TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дескоска: Ветингот ќе се спроведува после изборите

Сител - 11.12.2019

За спроведување на ветинг е потребно двотретинско мнозинство и кое е повеќе од јасно дека не можеме да го обезбедиме пред изборите, порача министерката за правда. Дескоска вели дека владата во овој момент разгледува и повеќе опции како да се ...

Дескоска верува дека ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

Фокус - 11.12.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, запрашана за препораките на Венецијанската комисија, таа верува дека истите ќе се почитуваат. „Вие не можете ништо да смените во Собранието без двотретинско мнозинство и верувам дека сите ќе бидат свесни за ...

Препораките за двојазичноста како нарачани за „злите јазици“

Слободен Печат - 11.12.2019

СДСМ не се изјаснува по предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се извршат амандмански измени на Законот за употреба на јазиците, а ДУИ не дозволува никаква промена, оти овој закон бил основа на државноста.

Груби: Договорот беше да се испратат само делови од Законот за јазици

Нова ТВ - 10.12.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби вечерва во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма изјави дека ДУИ не знаела оти целиот текст на Законот за јазици ќе биде испратен пред Венецијанската комисија.

ДУИ не знаела дека СДСМ цел закон за употреба на јазиците ќе го испрати на Венецијанската комисија

Телма - 10.12.2019

Во вечерашното гостување на Топ Тема пратеникот Артан Груби откри дека ДУИ знаела дека пред Венецијанската комисија бил испратен целиот закон. ДУИ очекувала да бидат испратени само делови од законот, вели тој, додавајќи дека пракса на Венецијанската ...

Венецијанска комисија; Да се дефинира употребата на албанскиот јазик

Алсат-М - 10.12.2019

Големите финансиски импликации, краткото време за спроведување и недостигот на потребен кадар на преведувачи се главните критики на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците.

ВМРО предлага измени во законот за јазици

Алсат-М - 10.12.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе иницира измени на Законот за употреба на јазиците. Од партијата велат дека работат на изготвување на амандманите. Според нив, измените ќе бидат во согласност со препораките на Венецијанската комисија.

Владата ќе го јакне капацитетот на институциите за да овозможи примена на Законот за јазици

Алфа - 10.12.2019

Владата ќе бара начин како забелешките на Венецијанската Комисија за Законот за употреба на јазиците да бидат применливи. До крајот на неделата ќе се работи на заедничко решение за јакнење на капацитетот на нинституциите.

Османи: Законот за јазици нема се менува

Канал5 - 10.12.2019

Законот за јазици нема се менува, исто како и Преспанскиот и договорот за добрососедство – тврди вицепремиерот Бујар Османи. Османи најави акциски план за спроведување на забелешките од Венецијанската комисија, за двојазичност во судските постапки ...

Османи: Забелешките на Венецијанска ќе ги почитуваме преку создавање капацитети

24 Вести - 10.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ги подготвува амандманите за измени на Законот за употреба на јазиците и би требало да ги поднесе се уште актуелниот пратенички состав во законодавниот дом, изјави денеска на прес конференција пратеникот Драган Данев откако вчера лидерот ...

Груби: Македонија се уште ја има и по Законот за јазици и по Преспанскиот договор

Локално - 10.12.2019

Апсурдно е да разговараме за од господ дадено право, зборување на мајчин јазик и поточно да разговарам со тројца Македонци за тоа како ќе се разговара на албански јазик, рече пратеникот на ДУИ, Артан Груби во емисијата „Топ Тема“ на емисијата Телма.

Заев: Ќе градиме заеднички ставови за соодветна примена на препораките од Венецијанската комисија

ТВ21 - 10.12.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека Законот за јазиците е една од алките што не спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија да имаат соодветна примена.

Османи: Нема шанси да се сменат Преспанскиот договор, Законот за јазици и Договорот со Бугарија

Телма - 10.12.2019

Преспанскиот договор, Законот за јазици и Договорот со Бугарија се документите, за кои вицепремиерот Бујар Османи тврди дека нема шанси да се сменат. Вели дека, секој различно ги интерпретира препораките на Венецијанската комисија.

Ќе се имплементираат ли препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазици?

Канал5 - 10.12.2019

Препораките на Венецијанската комисија ќе се имплементираат, велат од Владата . Додека пак вицепремиерот Бујар Османи останува на ставот дека нема потреба од измени на законот и дека следниот чекор треба да биде изградба на капацитети за законот да ...

Милошоски: Законот за јазици е правно неиздржлив, политиканство за коалициски интерес

Курир - 10.12.2019

По однос на изјавите на премиерот Заев малку е што во три дена има три различни изјави. Се случувало и по повеќе односно во три дена да има и по шест различни изјави, така да ценам дека ова е негов скромен перформанс, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ ...

Непочитување на препораките на Венецијанската комисија, сериозна опасност за недобивањето на датум за преговори

Слободен Печат - 10.12.2019

Европската комисија и државите членки сериозно ќе го земат предвид мислењето на Венецијанската комисија, кое содржи сериозни забелешки, како на самиот текст на Законот за јазици, така и на начинот на неговото донесување, вели Малинка Ристовска од ...

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Република - 10.12.2019

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна шлаканица за коалицијата СДСМ-ДУИ, бидејќи донела закон надвор од европските ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

А1 On - 10.12.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави денеска пратеникот Драган Данев.

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

Република - 10.12.2019

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри пратеникот од партијата Артан Груби во вечерашното гостување на „Топ тема“.

Законот за јазици – затворено прашање, Османи: Нема менување на законот, и нема враќање назад

ТВ21 - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи во емисијата Клик Плус изјави дека Законот за употреба на јазиците нема да претрпи измени бидејќи тој закон, заедно со Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство со Бугарија, се затворени прашања и треба да ...

Данев: Венецијанската комисија јасно кажа дека Законот за јазици е противуставен

Сител - 10.12.2019

Измените на Законот за јазици кои ги најавија од опозициската ВМРО - ДПМНЕ се усште се на работа во стручните партиски тимови, но пратеникот Драган Данев најави дека тие би требало да бидат поднесени и донесени од овој парламентарен состав.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за Законот за употреба на јазиците

Макфакс - 10.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави пратеникот Драган Данев. „Власта ја загрозува европската иднина на Македонија.

Дали почнаа предизборните „флертувања“? Османи: Со СДСМ имаме проблеми, ВМРО-ДПМНЕ принципиелна

ТВ21 - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, во емисијата „Клик Плус“ рече дека со СДСМ секој ден имаат проблеми. -Секој ден имаме проблеми со СДСМ. Да, нормално-рече Османи. Запрашан какви односи има ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ, Османи одговори – принципиелни.

Данев: Францускиот нон-пејпер бара и почитување на одлуки од Венецијанската комисија

Алсат-М - 10.12.2019

Францускиот нонпејпер, за почеток на преговори со Унијата, меѓу другото, бара и почитување и имплементација на препораките од Венецијанската комисија, рече денеска пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Османи: Преку акциони планови ќе создадеме капацитети двојазичноста да не предизвикува проблеми во судството

Телма - 10.12.2019

Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците преку создавање капацитети, за двојазичноста да не создава проблеми во општеството, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој смета дека нема големи ...

На денешната седница на ДУИ главна тема е ветингот

Република - 10.12.2019

На седницата на претседателството на Демократската унија за интеграција во партиското седиште во тетовска Мала Речица главната дебата е околу добро осмислување на ветингот во пресрет на 4-тиот конгрес.

Политичката драматика за Законот за јазици заради изборите

Р.С.Европа - 10.12.2019

Реакциите на дел политичари поврзани со мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците според Александар Кржаловски од МЦМС добиваат драматика и радикалност поради ближењето на изборите.

Мицкоски за Законот за јазици: Или Заев ќе го почитува правото и Уставот, или ќе продолжи да биде пречка за правдата

ТВ21 - 10.12.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук се огласи за законот за јазиците. Тој вели дека изборот на Заев е едноставен, и дека или ќе продолжи да биде пречка за ...

Мицкоски: Или Заев прифаќајќи ги амандманите на законот за јазици ќе го почитува правото и Уставот или ќе продолжи да ...

Курир - 10.12.2019

Изборот е едноставен, или Заев прифаќајќи ги амандманите на законот за јазици ќе го почитува правото и Уставот, или ќе продолжи да биде пречка за правдата, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот Фејсбук профил.

Османи: На три документи нема никакво менување – Преспанскиот, Договорот со Бугарија и Законот за јазици

365 - 10.12.2019

Ќе се почитуваат препораките на Венецијанската комисија, а притоа нема да бидат направени никакви измени и промени во Законот за употреба на јазиците, истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по промоцијата на програмата „Европски ...

Циркусот може да заврши трагично

Либертас - 10.12.2019

Владата во комплетен меѓуетнички состав побарала мислење од Венецијанската комисија за законот за јазиците, ама ни премиерот, ни владата не вредат ни пет пари спрема вториот дел од владата во штабот во Мала ...

Циркусот може да заврши трагично

Deutsche Welle - 10.12.2019

Владата во комплетен меѓуетнички состав побарала мислење од Венецијанската комисија за законот за јазиците, ама ни премиерот, ни владата не вредат ни пет пари спрема вториот дел од владата во штабот во Мала Речица.

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува

Бриф - 10.12.2019

Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците преку создавање капацитети, со цел имплементирањето на двојазичноста да не создава проблеми во општеството, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања ...

Павле Богоевски: Неефикасниот и неприменлив закон за јазици нема да не врати во 2001

Фактор - 10.12.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски го оцени тврдењето на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи дека нецелосното имплементирање на Законот за употреба на јазиците ќе не врати во 2001 како манипулативно, бидејќи во Собранието се гласало, како ...

Османи: Ќе создадеме капацитети со цел двојазичноста да се имплементира и да не прави проблеми со судството

Фокус - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи на денешна средба со новинарите нагласи дека ќе ги почитуваат препораките на Венецијанската комисија. Тој додаде дека три документи нема да бидат подложни на никакви промени и измени.

Османи: Владата треба да изработи акционен план за со кој ќе се олесни спроведувањето на законот

Канал5 - 10.12.2019

„По 17 години Рамковен договор успеавме да го донесеме Законот за јазици“- рече вицепремиерот Бујар Османи на гостувањето во утринската програма на Канал 5 „Здраво Македонијо” по повод забелешките за законот од страна на Венецијанската комисија Тој ...

Османи: Ќе ги почитувам препораките на Венецијанската комисија, но треба да најдеме начин како да го импементираме ...

Сител - 10.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи рече дека ќе ги почитувал препораките на Венецијанската комисија за имплементација на Законот за јазици, но прво требало да се најде начин како да се импементира законот.

Влада: Законот за јазици не е закон на Дуи, туку е на СДСМ

Слободен Печат - 10.12.2019

Коментирајки ја изјавата на вицепремиерот, Бујар Османи дека цепкањето на Законот за јазици ќе не врати во 2001 година, од Владата велат дека неговата изјава предизвикала импакт во јавноста како да се заканува Османи со конфликт, заради тоа што се ...

Венецијански афтершок за Законот за јазиците

Н.Македонија - 10.12.2019

Законот за употреба на јазиците доживува уште еден афтершок од Венецијанската комисија. Навистина, македонската влада во неколку наврати се обидуваше да ги одложи ефектите од експертското мислење на меѓународно докажаните правници од Европската ...

Османи ќе ги почитува препораките, но: Три документи кои се во основа на државноста никако нема да се менуваат

Република - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи на денешна средба со новинарите нагласи дека ќе ги почитуваат препораките на Венецијанската комисија. Тој додаде дека три документи нема да бидат подложни на никакви промени и измени. “, истакна Османи.

Николоски до Османи: Наместо да дели совети за ВМРО-ДПМНЕ да ги прочита и примени препораките на Венецијанска комисија ...

Курир - 10.12.2019

Гледам Бујар Османи не знае како да се соземе после фијаското што му се случи со Венецијанската комисија и мислењето за законот за јазици, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Прочитај ги препораките на Венецијанската комисија и францускиот нон пејпер, ќе ти биде подобро

Република - 10.12.2019

Дел од новата методологија што ја предлага Франција во дел на владеење на правото е да се следат препораките на Венецијанската комисија. Тоа Османи како Потпретседател на Влада за евроинтеграции или ќе го следи или уште долго ќе го сонува датумот за ...

Османи: Не сум среќен кога Мицкоски зборува за Законот за јазици

Република - 10.12.2019

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес-конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus” . – рече Османи. Османи демеантираше дека рекол оти е можно да има војна ако ...

ВМРО ДПМНЕ поднесува амандмани на Закон за употреба на јазиците

Телма - 09.12.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе се обидат амандмански да ги внесат заклучоците на Венецијанската комисија во Законот за употреба на јазиците. Мицкоски побара поддршка од владините партнери со цел, како што рече, еден неуставен закон да стане устевен, во духот на ...

Препораките на Венецијанската комисија ја разбрануваа политичката сцена

24 Вести - 09.12.2019

И по два дена од објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците не запира „фејбук војната“ помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и универзитетската професорка Тања Каракамишева, која воедно е ...

Дали законот за јазици ги надминува рамките на охридскиот договор?

Канал5 - 09.12.2019

Законот за употреба на јазиците е автентична рефлексија на Рамковниот договор, сметаа ДУИ и вицепремиерот Бујар Османи откако Венецијанската комисија го даде своето мислење за законското решение.

Што пишува во официјалниот извештај на Венецијанската комисија за законот за јазици?

Канал5 - 09.12.2019

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за употреба на јазиците. Клучни остануваат препораките во делот на правосудството и казнените ...

Венецијанската комисија ги разгоре поделбите за двојазичноста

Р.С.Европа - 09.12.2019

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици и изјавите на политичарите за законот предизвикале многу коментари на ФБ страницата на РСЕ. Има негативни коментари од противниците на двојазичноста, до такви кои велат дека треба да се ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани на законот за јазиците според препораките на Венецијанската комисија

Сител - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани на законот за јазици согласно препораките на Венецијанската комисија, најави лидерот на партијата христијан мицкоски. Иако не открива што точно содржински ќе има, Мицкоски вели дека со нив ќе се надмине правната ...

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани за Законот за јазиците

Алсат-М - 09.12.2019

Додека партиите кои гласаа за усвојување на Законот за употреба на јазиците не можат да најдат сили за негово повторно разгледување, ВМРО ДПМНЕ ќе предлага амандмани согласно препораките на Венецијанската комисија.