TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сексуалното образование може да ги научи децата да препознаваат злоставување

Окно - 21.01.2021

Да се вратиме на веста за педагогот-злоставувач. Неговите ученици-жртви биле неми од повеќе причини. Наместо напаѓачот да се срами и да занеми, од срам занемеле тие. Но, срамот не настанал одеднаш.

Прелиминарна истрага на грчкото Обвинителство по пријавите на студентки за сексуално вознемирување од професори од ...

Опсервер - 20.01.2021

– Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Мика Алексиќ заврши во притвор, обвинет е за „силување“ и „недозволени сексуални дејства“, истрагата продолжува

еМагазин - 20.01.2021

На професорот по глума , кој се товари за „силување“ и „недозволени сексуални дејства“, одреден му е притвор до 30 дена, одлучи српското Обвинителство, а истрагата продолжува. Обвинетиот се товари дека во периодот од 2008 до 2020 година извршил осум ...

Нови детали за сексуални злоупотреби во Србија: Наставникот Алексиќ го пријавиле најмалку шест ученички

24Инфо - 19.01.2021

еесет и осумгодишниот Мирослав Мики Алексиќ, познат сценарист, режисер и сопственик на училиште по глума кој е осомничен за силување и сексуално вознемирување на најмалку шест ученички, се товари дека делата ги извршувал од 2008 до 2020 година.

Српскиот режисер Алексиќ досега го пријавиле 6 ученички за силување

Фокус - 19.01.2021

Познатиот српски режисер и сопственик на училиште по глума, Мирослав Мики Алексиќ, кој е осомничен за силување и сексуално вознемирување на најмалку шест ученички, се товари дека делата ги извршувал од 2008 до 2020 година.

Студентки сексуално вознемирувани од професори на солунскиот универзитет

Независен - 20.01.2021

– Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Повеќе од 100 поплаки за двајца професори кои злоставувале студентки во Грција

+инфо - 20.01.2021

Според грчките медиуми, досега има над 100 поплаки за двајца професори, едниот на Факултетот за геологија, другиот на Филозофскиот Факултет, а за најмалку два од случаите, Обвинителството започнало прелиминарна истрага.

Прелиминарна истрага на грчкото Обвинителство по пријавите на студентки за сексуално вознемирување од професори од ...

Слободен Печат - 20.01.2021

Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Прелиминарна истрага на грчкото Обвинителство по пријавите на студентки за сексуално вознемирување од професори од ...

Либертас - 20.01.2021

– Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Повеќе од 100 поплаки за двајца професори кои злоставувале студентки во Грција

Република - 20.01.2021

Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Грчкото Обвинителство почна истрага по пријави од студентки за сексуално вознемирување од професори на солунскиот ...

24Инфо - 20.01.2021

Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Прелиминарна истрага на грчкото Обвинителство по пријавите на студентки за сексуално вознемирување од професори од ...

А1 On - 20.01.2021

Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Прелиминарна истрага на грчкото Обвинителство по пријавите на студентки за сексуално вознемирување од професори

MakPress - 20.01.2021

Храброста на поранешната грчка олимписка шампионка Софиа Бекатору, јавно да проговори дека била жртва на сексуално насилство, го отвори патот и други жени да пријават сексуално насилство и сексуално вознемирување, а меѓу нив и студентки од ...

Десетина нови сведоци за случајот со силувањето во Белград

360 степени - 19.01.2021

Десетина нови сведоци денеска се обратиле до српската полиција за случајот со силувањето и сексуалната злоупотреба на актерки кои го обвинија режисерот и нивни наставник, Мирослав Мики Алексиќ (68).

Нови детали за сексуални злоупотреби во Србија: Наставникот Алексиќ го пријавиле најмалку шест ученички

360 степени - 19.01.2021

Шеесет и осумгодишниот Мирослав Мики Алексиќ, познат сценарист, режисер и сопственик на училиште по глума кој е осомничен за силување и сексуално вознемирување на најмалку шест ученички, се товари дека делата ги извршувал од 2008 до 2020 година.

Зошто жртвите на сексуално насилство истапуваат “дури” после извесно време?

Либертас - 19.01.2021

Бидејќи, по правило, биле во состојба на шок. Замрзнати, потиснати чувства. Долго. Тоа е начин за справување со траумата. Затоа што вистинските чувства биле претешки за да се поднесат. Овие се докажани психолошки механизми.

Сексуално образование или планирање на семејство – да прочитаме за да разбереме

Frontline - 19.01.2021

Институтот за семејни студии на својот фејсбук профил отвори една анкета во која постави скандалозно прашање и го израмни предметот сексуалното образование со предметот планирање на семејство и ги замоли своите следбеници да гласаат на истата.

ШТО АКО МОЕТО ДЕТЕ Е СИЛУВАНО? Најважни информации за сите загрижени родители

Pedijatar.mk - 19.01.2021

Дали детето ќе ја раскаже својата траума: Како да ги препознаам промените кај детето? Кому да се обратите и како изгледа прегледот? Улогата на родителот е од голема важност во надминување на траумите по силувањето.