TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарското МНР- Однесувањето на македонските власти е понижувачко и неприфатливо за бугарскиот народ

Р.С.Европа - 04.02.2023

Однесувањето на македонските власти спрема бугарските граѓани на 4 февруари, на одбележувањето на 151 годишнина од раѓањето на Гоце Делчев е недопустливо се вели во реакцијата на бугарското министерство за надворешни работи, јавуваат бугарските ...

Преглед на денот: Во Скопје мирно, на Деве Баир тензично за роденденот на Гоце Делчев

360 степени

Не сме дојдени да правиме провокации, рече Бугарскиот министер Демерџиев на гробот на Гоце Делчев

Сакам да кажам

Демерџиев: Не сме дојдени да правиме провокации!

Фокус

Очекувам заедно со Спасовски да положиме цвеќе на гробот на Делчев на следното чествување, порача Демерџиев

Н.Македонија

(ВИДЕО) Бугарската делегација положи цвеќе, министерот Демерџиев се пожали дека мерките биле „драконски“

Независен

Имаше различни обиди за провокација, изјави Демерџиев по заминувањето од Скопје

Локално

Во Центар Мета Република МКД Курир 24Инфо Локално

На колкумина денеска им беше забранет влез во Македонија: МВР не кажува, БНТ јавува за повеќемина

360 степени - 04.02.2023

„360 степени“ упати две прашања до МВР – на колку државјани на Бугарија денеска не им беше дозволен влез во земјава и дали МВР може да ја потврди информацијата што ја објави Бугарската национална телевизија БНТ дека на списокот со бугарски државјани ...

14 бугарски државјани на црна листа за влез во Македонија

24 Вести

Според БНТ, 14 бугарски граѓани на списокот за забранет влез во Македонија

Канал5

БНТ: 14 бугарски државјани се на списокот со забранет влез во С Македонија

360 степени

Црна листа од 14 бугарски државјани за влез во Македонија

МКД

БНТ: 14 бугарски државјани на црната листа за влез во Македонија

Република

БНТ: 14 бугарски државјани се на списокот со забранет влез во С Македонија

Либертас

24Инфо Локално

Мирно и достоинствено одбележан роденденот на Гоце Делчев (ФОТО)

МКД - 04.02.2023

Неочекувано мирно, но и достоинствено денеска во црквата Св. Спас во Скопје беше одбележана 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Наспроти тензиите што деновите претходно беа присутни и во Македонија и во Бугарија, ...

Без инциденти но тензично мина чествувањето на 151-от роденден на великанот Гоце Делчев

Алфа

ФОТО+ВИДЕО: Бугарската делегација се поклони пред гробот на Гоце Делчев

Слободен Печат

„ЛИЧНО ЌЕ ГИ ЧЕКАМ БУГАРИТЕ ДА ДОЈДАТ ВО СКОПЈЕ“: Демерџиев потврди дека има список на лица на кои им е забранет влез

Фактор

Бугарска делегација во Скопје му оддаде почит на Делчев

Локално

МНР на Бугарија ги демантира изјавите на премиерот Ковачевски дека владата не била известена за бугарска делегација

Република

Џамбаски не доаѓа, од Бугарија стигнуваат сто души

Независен

Фактор Глас на Америка Скопје24 MakPress

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Макфакс - 04.02.2023

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот на враќање на довербата меѓу двете земји, се наведува во ставот на бугарското МНР.

Официјална Софија: Македонските власти се однесуваа понижувачки кон бугарскиот народ и Бугарија

Независен

МНР ги повика Бугарите кои се блокирани на границата со РСМ да поднесат пријава

4NEWS

Ваквите постапки на властите во Северна Македонија му штетат на процесот за воспоставување доверба, реакција на бугарското МНР

Телма

Бугарското МНР реагира: Денешните постапки на македонските власти нанесоа штета

Фокус

Бугарското МНР реагира: Денешните постапки на македонските власти нанесоа штета

Либертас

МНР на Бугарија: Ова е недопустлив однос кон народот на Бугарија и бугарската држава

Сител

Канал5 Денешен 360 степени MTM

Македонските власти не им дозволија на бугарски граѓани да му одадат почит на Гоце Делчев, реагираат од бугарското МНР

еМагазин - 04.02.2023

Бугарското Министерство за надворешни работи попладнево излезе со реакција за денешното одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во соопштението објавено на нивната веб – страна се посочува дека денешното одбележување на 151 – ...

Реакција на бугарско МНР: Северна Македонија им зададе сериозен удар на билатералните односи

CivilMedia

Однесувањето на македонската влада кон Бугарија и бугарскиот народ беше понижувачко – реакција од Софија

А1 On

Реакција на бугарското МНР: Владата на РСМ се однесува понижувачки и неприфатливо кон бугарскиот народ и Бугарија

Слободен Печат

Им пречи што немало заеднички венец: Бугарското МНР не е задоволно од одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Република

Бугарското МНР реагира дека одбележувањето на 4 февруари не придонело за добрососедските односи

Н.Македонија

На бугарското МНР му пречи што немало заеднички венец за Гоце Делчев

PressingTV

Курир Zoom ТВ21 МКД +инфо Опсервер Вечер Прес

Тензично одбележан роденденот на Гоце Делчев

Р.С.Европа - 04.02.2023

Строги полициски протоколи и обезбедување, четири часовен застој на границата со Бугарија каде влез чекаа бугарски државјани и тензична атмосфера. Вака помина денеска чествувањето на 151 годишнина од роденденот на Гоце Делчев во Скопје.

Одбележување на роденденот на Гоце Делчев по строги протоколи и во тензии

Deutsche Welle

Демерџиев го советувал Џамбаски да не доаѓа во Скопје, најави и донација од генератори за граничните премини

Слободен Печат

МВР: Граничните премини се во функција, се пропуштаат возила

Р.С.Европа

Христијан Пендиков наскоро ќе биде пуштен од болница, ќе побара и бугарско државјанство

Слободен Печат

Демерџиев: Има податоци за запрени бугарски државјани на границата со РСМ

Р.С.Европа

Демерџиев: Македонската страна одби заедно да положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев

ТВ21

Локално 4NEWS Бизнис Вести Либертас Сител MakPress Бриф Канал5

ДЕМЕРЏИЕВ НЕ ГИ ДОЧЕКА БУГАРИТЕ ВО СКОПЈЕ: Најави донација на генератори за да не паѓа системот на границата

Фактор - 04.02.2023

На гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас се поклони бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, кој откако положи цвеќе нагласи дека не ги дочека бугарските граѓани во Скопје заради најстрогите мерки кои ги презела макдонската ...

ДЕМЕРЏИЕВ: Ќе ви донираме три генератори за струја за да не ви паѓа системот на границата

Денешен

Бугарско МНР: Одбележувањето на годишнината не придонесе за надградба на билатералните односи меѓу Софија и Скопје

Локално

Демерџиев: Имам податоци за Бугари запрени на границата со Македонија

ТВ21

(ВИДЕО) Бугарски граѓани запрени на граница, се скараа со полицијата

Zoom

Демерџиев: Има запрени бугарски државјани, но околу 150 ќе пристигнат во Скопје

Press24

Демерџиев: Имам податоци за Бугари запрени на границата со Македонија

4NEWS

Фокус еМагазин Lider

Бугарска делегација положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Сител - 04.02.2023

Бугарската делегација предводена од бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.

Делегацијата од Бугарија, до овој момент, се' уште нема положено цвеќе

24 Вести

ФОТО+ВИДЕО: Силно полициско обезбедување под Кале, се чекаат бугарските делегации

Слободен Печат

Министерот за внатрешни работи ќе ја предводи бугарската делегација во Скопје по повод годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Во Центар

(ФОТО+ВИДЕО) Само новинарски екипи се пуштаат накај црквата „Св. Спас“, полицијата им врши проверки, хеликоптер го надлетува просторот

360 степени

Демерџиев: Предложив заедно да положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев, Скопје одби

Zoom

Бугарскиот министер Демерџиев утре ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Р.С.Европа

360 степени Макфакс МКД 24Инфо Локално Н.Македонија Либертас Канал5

Сите во Украина, Демерџиев ќе ѝ донира генератори на Македонија -да не паѓал граничниот систем

Канал5 - 04.02.2023

Техничкиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев од црквата Свети Спас најави донација за тригенератори за струја во Македонија. Рече дека уште во понеделник ќе ги донираат генераторите за да немало проблеми со струја на граничните премини и ...

Министерот за внатрешни работи на Бугарија ќе донира генератори за македонското МВР: За да нема слични проблеми…

4NEWS

Демерџиев вели дека ќе донираат генератори за македонското МВР: За да нема слични проблеми…

ТВ21

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите ...

Макфакс - 04.02.2023

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас“. Тој пред новинарите го коментираше задржувањето на Бугарите на граница, но и тоа што ...

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

MTM

Бугарската делегација положи цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем

Либертас

Бугарите положија цвеќе во „Свети Спас“, Демерџиев реагираше за застојот на границата

Н.Македонија

Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори, за да не ви паѓа граничниот систем

Република

(ВИДЕО) Демерџиев: Ќе ви подариме агрегатори за струја за да не ви паѓа системот на граница

А1 On

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекуваме сите да бидат пуштени во Македонија

Точка

Press24

(ВИДЕО) Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

360 степени - 04.02.2023

Во секој момент се очекува да пристигнат и бугарските граѓани кои утринава со автомобили тргнаа кон Скопје Бугарската делегација предводена од бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, ...

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев (ВИДЕО)

Курир

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Пулс24

(ВИДЕО) Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Либертас

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Република

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Lider

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

PressingTV

Вечер Прес Нетпрес