TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Француските левичарски партии најавија заеднички настап на парламентарните избори

Макфакс - 11.06.2024

Левичарските опозициски партии во Франција ветија дека ќе номинираат заеднички кандидати на претстојните парламентарни избори што ги распиша претседателот Емануел Макрон, откако неговата партија Преродба претрпе пораз од екстремно десничарската ...

ИЗЛЕЗЕ ОД СЕНКАТА НА НЕЈЗИНИОТ ТАТКО И ГО ИЗВАДИ ОД ИГРА: Која е Марин Ле Пен која му ја зема фотелјата на Макрон?

Фактор

Макрон оди на сè или ништо

МКД

Предвремени избори во Франција: Ле Пен им подава рака на конзервативците

Слободен Печат

Франција се подготвува за парламентарните избори

Нетпрес

Епилог од европските избори: „Свртувањето кон десно е неповолно за проширувањето и Македонија“

Локално

Имам доверба во францускиот народ дека ќе го направи најправедниот избор, вели Макрон

360 степени

Локално Фактор CivilMedia Кумановски м. Р.С.Европа ТВ21 Фокус Канал5

Анкетите предвидуваат победа на крајната десница на предвремените избори во Франција

Нетпрес - 11.06.2024

Крајната десничарската партија Национален собир, чиј основач е фактички лидер е Марин Ле Пен, ќе биде победник на предвремените парламентарни избори во Франција, но партијата не требало да освои апсолутно мнозинство, покажуваат првите анкети по ...

Макрон по тешкиот пораз на изборите на ЕП го распушта собранието и бара предвремени избори

ТВ21

Макрон изгуби на европските избори: Францускиот претседател го распушти Собранието и распиша предвремени избори

еМагазин

Макрон по поразот на десницата: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја

Кумановски м.

Макрон го распушта собранието и бара вонредни парламентарни избори

Centar

Макрон го распушти парламентот и рапиша избори во Франција по поразот на европските избори

360 степени

Макрон го распушти Францускиот парламент и свика предвремени избори по тешкиот пораз од Ле Пен на европските избори

Сакам да кажам

Вечер Прес Слободен Печат Канал5 Либертас ТВ21 Рацин Курир Фокус

Кој е 28-годишниот Бардела кој го победи Макрон и го натера да распише предвремени парламентарни избори

еМагазин - 11.06.2024

Франција е во фокусот на светската јавност откако центристичката алијанса на францускиот претседател доживеа голем пораз на изборите за Европскиот парламент, па тој го распушти Собранието и распиша предвремени парламентарни избори за 30. јуни.

Русија со прва реакција по ЕУ изборите и шокантниот потег на Макрон

Канал5

РУСИЈА ЛИКУВА! Еве што му порача Москва на Макрон по поразителните европски избори

+инфо

Избори за Европскиот парламент: Ризичната одлука на Емануел Макрон за предвремени избори

Скопје1

Франција: По земјотресот со распуштање на парламентот започнува брза изборна кампања

Кумановски м.

Медиуми: Макрон предизвика „политички земјотрес“ со одлуката да распише предвремени избори во Франција по поразот на гласањето за ЕП

Бизнис Вести

Макрон распишува парламентарни избори по победата на крајната десница на евроизборите

Нетпрес

Независен Слободен Печат Либертас Бриф 24Инфо Во Центар Денешен Пулс24

Предвремени избори во Франција: Опасно себепреценување на Макрон

Deutsche Welle - 10.06.2024

Тоа што претседателот на Франција по европскиот избори веднаш го распушти парламентот и распиша предвремени избори е показател дека има изгубено допир со реалноста. Ваквото „коцкање“ е тотално неодговорно! се обложува дека гласачите само малку си ...

Макрон повлече опасен потег! Ширак го направи истото – па му се одби од глава: На народот му постави опасно прашање (фото)

Во Центар

ШТО СЛЕДУВА ПО ПОРАЗОТ НА МАКРОН : Нe очекува месец на голема драма

Во Центар

Што може да се случи по повикот на Макрон за предвремени избори во Франција?

Во Центар

Кој е Џордан Бардела? Човекот кој предизвика хаос на европските избори!

Кумановски м.

ЧОВЕКОТ КОЈ ПРЕДИЗВИКА ПОТРЕС ВО ЕВРОПА: Кој е Џордан Бардела кого новата генерација би можела да го донесе на власт?

Локално

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

А1 On

ТВ21 +инфо Фактор А1 On Во Центар Пулс24 Пулс24 Пулс24

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Либертас - 10.06.2024

Претседателот Емануел Макрон денеска нагласи дека е убеден дека Французите ќе го направат вистинскиот избор на предвремените избори што ги свика откако неговиот центристички сојуз беше поразен од екстремната десница на изборите за ЕУ.

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Бизнис Вести

Макрон верува дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Слободен Печат

Макрон им се додворува на гласачите: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Република

Макрон смета дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

CivilMedia

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Канал5

МАКРОН: Единствена амбиција ми е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Денешен

Zoom MakPress