TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО во пламен

Сакам да кажам - 08.11.2019

1 Полицијата има индиции кој ги пали контејнерите низ Скопје. Имаме симултано палење контејнери на повеќе локации низ градот, во ист ден имаме пожари на четири планини, и тоа во ноември, од почеток на годината имаме околу 400 пожари на отворено.

Ангеловски: Поднесовме 19 пријави за пожарите, се преземаат мерки и за запалените контејнери!

Фокус - 08.11.2019

Во изминатите неколку дена беа потпалувани контејнери на регионот на град Скопје, што наиде на голем револт кај граѓаните. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски кратко порача дека работат за расчистување на случајот.

Исчистена депонијата за градежен отпад во близината на Берово

Сител - 08.11.2019

Општина Берово во соработка со одговорни граѓани, темелно ја исчисти депонијата за градежен отпад во близината на Берово, кај местото викано Црвен Брег, како и теренот околу неа. Депонијата, како што информираа надлежните од Општината, често е ...

Над сто контејнери запалени годинава, штетата ги чини скопјани 24.000 евра

360 степени - 08.11.2019

Пред два дена во македонската метропола беа запалени уште два контејнери за одлагање смет. Контејнерите биле поставени во населбите Центар и Чаир, а еден од нив бил од новопоставените, информираа од Град Скопје.

За целосно да се исчисти депонијата во Шутка потребни се многу пари, вели Заев

Мета - 08.11.2019

Иако дивата депонија во Шуто Оризари почна да се чисти, работата заостанува, бидејќи паралелно со чистењето, се врши повторно полнење на депонијата. Продолжува и палењето на ѓубрето. Премиерот Зоран Заев вели дека за целосно чистење потребни се ...

Палејќи контејнери, си ги палиме сопствените пари

Фактор - 08.11.2019

Нема крај на вандализмот во метрополата. Скопје со години не може „глава да крене“ од вандалите кои уништуваат се што ќе им дојде при рака или под нога. Зачестено во последниот месец стана палењето на нови садови за одлагање комунален отпад а ...

Контејнери и диви депонии и натаму се палат - нема информации од засилените инспекции

Сител - 07.11.2019

Во екот на засилени инспекциски контроли, секојдневно горат контејнери и диви депонии. Десетина контејнери се пеплосани за само неколку дена. 1 од новите контејнери синоќа беше уништен пред зградата на генералштабот, објект кој го чува војската.

Продолжува палењето на контејнери во Скопје

Канал5 - 07.11.2019

Десетина контејнери запалени за само три дена. Сликата на изгорени нови но и стари контејнери се почеста во главниот град. На улицата Орце Николов во близина на Генералштабот синоќа бил запален еден од овопоставените контејнери.

Охрид и Струга ќе продолжат да фрлаат смет на проблематичните депонии

Алсат-М - 07.11.2019

Тешко дека до наредната 2020 година општините Охрид и Струга да можат да ги затворат дивите депонии кои се наоѓаат во нивна близина. Тоа им е обврска што произлегува од акцискиот план кој летово го изгласаа советите на двете општини согласно ...

ДЕПОНИИ: Градоначалниците се вадат на граѓаните, Заев удри по општинарите

Слободен Печат - 07.11.2019

Претседателот на Скопски плански регион и градоначалник на општина Гази Баба, Борис Георгиевски повика на поголема еколошка свест кај населението. Граѓаните преку социјалните мрежи се обединија во лоцирање на дивите депонии, а дел од прикажаните ...

Заев: Дивите депонии се неодговорност на институциите, градоначалниците и инспекциите

24 Вести - 07.11.2019

Во Република Северна Македонија нема ниту една легална депонија. За жал кога ќе излезете од кој било град, од кое било населено место гледате дива депонија. Тоа прво е неодговорност на институциите кои мора тоа да го контролираат, градоначалниците ...

Запален контејнер кај Генералштабот во Скопје, полицијата вели има индиции кој ги пали

Сакам да кажам - 07.11.2019

Синоќа повторно беа запалени контејнери низ Скопје. Еден од новите контејнери е запален на улицата Орце Николов, пред зградата на Генералштабот. Иако овој објект 24 часа го чуваат војници од Армијата и полиција, засега непознати сторители подметнале ...

Заев почна да критикува за загаденоста, на крајот на мандатот

Алфа - 07.11.2019

По две и пол години од мандатот на Заев му текна да критикува за загадувањето. Прстот го впери во институциите и локалните власти кои не правеле ништо за хаосот со дивите депонии. Македонија нема ниту една легална депонија.

Кој кого лаже: Нова депонија никнува позади ФФМ во Ново Лисиче

Вечер Прес - 07.11.2019

Ова е нова депонија позади зградата на Фудбалската федерација на Македонија во Ново Лисице. Загрижени жители од блиските згради објавија фотографии од кои се гледа дека се копаат дупки, се вади песок, па се полнат со отпад од секаков вид и се ...

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

А1 On - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Точно е дека на „Дрисла“ се дише, ама само на два километри подалеку се умира!

Скопје инфо - 07.11.2019

Откако скопјани повторно почнаа да се гушат од секојдневниот токсичниот амбиент, Горан Ангелов, директорот на „Дрисла“, побара прстот на вина да не вперува во депонијата. Тој се оправда дека воздухот таму бил многу поздрав и почист, отколку во ...

Ова не е народ, ова е ѓубре

Република - 07.11.2019

Ѓубрето од „7″ Аеродром правилно распоредено покрај контејнер. Можеби било во контејнер па е извадено, но ова на ништо не личи, коментираат жители на скопската општина Аеродром. ...

Запалени уште два контејнера минатата вечер

Независен - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Запалени уште два контејнери во Скопје

Макфакс - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнери во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени уште два контејнера вчеравечер

24Инфо - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Повторно запалени контејнери – овојпат во Центар и Чаир

Нова ТВ - 07.11.2019

Откако пред два дена во коориниран вандализам беа запалени 8 контејнери во населбите Ѓорче Птеров, синоќа непознати сторители запалиле два контејнера во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ соопштија дека еден од запалените контејнери ...

Запалени уште два контејнери во Скопје

Република - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Два нови контејнери запалени во Центар и Чаир (ФОТО)

Слободен Печат - 07.11.2019

Ваков инцидент се случи и пред два дена кога во една ноќ беа запалени осум контејнери за одлагање смет во населбите Ѓорче Петров и во Ново Лисиче. Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите ...

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Фокус - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Пироманите запалија уште два контејнера во Дебар Маало и во Чаир

+инфо - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле уште два во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, е запален еден од новите контенјери, додека во Чаир е запален стар метален ...

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

24 Вести - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Сител - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени уште два контејнера минатата вечер

Скопје инфо - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Курир - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени уште два контејнера во Скопје

Н.Македонија - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнера во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, синоќа бил запален еден новопоставен контејнер.

Синоќа запалени два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир

Локално - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

CivilMedia - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Повторно се палат контејнери во Скопје

iPortal - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Уште два запалени контејнери во Скопје

ММС - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена” информираат дека на улицата „Орце Николов”, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Канал5 - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена" информираат дека на улицата „Орце Николов", во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Пак запалени контејнери, еден нов во Центар и еден стар во Чаир

МКД - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Повторно запалени контејнери – овојпат во Центар и Чаир

Либертас - 07.11.2019

Откако пред два дена во коориниран вандализам беа запалени 8 контејнери во населбите Ѓорче Петров, синоќа непознати сторители запалиле два контејнера во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ соопштија дека еден од запалените контејнери ...

Запалени уште два контејнери во Скопје

Точка - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнери во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден новопоставен контејнер.

ФОТО: Запалени два контејнери во Центар и Чаир

4NEWS - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Скопје: Ноќеска изгореа уште два контејнера, еден кај Генералштабот во Центар и еден во Чаир

Денешен - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени уште два контејнера за одлагање смет во Скопје

MakPress - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Опсервер - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Продолжуваат да се палат новите контејнери во Скопје

MTM - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнери во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени два контејнери во Центар и Чаир

Алсат-М - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Запалени уште два контејнери во Скопје

Centar - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнери во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден новопоставен контејнер.

(ФОТО) Синоќа запалени уште два контејнери

Скопје1 - 07.11.2019

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден ...

ФОТО: Запалени два контејнери во Центар и Чаир

ТВ21 - 07.11.2019

Непознати сторители синоќа запалиле два контејнери за одлагање смет во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата „Орце Николов“, во близина на Генералштабот, синоќа е запален еден новопоставен контејнер.

Ново палење на контејнери

Телма - 07.11.2019

Повторно запалени контејнери во главниот град. Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера, едниот бил новопоставен пред Генералштабот во Центар, а вториот запален е од старите контејнери во наслебата Чаир, информираа од „Комунална ...

Градот добива нова депонија позади ФФМ во Ново Лисиче

Скопје инфо - 07.11.2019

Ова е нова депонија позади зградата на Фудбалската федерација на Македонија во Ново Лисице. Загрижени жители од блиските згради објавија фотографии од кои се гледа дека се копаат дупки, се вади песок, па се полнат со отпад од секаков вид и се ...

Заев ја призна нивната неспособност: Дивите депонии се неодговорност на институциите, градоначалниците и инспекциите

Курир - 07.11.2019

Во Република Македонија нема ниту една легална депонија. За жал кога ќе излезете од кој било град, од кое било населено место гледате дива депонија. Тоа прво е неодговорност на институциите кои мора тоа да го контролираат, градоначалниците се ...