TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери: Седницата за разрешување на Јанева ќе ја закажам пред истекот на нејзиниот мандат

Канал5 - 12.09.2019

Постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде завршена до 15-ти септември, уверува претседателот на Собранието, Талат Џафери. Седницата на која ќе се гласа за одземање на функцијата на Јанева ја најавува за петок ...

СЈО го отсвири своето- предметите се селат во ЈО

Вечер - 12.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, информираше дека до 15 септември ќе биде закажана итна седница со единствена точка на дневен ред - разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор поради случајот „Рекет“.

Милошоски: Власта ја штити Јанева, Заев изјави дека обвинителката ќе излезе од притвор за 10 дена

МКД - 12.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители...

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на Катица ...

Канал5 - 12.09.2019

Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на осомничената специјална јавна обвинителка Катица Јанева.

Димовски: Џафери треба итно да ја свика седницата за разрешување на Јанева

МКД - 12.09.2019

Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука, напиша на својот „Твитер“, профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Џафери: До 15 септември ќе биде закажана седницата за разрешување на Катица Јанева

Телма - 12.09.2019

Клучно беше да имам писмена согласност од сите партии за разрешување на Катица Јанева, вели спикерот Џафери кој потврди дека до 15 септември ќе биде закажана итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на специјалната обвинителка ...

Џафери не се брза, има уште три дена за разрешување на Јанева

+инфо - 12.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најави дека ќе закаже седница за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат, кој истекува на 15 септември, во понеделник.

Џафери: Ќе закажам седница за Катица Јанева пред да и истече мандатот

Сител - 12.09.2019

Талат Џафери најавува седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември. Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана.

Разрешувањето на Јанева најдоцна до недела

Нетпрес - 12.09.2019

Седницата на која што ќе се гласа за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител ќе биде закажана утре или најдоцна во сабота. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели доколку се сака работата да биде завршена до ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Јанева

еМагазин - 12.09.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање потпишано од 20 пратеници за свикување итна седница за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски изјави дека ...

Јовески потврди дека писмата од Јанева се без печат, опозицијата бара што побрзо разрешување

Фактор - 12.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за кореспонденција се сметаат и писма без печат, бидејќи во моментов специјалната обвинителка Катица Јанева е во притвор и нема можност истите да ги завери.

Отворени за средби, а нејќат ни да се видат

+инфо - 12.09.2019

Најава за нова средба меѓу власта и опозицијата засега нема. Разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и обвинета во „Рекет“, мора да се случи до 15 септември, а тоа се врзува и со носењето на нов закон за ...

Катица Јанева е бела мечка за Зоран Заев

Република - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување, иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев, велат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев на власт ефективна правна разрешница не е можна, затоа што тој е заштитник на криминалот и промотор ...

Курир - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата на пленарната седница на собранието побрара разрешување на Јанева, мнозинството пратениците одбија

365 - 11.09.2019

На денешната пленарна седница координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара на дневен ред да се најде предлогот за разрешување на поранешната прва шефица на СЈО Катица Јанева.

Скандал или дезинформација – дали Јанева испратила писмо од Шутка напишано на компјутер?

Канал5 - 11.09.2019

Дали на специјалната обвинителка Катица Јанева некој и овозможил пристап до компјутер во затворот во Шутка или можеби и била дадена веќе напишана изјава? Овие дилеми се отворија во јавноста откако вчера професорот Гордан Калајџиев во телевизиска ...

Вмро-Дпмне побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците од власта го одбија предлогот

Алфа - 11.09.2019

СДСМ и ДУИ ја одбија точката за разрешување со притворената специјална обвинителка Катица Јанева. Таа денеска на барање на опозицијата требаше да се најде на дневен ред пред пратениците во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

24 Вести - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Катица Јанева на пленарна - власта одби гласањето за разрешување на Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Правна пречка за ставање на точката на дневен ред според собранискиот спикер ...

ВМРО-ДПМНЕ побара денеска да биде разрешена Катица Јанева, власта најавува посебна седница

Сител - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ со 58 гласа одби разрешувањето на специјалната обвинителка да се најде на дневен ред на денешната седница и со тоа се стави во заштита на нејзиниот криминал, обвини опозицијата.

Владејачките партии го отфрлија барањето на опозицијата денеска да се гласа за разрешување на Катица Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство го отфрли барањето на опозицијата на денешната пленарна седница да се гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Образложението на опозицијата е дека поминала една недела од заклучокот на Комисијата за ...

Статус на денот: Само Катица може да ја разреши Јанева

Expres - 11.09.2019

Новинароит Бранко Героски го коментира денешниот неуспешен обид, Собранието да одлучува за разрешување на шефицата на СЈО, Катица Јанева. „Само Катица Јанева од Шутка може да издаде наредба Собранието да ја разреши Катица Јанева“, напиша Героски на ...

Јалов обид на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание да го испере Мицкоски

24Инфо - 11.09.2019

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ негира дека го спречилте разрешувањето на Катица Јанева на денешната седница за што ги обвини координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски .

Јовески за Пресинг Тв: Писмата на Катица се со датум, немаат печат, но се легитимни

PressingTV - 11.09.2019

Писмата на Катица Јанева имаат различни датуми и немаат печати, но се легитимни, зашто се така сочинети, вели за Пресинг Тв, републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Според него, печат не можело да имаат, зашто Јанева се наоѓа во притвор.

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Либертас - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „ 360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Сител - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на денешната пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

Телма - 11.09.2019

-Предлогот за денешното разрешување на Јанева е за да се остави простор до 15 септември да се избере нов специјален обвинител, истакна Мицевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека е точно оти Комисијата расправала по извештајот на ...

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка за разрешување на Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде ...

Мицевски: Џафери и СДСМ да не глумат борци за правда и уште денес Катица Јанева да биде разрешена

+инфо - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Република - 11.09.2019

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески кој во изјава за „360 степени“ ги отфрла ваквите тврдења од универзитетскиот ...

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

+инфо - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

360 степени - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Милошоски: Заев најави дека Катица ќе излезе од притвор за 10 дена

Магазин - 12.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители… Толку ли многу тајни знае Катица Јанева, за тоа ...

Тактизирање со Јанева: Нејзиното разрешување ставено на пауза

Независен - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратениците од владеачките партии објаснуваат оти сакале да се дополни дневниот ...

Мицевски: Побаравме итна седница за разрешување на Јанева, бараме од Џафери да ја закаже за денес

MakPress - 12.09.2019

Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на осомничената специјална јавна обвинителка Катица Јанева.

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Курир - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Катица Јанева се спаси од разрешување - Нови тактизирања во Собрание

Фактор - 11.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева иако поднесе оставка и поминати се сите редовни процедури од Советот на јавни обвинители до Комисијата за именувања во Собранието, денес се спаси од разрешување.

Специјалната на „голем одмор“: Осамна фотографија од Катица Јанева во Шутка? (ФОТО)

Вистина.мк - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук профил -пишува порталот „Нет Прес“ објавувајќи ја ...

Новинар објави документ со кој ОЈО се прогласува ненадлежно за изземање на Јанева, Мицкоски со одговор: ОЈО работи под ...

Курир - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме се и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Мицкоски: ЈО работи под диктат на Заев, прави пиши-бриши со правото

Република - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме сѐ и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Димовски: Џафери веднаш да свика седница за разрешување на Јанева

24 Вести - 12.09.2019

„Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука. Секое одложено закажување на седница за утре значи спасување на Катица Јанева и ...

ЏАФЕРИ: До 15 септември ќе закажам итна седница за разрешување на Катица Јанева

Денешен - 12.09.2019

Клучно беше да имам писмена согласност од сите партии за разрешување на Катица Јанева, вели собранискиот спикер Талат Џафери. Тој во изјава за медиумите рече дека до 15 септември ќе закаже итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување ...

Џафери: До 15 септември седница за разрешувањето на Јанева

Алсат-М - 12.09.2019

До 15 септември ќе биде закажана итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на специјалната обвинителка која е во притвор поради случајот „Рекет“, рече денеска собранискиот спикер, Талат Џафери.

Џафери: Седницата за разрешување на Јанева ќе биде закажана на време

МКД - 12.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најави дека ќе закаже седница за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат, кој истекува на 15 септември, во понеделник.

Јанушев: Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?

Курир - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?- -прашува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Џафери: Ќе закажам седница за Катица Јанева пред да и истече мандатот

Press24 - 12.09.2019

Талат Џафери најавува седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември. Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Јанева

Фокус - 12.09.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање потпишано од 20 пратеници за свикување итна седница за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски изјави дека денеска ...

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

МКД - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Џафери: Ако има договор, веднаш ќе закажам седници за Јанева и за ЈО

Р.С.Европа - 10.09.2019

Од исходот на лидерската средба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, зависи кога ќе се одржат продолженијата на комисиската и пленарната седница за Законот за ЈО, како и на парламентарното ...

Џафери: Од исходот од лидерската ќе зависи кога ќе се одржат седниците за законот за ЈО и разрешувањето на Јанева

Макфакс - 10.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека од исходот на средбата што вечерва ќе се случи помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе зависи кога ќе се одржи седницата за Законот за ЈО, ...