TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОБСЕ/ОДИХР: ВМРО ДПМНЕ уживала позитивно известување, СДСМ негативно

Нова ТВ - 28.04.2014

- Отсуството на анализа и независно известување во медиумите продолжи во текот на кампањата за вториот круг на претседателските и предвремените парламентарни избори.

„Вториот круг не успеа да ги исполни важните заложби на ОБСЕ“

Глас на Америка - 28.04.2014

Според организацијата, изборите во Македонија биле ефикасно спроведени, но забележува за бришење на линијата држава-партија, нечесните услови, пристрасното известување...

ОБСЕ: Изборите ефикасни, кампањата под стандардите

Deutsche Welle - 28.04.2014

Преодна оценка за гласањето, критики за кампањата, жалење за одлуката на СДСМ. ОБСЕ/ОДИХР повика да се напушти бојкотот и фокусот да се насочи кон стратешките интереси.

ОБСЕ - Ефикасно спроведени избори, но проблемите остануваат

Р.С.Европа - 28.04.2014

Изборите беа ефективно спроведени и изборниот ден помина непречено, но имаше реално проблеми пред и по гласањето, нотираат од ОБСЕ/ОДИХР. Оваа земја направи значителен демократски напредок во ...

Обсе/одихр: сенка врз изборниот процес

Телма - 28.04.2014

Недостатоците од предизборната кампања и неисполнувањето на важни барања од ОБСЕ фрлија сенка врз изборниот ден, оценува набљудувачката мисија на ОБСЕ.

ОБСЕ: Во Европа се признаваат изборните резултати

Сител - 28.04.2014

Со почитување на правилата, глатко и ефикасно минал вчерашниот изборен ден оценуваат меѓународните набљудувачи. Парламентаното собрание на ОБСЕ, ОДИХР и Своетот на Европа се благодарни што ги имале ...

За ОБСЕ и ОДИХР изборите биле ефикасно спроведени со извесни нерегуларности

24 Вести - 28.04.2014

Ефикасно и мирно спроведени избори, со недостатоци спротивни на меѓународните стандарди. Ова е генералната оценка на набљудувачите на ОБСЕ и Советот на Европа за вториот круг претседателски и ...

ОДИХР позитивно ги оцени изборите и упати критика за одлуката на СДСМ

Алфа - 28.04.2014

Изборите добија преодна оцена од странските монитори. Тие биле ефикасно спроведени и граѓаните имале јасен избор. Изборите добија преодна оцена од странските монитори.

ОБСЕ/ОДИХР: Лоша кампања, добар изборен ден

Фактор - 28.04.2014

Ефикасно спроведени избори со одредени неправилности – вака меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР ги овенија двојните избори во Македонија, што се одржаа вчера.

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите спроведени во мирна и пријатна атмосфера

Вистина.мк - 28.04.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија очекуваше поддршка од меѓународниот фактор за нивното сценарио за непризнавање на изборните резултати, но наместо тоа, доби вистинска шлаканица од ...

ОБСЕ/ОДИХР: Јанкулоска требаше да отстапи од МВР додека беше во кампања

Фокус - 28.04.2014

Членот 9 од Избирачкиот законик посебно важи за Министерот за внатрешни работи кој има овластувања врз клучни аспекти од изборниот процес. И покрај таквата законска одредба, Министерот за внатрешни ...

ОБСЕ: Ефикасно спроведени избори

Утрински - 28.04.2014

Набљудувачите, сепак, известија за заплашување на гласачите и неисполнување на гласачките стандарди на ОБСЕ Набљудувачите на ОБСЕ денеска ги соопштија своите оцени за изборите.

Странски набљудувачи: Изборите поминаа во мирна и позитивна атмосфера

МРТ - 28.04.2014

Констатираа на граганите им беше дадена можност за слободен избор. ОБСЕ/ОДИХР со жалење констатира дека главната албанска политичка партија ги бојкотираше претседателските избори, а главната ...

ОБСЕ/ОДИХР со забелешки за кампањата

Н.Македонија - 28.04.2014

Гласањето за претседателските и предвремените парламентарни избори беа ефикасно спроведени, вклучувајќи го и денот на изборите. Кандидатите имаа можност непречено да ја водат изборната кампања, а ...

ОБСЕ: Додека беше во кампања, Јанкуловска требаше да отстапи од МВР

Либертас - 28.04.2014

Многуте жители заведени на иста адреса, тенката линија меѓу државата и партијата, пристрасните медиуми кон власта и избирачкиот список се само дел од забелешките од извештајот на меѓународната ...

(ВИДЕО) ОБСЕ/ОДИХР: Изборите беа мирни, огромни нерегуларности за време на кампањата

А1 On - 28.04.2014

Заплашување на гласачи, пренагласено пристрасно медиумско навивање за ВМРО – ДПМНЕ и негативно известување за опозицијата, злоупотреба на државни ресурси и политичко рекламирање во полза на ...

СДСМ ги поздрави наодите на набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР

МКД - 28.04.2014

Ги поздравуваме наодите од набљудувањето на изборниот процес во Република Македонија од страна на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР. Оценките на мисијата се совпаѓаат со забелешките на СДСМ и ставот дека на ...

Ни збор за фер и демократски, за ОБСЕ изборите биле ефикасно спроведени

Р.С.Европа - 28.04.2014

Ни збор за слободни, фер и демократски избори во прелиминарниот извештај на набљудувачката мисија на ОБСЕ, која сепак оцени дека вториот круг од претседателските и предвремените парламентарни избори ...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите спроведени во мирна и пријатна атмосфера

МКД - 28.04.2014

Меѓународните претставници кои ги набљудуваа предвремените парламентарни избори и вториот круг од претседателските избори во Македонија на денешната конференција за печатот оценија дека изборите се ...

Аренс: Вториот круг во знакот на бракот на власта и кампањата и неточниот избирачки список

+инфо - 28.04.2014

Опишано накратко, вториот круг не успеа да исполни важни заложби на ОБСЕ, вклучувајќи ги и оние за одвоеноста на државата и партијата, за обезбедување терен за рамноправен натпревар за точноста на ...

Герт Аренс: Во предизборниот период не се исполнети стандардите на ОБСЕ

Нова ТВ - 28.04.2014

Изборите во предизборниот период не ги исполнија важните стандарди кои државата ги превзема со членството во ОБСЕ. Ова се однесува на разграничување на државата од партијата, обезбедување на услови ...

ОБСЕ/ОДИХР: Денот на гласањето помина ефикасно, нерегуларности има пред тоа

Капитал - 28.04.2014

Ефикасно спроведен изборен ден – вели шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ и ОДХР, Герд Аренс, но тоа што денот на гласањето бил без проблеми, не значи дека самите избори се според стандардите кои ...

СДСМ ги поздрави наодите од ОБСЕ/ОДИХР

А1 On - 28.04.2014

Ги поздравуваме наодите од набљудувањето на изборниот процес во Република Македонија од страна на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, велат од СДСМ. Оценките на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, содржани во Извештајот се ...

ОБСЕ: Македонија за 10 години оствари значителен демократски напредок

Курир - 28.04.2014

Специјалниот координатор на набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристин Мутонен од Австрија денес во Скопје посочи дека Македонија постигнува напредок во демократијата веќе 10 ...

ОБСЕ: Изборите ефикасно спроведени, партиите да се фокусираат на иднината

Канал5 - 28.04.2014

Изборите - ефикасно спроведени, граѓаните со можност за јасен избор, а кандидатите слободно да се претстават, важен демократски избор за иднината на земјата -гласи прелиминарната оценка на ОБСЕ, од ...

ОБСЕ ја критикува и власта и опозицијата

Нова ТВ - 28.04.2014

„Изборите беа ефикасно спроведени. Сепак изборната кампања на владеачката партија не направи разграничување на државните и партиските активности. -Исто така добивме извештаи за застрашување на ...

ОБСЕ/ОДИХР: Партиите да го остават бојкотот и да се фокусираат на стратешките цели

Телеграф - 28.04.2014

Време е да престанеме да гледање кој победил и да почнеме да гледаме што е најдобро за граѓаните и за државата, рече Сантос, шеф на делегацијата на Парламентарното собрание на ОБСЕ Никогаш не ја ...

(ЖИВО) Прес-конференција на ОБСЕ/ОДИХР по изборите

Нова ТВ - 28.04.2014

Меѓународните набљудувачи кои ги набљудуваат предвремените парламентарни избори и вториот круг од претседателските избори во Македонија денеска прес-конференција со своја оценка за изборниот процес.

ОБСЕ ја повика опозицијата на конструктивност за да може да започне новиот мандат

Курир - 28.04.2014

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР испрати порака политичките лидери да работат конструктивно и да се залагаат за редовен почеток на мандатот на законодавната власт, испрајќајќи јасен сигнал до ...

Сантос: Позитивна атмосфера на избирачките места

Курир - 28.04.2014

Шефот на делегацијата на ОБСЕ ПА, Изабел Сантос на денешната прес-конференција како дел од меѓународната набљудувачка мисија за изборите ги соопшти своите првични заклучоци.

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите ефикасно спроведени

Press24 - 28.04.2014

Гласањето за претседателските и предвремените парламентарни избори беа ефикасно спроведени вклучувајќи го и денот на изборите. Кандидатите имаа можност непречено да ја водат изборната кампања, а ...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите ефикасно спроведени, на професионален начин

Курир - 28.04.2014

Според првичните заклучоци од Меѓународната набљудувачка мисија за изборите, како и во првиот круг од гласањето, изборите на 27-ми април беа ефикасно спроведен, вклучувајќи го и изборниот ден.

ОБСЕ/ОДИХР: Изборниот ден во сенка на предизборието, партиите да најдат заеднички начин за напредок на земјата

Макфакс - 28.04.2014

Мисиите на ОБСЕ и ОДИХР во земјава со порака дека сите политички партии во земјата мора да се посветат на стратешките интереси кои се заеднички за сите граѓани и преку политички начин да се остварат ...

ОБСЕ/ОДИХР:Не се исполнија важни изборни обврски:непристрасноста на медиумите,избирачкиот список,спојувањето на ...

Локално - 28.04.2014

Набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР ги соопштија забелешките за овие избори.Според првиот набљудувач Герт Аренс на овие избори не биле исполнети важни обврски,а тоа биле непристрасноста на ...

Оценка на ОБСЕ/ОДИХР за вчерашните избори

Канал5 - 28.04.2014

Набљудувачката мисија на ОБСЕ /ОДИХР денеска ја презентираше оценката за претседателските и предвремените парламентарни избори. Изборите беа ефикасно спроведени, граѓаните имаа можност за јасен ...

ОБСЕ: Европа нема сретнато случај на непризнавање на резултатите

Република - 28.04.2014

ОБСЕ и Советот на Европа се загрижени и не ја прифаќаат одлуката на СДСМ за неприфаќање на изборните резултати - Жалиме што главната опозициска партија одлучи да не ги признае резултатите.

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите спроведени во мирна и пријатна атмосфера

Курир - 28.04.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија очекуваше поддршка од меѓународниот фактор за нивното сценарио за непризнавање на изборните резултати, но наместо тоа, доби вистинска шлаканица од ...

За ОБСЕ и ОДИХР изборите биле ефикасно спроведени со извесни нерегуларности

Таратур - 28.04.2014

Ефикасно и мирно спроведени избори, со недостатоци спротивни на меѓународните стандарди. Ова е генералната оценка на набљудувачите на ОБСЕ и Советот на Европа за вториот круг претседателски и ...

ОБСЕ: Додека беше во кампања, Јанкуловска требаше да отстапи од МВР

Sky - 28.04.2014

Многуте жители заведени на иста адреса, тенката линија меѓу државата и партијата, пристрасните медиуми кон власта и избирачкиот список се само дел од забелешките од извештајот на меѓународната ...

ОБСЕ/ОДИХР констатираше ОГРОМНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ за време на кампањата

Sky - 28.04.2014

Заплашување на гласачи, пренагласено пристрасно медиумско навивање за ВМРО – ДПМНЕ и негативно известување за опозицијата, злоупотреба на државни ресурси и политичко рекламирање во полза на ...

СДСМ: ОБСЕ/ОДИХР потврдија дека немаше основни услови за демократски изборен процес

+инфо - 28.04.2014

Оценките на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР , содржани во Извештајот, се совпаѓаат со забелешките на СДСМ и ставот дека на изборите не се овозможени услови за елементарен демократски изборен процес, порача ...

ОБСЕ: Македонија за 10 години значителнo демократски напредува

Република - 28.04.2014

Специјалниот координатор на набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристин Мутонен посочи дека Македонија постигнува напредок во демократијата веќе 10 години.

Изборниот ден во ред, но предизборието не ги исполни стандардите на ОБСЕ

+инфо - 28.04.2014

ОБСЕ на денешната пресконференција констатираше дека изборите за предвремените парламентарни и вториот круг на претседателски избори беа ефикасно спроведени, но дека за време на изборната кампања, ...

ОБСЕ: Политичките лидери да работат конструктивно за почеток на новиот мандат

Нетпрес - 28.04.2014

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР испрати порака политичките лидери да работат конструктивно и да се залагаат за редовен почеток на мандатот на законодавната власт, испрајќајќи јасен сигнал до ...

ОБСЕ ПА: Позитивна атмосфера на избирачките места

Република - 28.04.2014

Шефот на делегацијата на ОБСЕ ПА, Изабел Сантос како дел од меѓународната набљудувачка мисија за изборите ги соопшти своите првични заклучоци. -Видов многу позитива и смирена атмосфера на избирачките ...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборниот ден во сенка на предизборието, партиите да најдат заеднички начин за напредок на земјата

Тера - 28.04.2014

Мисиите на ОБСЕ и ОДИХР во земјава со порака дека сите политички партии во земјата мора да се посветат на стратешките интереси кои се заеднички за сите граѓани и преку политички начин да се остварат ...

ОБСЕ/ОДИХР:Не се исполнија важни изборни обврски:непристрасноста на медиумите,избирачкиот список,спојувањето на ...

Бриф - 28.04.2014

Набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР ги соопштија забелешките за овие избори.Според првиот набљудувач Герт Аренс на овие избори не биле исполнети важни обврски,а тоа биле непристрасноста на ...

ОБСЕ/ОДИХР: Демократијата во Македонија напредува, изборите спроведени во мирна и пријатна атмосфера

Нетпрес - 28.04.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија очекуваше поддршка од меѓународниот фактор за нивното сценарио за непризнавање на изборните резултати, но наместо тоа, доби вистинска шлаканица од ...