TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 1000 административци чистеа ѓубре во Куманово

Kumanovo News - 14.12.2019

„Сите институции во Општина Куманово земаа учество во денешната акција. Се чистеше на локациите кај Градскиот базен, зад спортската сала и училиштето Перо Наков, Градскиот парк, во центарот на градот и околу Зелениот пазар, во кругот на СВР Куманово ...

Цел ден си ја подаваа метлата ама слободен ден добија- еве како чистеше администрацијата денес

Магазин - 14.12.2019

Денеска скоро 40.000 административци поддржани од премиерот Зоран Заев чистеа низ целата земја. Акцијата ја организираше Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“, а меѓу административците имаше директори, министри, градоначалници, ...

Наместо во канцеларии, на терен – Административците го чистеа отпадот

ТВ21 - 14.12.2019

Беа евидентирани на листата на учесници. Земаа ракавици и вреќи за чистење. Некои чистеа, а некои се фотографираа. При акцијата за чистење на во близина на судоците, целата ситуација од блиску ја надгледуваше шефот на Јавното обвинителство Љубомир ...

Владата ги примора административците да чистат ѓубре, дел од синдикатите бараат да се запре со популизмот

24 Вести - 14.12.2019

Наместо во канцеларија – на терен. Илјадници административци, заедно со нивните директори, градоначалници, министри, а на чело и со премиерот – денеска го чистеа ѓубрето низ градовите. Организирани на повеќе локации, со донирана опрема се фатија за ...

Администрацијата од Дебар масовно се вклучи во денешната еко-акција

Сител - 14.12.2019

Вработените во администрацијата од Дебар, предводени од градоначалникот Хекуран Дука, масовно се вклучија во денешната еко-акција „Адмнистрацијата чисти заедно со Не биди ѓубре“. Тие ја расчистуваа пошироката околина покрај Дебарското езеро, едно од ...

Со „Не биди ѓубре“ за почиста средина: Заев чистеше во општина Бутел

Нова ТВ - 14.12.2019

Државната администрација денеска се приклучи на еко-акцијата на граѓанското здружение „Не биди ѓубре“ како начин за одработување на неработниот ден 2 јануари. Во главниот град се чистеше на 20-тина локации меѓу кои езерцето „Треска“ во Сарај, ...

Масовна еко акција – 40 000 административци го собираа отпадот

Алсат-М - 14.12.2019

40 илјади административци денеска го чистеа ѓубрето на 40 локации во Скопје но и во други градови низ државата. Административците беа евидентирани по списоци – за оние кои бојкотираа денешниот ден нема да им се смета за работен.

Галерија: Функционерите дел од акцијата „Не биди ѓубре“

Фокус - 14.12.2019

Премиерот Зоран Заев, министрите од Владата, пратениците, судско-обвинителскиот врв, како и вработените во државната администрација, денеска се приклучија на акцијата „Не биди ѓубре“ и чистена низ повеќе реони.

Не биди ѓубре - Чисто како дома исто

МКД - 14.12.2019

Под мотото „ Чисто како дома исто", на 20 локации во Скопје и во внатрешноста, јавната администрација се приклучи на акциите на граѓанската иницијатива „ Не биди ѓубре" , за чиста животна средина.

Министерот Филипче: Ѓубрето треба да биде фрлено во отпад, а не на улица

Макфакс - 14.12.2019

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“. Министерот за здравство, Венко Филипче и вработените во Министерството, акцијата ја спроведоа во ...

(Видео) Заев и членовите на неговиот кабинет чистеа во општина Бутел

Макфакс - 14.12.2019

Вработените во јавната администрација и службениците во Град Скопје, денеска ја спроведоа акцијата „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“. Неколку илјади државни службеници, заедно со премиерот Заев и сите министри во ...

Функционерите и административците во еко-акција – кој и каде чистеше (ГАЛЕРИЈА)

360 степени - 14.12.2019

Премиерот Зоран Заев, министри, градоначалници, амбасадори, претставници на НАТО, судии, обвинители и околу 40.000 административци денеска учествуваа во масовна еко-акција со која се приклучија на акциите кои ги спроведува невладината организација ...

Администрацијата чистеше со иницијативата „ Не биди ѓубре“

Телма - 14.12.2019

Под мотото „ Чисто како дома исто“, на 20 локации во Скопје и во внатрешноста, јавната администрација се приклучи на акциите на граѓанската иницијатива „ Не биди ѓубре“ , за чиста живтона средина.

40 илјади вработени денеска чистеа на неколку локации во градот

Канал5 - 14.12.2019

Администрацијата 2 јануари од оваа година го одработија денеска со чистење на отпад организиран заеднос со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“. 40 илјади вработени денеска чистеа на неколку локации во градот.

Одбраната и Армијата активно се вклучија во акцијата за чистење на животната средина

Press24 - 14.12.2019

Припадниците на Армијата и вработените во Министерството, заедно со министерката Радмила Шекеринска, денеска на повеќе локации во и околу армиските објекти активно се вклучија во акцијата за чистење на животната средина, чија цел е да ја подигне ...

Беровската администрација се приклучи на акцијата ,,Не биди ѓубре”

Сител - 14.12.2019

Дождот и лошите временски услови не ја спречија беровската администрација, денеска да учествува во големата акција на Владата ,,Администрацијата чисти со Не биди ѓубре”. Во рамки на акцијата како што информираа од Општината, се собираше отпад на ...

Во Битола собрани 500 вреќи комунален отпад

Сител - 14.12.2019

Општинската администрација на Општина Битола еколошкиот викенд го реализира на три локации во овој град каде беа собрани 500 вреќи комунален отпад. Од секторот за односи со јавност на Општина Битола информираат дека административците чистеле во ...

(ВИДЕО) Премиерот ѝ се придружи на администрацијата, со неговиот кабинет чистеа во Бутел

Бриф - 14.12.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев со членовите на неговиот кабинет, како и вработените во Генералниот секретаријат на владата ѝ се придружија на администрацијата во чистењето на ѓубрето во Скопје.

Премиерот Заев со владината администрација во еко-акција

Канал5 - 14.12.2019

Доследно почитување и практикување на овие принципи претставува услов за подобро здравје, поквалитетен и подолг живот на граѓаните. Секој човек има право на здрава животна средина, но истовремено и секој е должен да ги унапредува и штити животната ...

40.000 административци на чело со Заев го чистеа ѓубрето низ улиците и парковите

Сакам да кажам - 14.12.2019

40.000 административци заедно со премиерот Зоран Заев, министри, директори, градоначалници, судии, обвинители, денеска чистеа низ земјава. Акцијата ја организираше Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“.

[Галерија] Административците ги зачистија улиците и парковите во повеќе градови

Радио МОФ - 14.12.2019

Пластични шишиња, амбалажи од храна, отпушоци, па дури и детски пелени, кујнски апарати и алишта, се дел од ѓубрето кое околу 40.000 административци денеска го исчистија во акцијата организирана од Владата и иницијативата „Не биди ѓубре“.

Еколошка акција во Крива Паланка

Опсервер - 14.12.2019

Општина Крива Паланка денеска се вклучи во големата еколошка акција за чистење jавни површини која се спроведе и на национално ниво. – Одзивот на граѓаните и административните работници беше голем.

Комунална хигиена ќе го транспортира отпадот од акцијата за чистење на администрацијата

Макфакс - 14.12.2019

Вработените во администрацијата на ЈП Комунална хигиена- Скопје денеска се приклучија кон големата акција за чистење „Администрацијата чисти“ организирана од Владата, со цел подигнување на јавната свест за одржувањето здрава и чиста животна околина, ...

ЈП Водовод и Канализација се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

Фактор - 14.12.2019

Врз основа на владината одлука за спроведување на акцијата на 14 декември 2019 за чистење на животната средина „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“, а и по сопствено убедување за значењето на чистата животна средина, вработените од ЈП Водовод и ...

Собраниската служба се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

Макфакс - 14.12.2019

Вработените во Собранието денеска масовно се вклучија во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“. Тие го чистеа просторот околу собраниската зграда, како и делот кај Домот на АРМ и улицата „Даме Груев“.

Заев чистеше во скопската населба Бутел (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.12.2019

Откако сум премиер повеќе од 50 компании побарале право да да влезат во управување со отпадот. Велат дека е доходовен бизнис, рече денеска премиерот Зоран Заев. Премиерот Зоран Заев, граѓани и државни административци денеска се вклучени во големата ...

Шекеринска: Почнавме со акцијата за чиста држава

Press24 - 14.12.2019

Почнавме со акцијата за чиста држава. Тука сме сите од министерството за одбрана, Генералштабот и Армијата од касарната Илинден, да го средиме просторот околу касарната бидејќи касарната е веќе чиста, напиша министерката за одбрана Радмила ...

Административците од Куманово чистеа на повеќе локации

Сител - 14.12.2019

Вработените во администрацијата од Куманово, денеска чистеа на повеќе локации во градот, околу комплексот спортски базени, спортската сала, кај средното „Перо Наков“, градскиот парк, во центарот на Куманово, околу зелениот пазар… – Сите институции ...

(Фото галерија): Заев чистеше заедно со администрацијата во Бутел

24Инфо - 14.12.2019

Секој човек има право на здрава животна средина, но истовремено и секој е должен да ги унапредува и штити животната средина и природата во својата локална заедница, порача денеска премиерот Зоран Заев од ОУ „Панајот Гиновски” во Бутел каде со ...

Спасовски се вклучи во денешната акција за чистење

Press24 - 14.12.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се вклучи во акцијата за чистење на отпадот во околината на административната зграда на Министерството за внатрешни работи и Клиничкиот центар во општина Центар.

(Галерија) И Заев собираше отпушоци: Министри, судии, пратеници, административци … собираа ѓубре низ Македонија

еМагазин - 14.12.2019

Околу 40.000 административци, министри, пратеници, судии, градоначалници, обвинители… беа дел од денешната еко-акција „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“. Се чистеше низ целата земја, а дел од акцијата беше и премиерот Зоран Заев, кој немаше ...

Се чистеше и во битолската полиција

Тера - 14.12.2019

Денеска кон акцијата „Не биди ѓубре“ во која се приклучи администрацијата на државно и локално ниво, во Битола се чистеше и во СВР Битола. Административците во битолската полиција го чистеа дворот околу зградата каде што се наоѓа СВР ...

Скопските пожарникари чистеа покрај кејот на Вардар

Слободен Печат - 14.12.2019

Тие организирано го чистеа делот на кејот на Вардар во скопската населба Аеродром. Припадниците на скопската противпожарна единица денеска беа дел од акција за чистење на отпадот во државава.

Употребени пелени и кујнски предмети фрлени покрај улиците во Битола – спроведена масовната акција за чистење на градот

24Инфо - 14.12.2019

Над 500 големи вреќи со отпад беа собрани во денешната масовна акција за чистење во Битола. По препораките од Владата, денешната работна сабота да се искористи за чистење, административните работници од Битола масовно се вклучија во акцијата на ...

Во Делчево се спроведе акцијата за чистење на дивите депонии

Алсат-М - 14.12.2019

Во рамки на акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“ иницирана од Владата, вработените од Општина Делчево, Јавното комунално претпријатие „Брегалница“ и претставници од институциите денеска масовно се вклучија во еко-акцијата за чистење на ...

Заев: Акцијата за чистење да биде поттик да ја подигнеме нашата еко свест

Алсат-М - 14.12.2019

Денешната акција за чистење во која учество ќе земат вработените од државните институции, нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест и заеднички да ја чуваме животната средина, порача премиерот Зоран Заев на својата официјална Фејсбук ...

Заев: Акцијата нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест

Макфакс - 14.12.2019

Денешната акција за чистење во која учество ќе земат вработените од државните институции, нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест и заеднички да ја чуваме животната средина, напиша премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“.

(ФОТО) Георгиески со општинската администрација се вклучи во акцијата  за чистење на отпад

Скопје1 - 14.12.2019

Градоначалникот, Константин Георгиески заедно со општинската администрација претпладнево се вклучи во акцијата за чистење на отпад и разубавување на животната средина. Градоначалникот чистеше на локација во населбата Св. Стефан во крајбрежниот дел.

Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

А1 On - 14.12.2019

Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава, 2 јануари. На секоја локација ќе има обезбедено екипи од градските јавни ...

Административците денеска ќе чистат на 20 локации во Скопје

Макфакс - 14.12.2019

Со почеток во 12 часот, денеска ќе почне еколошката акција „Администрацијата чисти со ‘Не биди ѓубре’“, и на тој начин ќе се одработи неработниот ден – 2 јануари. Како што информираа пред неколку дена министерот за информатичко општество и ...

Фото: Јавната администрација го „светна“ охридското крајбрежје

OhridNews - 14.12.2019

Вработените во општината и другите јавни институции во градот, утрово се приклучија на националната акција „Не биди ѓубре“ и го исчистија крајбрежјето на Охридското Езеро од Горица до Елешец. Акцијата има за цел подигање на свеста за почиста околина.

Административците утре ќе се фатат за метла

Нова ТВ - 13.12.2019

Утре од 12 до 15 часот ќе се одржи големата еко акција „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“. Во акцијата ќе бидат вклучени вработени од државните институции кои ќе бидат распределени на 20 локации во Скопје.

На три локации утре ќе се чисти во Битола

Тера - 13.12.2019

Утре и битолската администрација ќе се приклучи на акцијата „Не биди ѓубре“. Акцијата ќе се спроведе со подршка на ЈП Комуналец. Ќе се чисти на три локации во градот: во Новиот пазар кај паркингот , околу зградите кај Стара болница и во населба ...

Утре ќе чисти и администрацијата во Битола

Тера - 13.12.2019

Утре и битолската администрација ќе се приклучи на акцијата „Не биди ѓубре“. Планирани се три локации на кои ќе се чисти. Вчера министерот Манчевски ги повика градоначалниците да ги определат локациите за чистење и рече дека владата, односно ...

Кумановските административци ќе чистат на пет локации во градот

Kumanovo News - 13.12.2019

Според информациите на ЈП „Чистота и зеленило“, ќе се чисти на булеварот Октомриска револуција, помеѓу зградите зад Економското училиште, во Градскиот парк кај Автобуската станица, околу Затворениот базен, на Зелениот пазар и на Пречистителната ...

Стаменковска: Заев ја злоупотребува администрацијата- власта не работи ништо

Курир - 13.12.2019

Власта не работи ништо. Наместо институциите задолжени за чистење на сметот да го исчистат ѓубрето по улиците, Зоран Заев ја ангажира целата администрација да ги чисти улиците и парковите низ градовите.

Заев ја злоупотребува администрацијата

Нетпрес - 13.12.2019

Власта не работи ништо. Наместо институциите задолжени за чистење на сметот да го исчистат ѓубрето по улиците, Зоран Заев ја ангажира целата администрација да ги чисти улиците и парковите низ градовите.

Зоран Заев ја злоупотребува администрацијата

Опсервер - 13.12.2019

Власта не работи ништо. Наместо институциите задолжени за чистење на сметот да го исчистат ѓубрето по улиците, Зоран Заев ја ангажира целата администрација да ги чисти улиците и парковите низ градовите.

Стаменковска: Администрацијата треба да работи она за што е платена, а не да извршува работи кои власта не успеала да ...

24Инфо - 13.12.2019

Интегрален текст од изјава на Невенка Стаменковска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ „Власта не работи ништо. Наместо институциите задолжени за чистење на сметот да го исчистат ѓубрето по улиците, Зоран Заев ја ангажира целата администрација да ги чисти ...

(ВИДЕО) Стаменковска: Зоран Заев ја злоупотребува администрацијата

А1 On - 13.12.2019

„Власта не работи ништо. Наместо институциите задолжени за чистење на сметот да го исчистат ѓубрето по улиците, Зоран Заев ја ангажира целата администрација да ги чисти улиците и парковите низ градовите.