:30 часот.

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

1tv - 19.06.2019

Ретроспективната изложба „Грабење во просторот“ (1981-2019) на Глигор Стефанов вечер, со почеток во 21 часот, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност. Ова е прв настан во рамки на 40. издание на манифестацијата „Скопско лето 2019“.

Од 19 јуни до 31 јули јубилејното 40.„Скопско лето“ на повеќе локации низ Скопје

MTM - 18.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот „Мајка Тереза“ со почеток во 21:30 часот.

Ретроспективна изложба на Глигор Стефанов во МСУ

Скопје инфо - 19.06.2019

Ретроспективната изложба „Грабење во просторот“ (1981-2019) на Глигор Стефанов вечер, со почеток во 21 часот, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност. Ова е прв настан во рамки на 40. издание на манифестацијата „Скопско лето 2019“.

Јубилејното 40.„Скопско лето" од 19 јуни до 31 јули

МКД - 18.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето" официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот „Мајка Тереза" со почеток во 21:30 часот.

Јубилејни 40 години од „Скопско лето“: Гала-концерт на плоштадот „Мајка Тереза“

Независен - 19.06.2019

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала-оперски концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, на плоштадот „Мајка Тереза“, со почеток во 21:30 часот.