TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЖРК Куманово го декласира шампионот и застана на врвот на Женската лига

Gol.mk - 17.11.2019

Во дерби натпреварот на 11. коло на Женската лига, вечерва во Куманово се сретнаа двете досега непоразени екипи – ЖРК Куманово и ЖРК Металург. Средбата мина во знакот на домашната екипа, која убедливо ги совлада скопјанки со 38-27 (20-8).

Горење го зададе првиот удар, но кој последен се смее… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 17.11.2019

Металург ќе ја напушти Словенија со пораз од пет гола, 19:24, но јасно е дека нема да се предаде и дека на домашен терен ќе има што да покаже. Во ваквите натпреварувања каде што сè се решава на возвратните дуели некогаш и 10 гола знаат да бидат ...

Катастрофално второ полувреме, Металург се враќа од гостувањето кај Горење со пет негатива

МКД - 16.11.2019

Металург загуби на гостувањето во Словенија против Горење со 24-19 во третото коло од ЕХФ купот, клубот од Автокоманда одигра катастрофално второ полувреме. Металург на реваншот пред своите фанови следната недела ќе треба да надополни пет гола ...

ЕХФ Куп: Металург се враќа со -5 од Велење

+инфо - 16.11.2019

Серафимов со 4 беше најефикасен во редовите на Металург, додека кај Горење, Кавчиќ реализираше 7. Ракометарите на Металург доживеаја пораз во Словенија од Горење Велење со 24-19 (10-11) во првиот натпревар од третото коло на ЕХФ Купот.

Кастратовиќ: Ова не е реалната слика, мора да се поправиме ако сакаме пласман во групна фаза!

Sport 1 - 16.11.2019

Металург добро го почна мечот, па поведе со 3-1 во четвртата минута, по што домаќините успеаа да израмнат (6-6), сепак екипата од Автокоманда во 24. минута стигна до највисоките 10-7 на мечот, по што на паузата заминаа со 11-10.

Кастратовиќ: Не е реално… не бевме надиграни, а загубивме со пет гола

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Велење, Стеван Цаневски Шефот на стручниот штаб на Металург, Зоран Кастратовиќ, не го криеше разочарувањето по поразот на својот тим од Горење од 24-19, во првиот дуел од ЕХФ-Купот.

Кастратовиќ: Сакаме да играме ракомет, но мораме и да победуваме ракомет

24 Ракомет - 16.11.2019

Ракометарите на Металург претрпеа пораз на првиот меч од двобојот против Горење со 19:24, а овој резултат ќе биде максимално незгоден за реваншот следната недела во СЦ „Јане Сандански“. Тренерот Зоран Кастратовиќ после средбата даде свое видување за ...

Металург замрзна на „минус пет“ во Словенија

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Велење, Стеван Цаневски Металург претрпе убедлив пораз од 24-19 на првиот натпревар против Горење Велење, по што македонскиот тим го очекува тешка задача на реваншот во Скопје да биде обезбедено учество во групната фаза од ЕХФ-Купот.

Горење го доби првиот натпревар, шансата на Металург е во Скопје

РК Металург - 16.11.2019

Металург пропушти одлична шанса за добар резултат на гостувањето кај Горење во Велење. Одигравме одлично прво полувреме, но и лошо второ во кое во првите 16 минути постигнавме само два гола.

Металург ќе брка пет голови негатива на реваншот со Горење

Дерби - 16.11.2019

Металург се враќа со пет голови негатива од гостувањето во Словенија, каде вечерва загуби од Горење, со резултат 24:19 во натпревар од третото коло на Купот на ЕХФ. Нашиот претставник беше за нијанса подобар во првиот дел и имаше водство од 10:11, ...

Металург потона во вториот дел, но се враќа со активен пораз од Велење

Gol.mk - 16.11.2019

Ракометарите на Металург загубија во Словенија од Горење Велење со 24-19 (10-11) во првиот натпревар од третото коло на ЕХФ Купот. Со добро прво и лошо второ полувреме скопскиот тим со активен пораз ќе го чека возвратниот дуел.

Ужасното второ полувреме му пресуди на Металург против Горење

Sport 1 - 16.11.2019

Македонската екипа Металург загуби на гостувањето во Словенија против Горење со 19-24 во ЕХФ-купот, иако во првото полувреме одигра солидно и имаше предност од 11-10. Металург на стартот на натпреварот поведе со 3-1, па предноста од два гола ја ...

Металург од Словенија носи негатива од пет гола

Слободен Печат - 16.11.2019

Тимот од Автокоманда е поразен со 24:19 во првиот меч од третото коло од ЕХФ-купот. Екипата на Металург е поразена со 19:24 на гостувањето кај Горење Велење во првиот натпревар од третото коло во ЕХФ-купот. на првиот натпревар.

Металург не издржа во второто полувреме во Велење

Н.Македонија - 16.11.2019

Во натпревар од третото коло на Купот на ЕХФ, Металург се враќа од гостувањето во Словенија со пет гола негатива, каде вечерва загуби од Горење со резултат 19-24. Металург беше за нијанса подобар во првиот дел и водеше од 11-10, но Горење го презеде ...

Металург не издржа, брзите Словенци го свртеа мечот и ќе имаат предност во Скопје

24 Ракомет - 16.11.2019

Ракометарите на Металург има предност после првото полувреме против Горење во Велење, но не успеаја да ја зачуваат и од Словенија си заминуваат со негатива од пет гола и 19:24. Металург имаше подобро отворање на натпреварот.

„Црната дупка“ од осум минути го чинеше Металург пораз во Велење

SportMedia - 16.11.2019

Македонскиот претставник во ЕХФ купот, Металург претрпе пораз од 24:19 (10:11) од словенечки Горење Велење во првиот дуел од двомечот во третото квалификациско коло за пласман во групната фаза од второто по квалитет европско клупско натпреварување.

Куманово не признава шампиони – убедливо славеше над Металург

24 Ракомет - 16.11.2019

Ракометарките на Куманово во 11. коло од Женската лига беа многу убедливи против големиот конкурент во борба за титулата, екипата на Металург. На домашен терен Куманово славеше неочекувано лесно со 38:27.

Во дербито на есенскиот дел од првенството ЖРК Куманово на домашен терен го совлада Металург

Н.Македонија - 16.11.2019

Во 10-то коло од женската ракометна супер лига во дербито на колото ракометарките на Куманово вечерва на домашен терен ја совладаа екипата на Металург со 38:27 (20:8) со што ја забележаа и десеттата победа во низа, со што и понатаму остануваат ...

Металург ќе брка негатива од пет гола во реваншот со Горење

Спортманија - 16.11.2019

Словенците победија со 24:19 во последната филтер рунда за пласман во фазата по групи во ЕХФ купот Горење Велење го победи Металург со 24:19 во првиот меч од последната филтер фаза пред формирањето на групите во ЕХФ купот.

Металург со позитивни мисли на одмор во Велење, има плус еден против Горење

24 Ракомет - 16.11.2019

Екипата на Металург води на полувреме против Горење на првиот дуел од 3. коло од Купот на ЕХФ со 11:10. Најголемата предност изнесуваше три гола, но во финишот на првиот дел не беше зачувана, но и вака резултатот е позитивен.

Во Велење се гледа само Лига на шампиони, слаб интерес за Купот на ЕХФ (ФОТО)

24 Ракомет - 16.11.2019

Екипата на Металург денеска игра натпревар од 3. коло од Купот на ЕХФ, а ова е првиот дуел од двомечот кој ќе биде одигран против Горење. Целта е да се обезбеди севкупен триумф кој ќе значи и пласман во групната фаза.

Металург поразен од Горење, минус пет пред реваншот во Скопје

Sport M - 16.11.2019

Иако на полувреме водеше со 11:10, сепак Металург се враќа со пораз од пет голови разлика од гостувањето против Горење во рамките на ЕХФ Купот. Кавчиќ со 7 и Вардинек со 6 се најзаслужни за победата на домашниот тим.

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот меѓу Горење и Металург (ЛИНК)

24 Ракомет - 16.11.2019

Ракометарите на Металург по долги години настапи во Лигата на шампионите, се враќаат во Купот на ЕХФ. Ривал на тимот од Автокоманда ќе биде словенечкиот Горење Велење во третото квалификациско коло, последно пред групната фаза.

Металург во нова европска авантура – Горење е ривал по мерка

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Словенија , Стеван Цаневски Металург по долги години настапување во Лигата на шампионите, сезонава почнува со поинаков европски предизвик, учество во ЕХФ-Купот. Клубот од Автокоманда вечерва (20 часот) го игра првиот натпревар од третото ...

Дупјачанец: Ова е најважниот натпревар и мора да помогнам

24 Ракомет - 16.11.2019

Еден од најискусните ракометари во тимот на Металург, голманот Даниел Дупјачанец вечерва треба да биде големо засилување за металурзите со оглед на тоа што во последниот период не работеше со своите колеги.

Јовичиќ: Трката со Металург ќе биде напорна, но ќе докажеме дека сме подобри

Gol.mk - 16.11.2019

Поранешниот македонски ракометен шампион Металург денес ги започнува своите нови европски предизвици и го чека дуел против Горење Велење, во плеј-офот на Купот на ЕХФ. Првиот меч се игра во Словенија , а тренерот на тамошниот вицешампион, Зоран ...

Дупјачанец и Чантурија едногласни: Мора да се запре контрата на Горење

SportMedia - 16.11.2019

Европската авантура сезонава Металург ја започнува во Словенија, односно „Рдеча дворана“ каде вечерва, 20 часот, ќе се соочи со Горење Велење во првиот натпревар од двомечот во третото коло од квалификациите за ЕХФ купот, односно последниот филтер ...

Кастратовиќ со Маркоски и без Вујовиќ ќе брка изненадување во Словенија

Gol.mk - 16.11.2019

Зоран Кастратовиќ, тренерот на Металург ги одбра ракометарите со кои ќе атакува на победа на денешното гостување во Словенија, каде ќе се соочи со тимот на Горење Велење во рамки од плеј-офот на Купот на ЕХФ.

Кастратовиќ: Фокусирано и дисциплинирано до поволен резултат

Н.Македонија - 16.11.2019

Словенечкиот ракометен вицепрвак Горење од Велење ќе биде денешниот противник (од 20 ч.) на Металург во двомечот од 3. коло од Купот на ЕХФ, во кој избраниците на тренерот Зоран Кастратовиќ ќе се обидат да одиграат на високо ниво и да остварат ...

Лазаревски: Имаме шанса за добар резултат уште во Велење

Sport 1 - 16.11.2019

Металург вечерва му гостува на Горење Велење во рамки на првиот натпревар од третото коло во ЕХФ Купот. Младиот тим од Автокоманда го има најсериозниот испит сезонава. По осум сезони по ред во Лигата на шампионите, оваа Металург се враќа во Купот на ...

Денес и утре се играат првите натпревари од 3. коло на ЕХФ-купот

РК Металург - 16.11.2019

Овој викенд ќе се одиграат сите први натпревари од третото коло на ЕХФ-купот. Во за нас најважниот, Металург вечерва ќе игра со Горење во Велење. Овој натпревар ќе се одигра во “Рдеча дворана“, со почеток во 20 часот.

Кастратовиќ го одреди тимот за денешниот натпревар со Горење

РК Металург - 16.11.2019

Металург во Словенија замина со 17 ракометари, а по денешниот утрински тренинг Зоран Кастратовиќ одреди кои 16 ракометари ќе му се спротистават на Горење на денешниот натпревар. Средбата од трибини ќе ја проследи нашиот најмлад пикер – Лука Вујовиќ.

Кастратовиќ одбра 16 за дуелот против Горење

24 Ракомет - 16.11.2019

Тренерот на Металург, Зоран Кастратовиќ се одлучи за 16 ракометари на кои ќе смета за дуелот против Горење, па денеска ќе се обиде со стандарден состав да дојде до позитивен резултат. Од ракометарите кои допатуваа во Велење, на трибините ќе остане ...

Металург тренираше во Велење, Кастратовиќ оптимист за мечот со Горење

Sport 1 - 15.11.2019

Ракометарите на Металург попладнево пристигнаа во Словенија, а вечерва веќе го одработија единствениот тренинг пред натпреварот со Горење, закажан за утревечер од 20 часот, во Велење. Ова ќе биде двомеч кој ќе реши за пласман во фазата по групи од ...

Чантурија: Ако ги исполниме барањата на тренерот Горење може да падне

Gol.mk - 15.11.2019

Ракометарите на Металург го одработија единствениот тренинг на словенечко тло, пред утрешниот натпревар против Горење Велење, кој се игра во рамки од плеј-офот на Купот на ЕХФ. Еден од најискусните ракометари на македонскиот тим, Реваз Чантурија, ...

ФОТО: Кастратовиќ ги подели последните совети, Металург спремен за Горење

Gol.mk - 15.11.2019

По долгогодишните настапи во Лигата на шампионите, екипата на Металург сега Македониja ќе ја претставува во ЕХФ Купот. Тимот од Автокоманда го дели двомеч со словенечки Горење Велење за пласман во групната фаза на ова натпреварување, кое од година ...

Металурзите се загреаја во „Рдеча дворана“, утре следува вистински пекол (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 15.11.2019

Ракометарите на Металург вечерва го одработија претпоследниот тренинг пред утрешниот дуел против Горење, кој се игра со почеток од 20 часот. Сите 17 ракометари од кои Зоран Кастратовиќ утре ќе мора да одбере 16 одработија максимално така што сега ...

Искуството е адутот на Металург во Словенија

Екипа - 15.11.2019

ЕКИПА во Словенија, Стеван Цаневски Ракометарите на Металург вечерва го одржаа првиот тренинг во Велење, каде утре ќе излезат на мегдан со Горење, во првата од двете битки со словенечкиот претставник за влез во групната фаза од ЕХФ-Купот.

КАСТРАТОВИЌ: Интернационалното искуство е адутот на Металург

SportMedia - 15.11.2019

Ракометарите на Металург ќе се обидат да бидат вториот македонски тим кој ќе дочека европска пролет во ЕХФ купот, а до таа цел тргнуваат од Велење, каде утревечер, 20 часот, против Горење го играат првиот меч од третата квалификациска рунда во ...

Поповиќ: Сега атмосферата е одлична, позитивни сме и подготвени за успех

24 Ракомет - 15.11.2019

Ракометарот од Црна Гора кој настапува во редовите на Металург, Милан Поповиќ е оптимист пред утрешната средба, но во исто време и внимателен бидејќи знае дека составот на Горење може да биде опасен и на домашен и на гостински терен.

Зоран Кастратовиќ: Очекувам дека победникот ќе го решаваме во Скопје

РК Металург - 15.11.2019

Зоран Кастратовиќ еден месец го предводи Металург, а веќе утре го чека еден од најважните натпревари во целата сезона – првиот дуел со екипата на Горење Велење во рамките на третото коло на ЕХФ-купот.

Металург „украде“ член на шампионската генерација на Вардар (ФОТО)

24 Ракомет - 15.11.2019

Тимот на Металург го очекува првиот натпревар од двобојот со словенечкиот состав Горење Велење во рамките на третото квалификациско коло од Купот на ЕХФ. Покрај засилувањето во играчкиот кадар Велко Маркоски, тимот од Автокоманда се засили и во ...

Чантурија: Ако го слушаме тренерот, ќе победиме во Велење

Екипа - 15.11.2019

ЕКИПА во Словенија, Стеван Цаневски Реваз Чантурија е еден од најискусните ракометари во Металург, играч со искуство кој сигурно ќе му биде значаен адут на тренерот Кастратовиќ на утрешниот меч со Горење.

Даниел Дупјачанец: Дуелите во ЕХФ-купот ќе бидат од полза за младиот тим на Металург

РК Металург - 15.11.2019

Еден од најискусните во редовите на Металург е нашиот прв голман Даниел Дупјачанец, кој се врати во тимот по едномесечна пауза поради повредата на задната ложа. Даниел смета дека натпреварите во ЕХФ-купот ќе бидат од полза за младиот тим на ...

Кастратовиќ: Горење има поквалитетни средби сезонава, но ние сме поискусни

24 Ракомет - 15.11.2019

Тренерот на Металург, Зоран Кастратовиќ се наоѓа пред првиот посериозен и голем предизвик сезонава со своите ракометари и нормално е овој натпревар против Горење кој утревечер се игра во Велење од 20 часот да биде дочекан со посебно внимание.

Металург ја проба „Рдеча дворана“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 15.11.2019

Ракометарите на Металург попладнево го одработија единствениот тренинг пред утрешниот прв меч против Горење Велење во рамките на третото коло на ЕХФ-купот. „Металурзите“ ја пробаа „Рдеча дворана“ во која утре, 20 часот, ќе се соочат со словенечкиот ...

Дупјачанец: Дуелите во ЕХФ Купот добро ќе дојдат за овој млад Металург

Gol.mk - 15.11.2019

Даниел Дупјачанец е најискусното име во Металург и играчот со голем број меѓународни натпревари зад себе. Голманот за Gol.mk го најави првиот од двата дуели со Горење Велење во ЕХФ Купот и истакна дека Металург мора да внимава на контрата, ако сака ...

Кастратовиќ: Мора да бидеме трпеливи и мудри, Горење има пеколна транзиција

Gol.mk - 15.11.2019

Македонски Металург пристигна во Словенија каде го чека првиот дуел од квалификациите за ЕХФ Купот. Ривал ќе биде Горење Велење, млада, но екипа со доста меѓународни натпревари зад своето име.

Металург пристигна во Словенија: Подготвени за битка со Горење

Екипа - 15.11.2019

ЕКИПА во Велење , Стеван Цаневски Ракометарите на Металург пристигнаа во Велење, каде утре ќе се сретнат со тимот на Горење во рамките од ЕХФ-Купот. Тренерот Зоран Кастратовиќ ќе го има на располагање специјалистот за дефанзива, Велко Маркоски, но ...

Металург ја почнува европската сезона во Велење

Н.Македонија - 15.11.2019

Со утрешното гостување кај Горење во Велење (од 20 ч.), во мечот од 3-то коло од Купот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), ракометарите на Металург ќе го почнат годинашниот настап на европска сцена.