TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ залудно форсира фингиран попис

Канал5 - 03.03.2021

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи местенки и политички пазарења. СДСМ повторно докажува дека не им се важни граѓаните на Република Македонија. Покрај собраните над 100.000 потписи против законот за попис, СДСМ продолжува со намерата за реализација на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог закон за престанување на важење на законот за попис

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесе предлог за поништување на Законот за попис

360 степени

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за престанување на важење на законот за попис

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ стрела во пописот, за да ја „убие“ Владата

Независен

ВМРО-ДПМНЕ поднела предлог закон за поништување на Законот за попис

Р.С.Европа

Курир Сител Скопско Ехо +инфо Нетпрес Нетпрес Н.Македонија Press24

Опозицијата поднесе закон за поништување на законот за попис

Сител - 03.03.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го поднесе законот за поништување на тековниот попис. Законот е поднесен со пратенички потписи, но поткрепен со над 100.000 граѓански потписи кои партијата ги собираше минатата недела.

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе законот за укинување на пописот

Вечер Прес

Лефков: Во граѓанската иницијатива против пописот собрани се над 100 илјади потписи, а во Собранието се подготвува закон за негово укинување

Курир

Лефков: Од првиот ден на пописот гледаме еден целосен дебакл, а на сето ова предупредувавме цело време

Курир

Лефков: Уште од првиот ден од пописот се јавија проблеми

Нетпрес

Петровска: Законот за поништување на пописот на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Фокус

Независен Канал5 Frontline 24Инфо Press24 iPortal МКД Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ бара прекинување на пописот преку иницијатива за укинување на законот

Алсат-М - 03.03.2021

ВМРО-ДПМНЕ формално предложи укинување на Законот за попис. Комбинираната иницијатива на партиските пратеници со над 100 илјади потписи од граѓаните е пуштена во собраниска постапка. За СДСМ, започнатиот процес на попис се спроведува според ...

Снопче: Дваесет години сме без попис и ние сме смешна држава пред очите на светот

Локално

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер

Влада: Оперативниот план за активни програми и мерки обезбедува нови работни места и вработливост на невработените

Акцент

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Сител

На Алијанса и Алтернатива им пречи што некои од прашањата во регистрацијата на дијаспората биле на македонски јазик

Република

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Телма

24Инфо Независен PressingTV Слободен Печат Канал5 +инфо Либертас 360 степени

Попис во време на ковид: Владата усвои протокол за попишувањето

360 степени - 02.03.2021

Има и посебен протокол за попишување на лицата кои во периодот на спроведување на пописот се позитивни на коронавирус Посебен протокол за заштита од ковид-19 за време на спроведување на Пописот на населението и домаќинствата усвои денеска Владата, ...

Владата го усвои Протколот за непречено спроведување на пописот

ТВ21

Владата го усвои Протколот за безбедно спроведување на пописот

Независен

Влада: Усвоен здравствениот протокол за непречено спроведување на Пописот

24 Вести

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

Локално

Усвоен здравствениот протокол за непречено спроведување на Пописот

Скопје1

Мерки во три фази: Владата го усвои здравствениот протокол за спроведување на Пописот

Курир

Press24 Република Либертас Точка Н.Македонија Вечер Прес

Од 50-та седница на Владата: Усвоен Планот за борба против корупцијата; Усвоен здравствениот протокол за непречено ...

Бриф - 02.03.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница ги разгледа и Планот и мерките за борба против корупција. Планот за борба против корупцијата е подготвен врз основа на сите препораки и предлози од надлежни институции, невладини ...

Што одлучи Владата на 50-тата седница?

Кајгана

Владата го одобри предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје

МКД

Владата ја одржа 50-та седница

Опсервер

Заврши денешната владината седница – Донесени се важни одлуки

Скопје24