TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Против Чеховски Медведи покажавме волја, желба и борбеност“

Gol.mk - 23.02.2021

Металург продолжува со набиената агенда во Лигата на Европа и само еден ден по средбата со Чеховски Медведи, замина за Австрија, каде ги чека натпреварот од деветтото коло на групната фаза, против екипата на Фајверс.

Марко Тарабокија: Со повеќе желба и борба, се е поинаку

РК Металург - 23.02.2021

Металург вечерва во Виена ќе го одигра натпреварот од деветото коло на групната фаза на Лига Европа. Нашиот тим и на оваа средба е некомплетен, бидејќи отсуствуваат дури четворица ракометари, но со истиот состав настапивме и на реваншот против ...

Серафимов: Имаме огромна желба да напредуваме, против Фиверс ќе го покажеме тоа

МКД - 23.02.2021

Металург денеска му гостува на АОН Фиверс во меч од Европската лига, Мартин Серафимов верува во добро издание на македонскиот тим. Фиверс е тимот против кој Металург го освои единствениот бод досега кога во Скопје одигра 33-33.

Тарабокија: Со повеќе волја, желба и борбеност можеме да се носиме со сите

24 Ракомет - 23.02.2021

Интернационалецот од БиХ, Марко Тарабокија се врати во тимот на претходниот натпревар против Чеховски медведи во Скопје, а ќе биде дел од тимот и на дуелот против Аон Фиверс. Тој очекува тежок дуел против тимот од Австрија, но верува дека може да се ...

Митиќ: Фиверс е добра шанса да ја оствариме првата победа во Лига Европа

Слободен Печат - 23.02.2021

Металург продолжува со набиената агенда во Лигата на Европа и само еден ден по средбата со Чеховски Медведи, замина за Австрија, каде денеска има нов натпревар од деветото коло на групната фаза против екипата на Фиверс.

Металург гостува кај Фиверс

Н.Македонија - 23.02.2021

Како и во претходните неколку натпревари, и во денешниот меч ќе влеземе без резултатски притисок, со единствена цел да одиграме максимално. Со оглед на ситуацијата во која се наоѓаме, не можеме предвреме да ветуваме победа, но можеме да се бориме и ...

Серафимов: Желбата на Металург е поголема од искуството на Фајверс

Екипа - 23.02.2021

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Ракометарите на Металург вечерва (20.45 часот) му гостуваат на тимот на Фајверс во обид да стигнат до првата победа во Лигата на Европа. Првата средба меѓу овие два тима во Скопје заврши без победник (33-33), но ...

Серафимов: Не дали можеме - мораме да играме подобро!

Sport 1 - 23.02.2021

Металург денеска го има последното гостување во Европската лига на ЕХФ, во Виена, кај екипата на АОН Фиверс. Тоа е единствениот од петте противници во групата, од кој досега не загуби и го освои единствениот бод на своја сметка.

Тарабокија: Со повеќе желба и борбеност можеме да се носиме со сите

SportMedia - 23.02.2021

Металург вечерва (20:45 часот) му гостува на Фиверс во меч од 9. коло во Европската лига. Првата средба во Скопје заврши без победник (33-33), но за разлика од тогаш, сега тимот од Автокоманда ќе биде некомплетен, ќе ги нема Хорват, Тодевски, ...

Серафимов: Напредуваме од натпревар во натпревар, ова ни е тест за плеј-офот

24 Ракомет - 23.02.2021

Репрезентативецот на Македонија и најдобар десен бек во есенскиот дел од Супер лигата во гласањето на читателите на 24 Ракомет, Мартин Серафимов е единствениот класичен десен бек во тимот на Металург.

Денеска на терените: Металург во обид за бодови, на гостување во Австрија

24 Ракомет - 23.02.2021

Ракометарите на Металург денеска ги очекува нов натпревар во Лигата на Европа, а гостуваат кај составот на Аон Фиверс во Австрија. Против оваа екипа составот на Металург го освои единствениот бод, па денеска ракометарите ќе се обидат да дојдат до ...

Серафимов: Со Тарабокија сме посилни, очекувам да бидеме топ во Суперлигата

Gol.mk - 23.02.2021

Металург вчера пристигна во Виена, каде вечерва со почеток во 20:45 часот, ќе го одигра натпреварот од деветтото коло на групната фаза на Лигата на Европа, против екипата на Фајверс. Дуелот меѓу овие две екипи во Скопје заврши со поделба на ...

Металург гостува во Австрија, дали може до прва победа во Европа лигата на ЕХФ

Дриблинг - 23.02.2021

Ракометарите на Металург вечерва се среќаваат со екипата на Фиверс од Австрија, дуел од 9 коло во Европа лигата на ЕХФ. Двете екипи се во долниот дел од табелата, Металург е последен без ниту една победа, Фиверс има една против Тулуз.

Рниќ и Митиќ сметаат дека Металург има свои шанси во мечот со Фиверс

РК Металург - 22.02.2021

Металург пристигна во Виена, каде утре, со почеток во 20.45 часот, ќе го одигра мечот од деветото коло на групната фаза на Лигата на Европа, против екипата на Фиверс. Натпреварот меѓу овие две екипи во Скопје заврши со поделба на бодовите, а во ...

Митиќ: Сакаме прва европска победа токму во Виена

Екипа - 22.02.2021

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Ракометарите на Металург од денеска се во главниот град на Австрија, каде утревечер ќе излезат на мегдан против Фајверс, во обид да стигнат до првата европска победа сезонава.

Чешки судии за средбата Фиверс – Металург

РК Металург - 22.02.2021

Металург утре го игра возвратниот натпревар со екипата на Фиверс, во групната фаза на Лигата на Европа. Оваа средба ќе се одигра во “Спортхале Холгасе“ во Виена, со почеток во 20.45 часот.

Чеси ќе му судат на Металург

24 Ракомет - 22.02.2021

Европската ракометна федерација ги делегираше судиите за претпоследното коло од Лигата на Европа. Чесите Вацлав Хорачек и Јири Новотни се делегирани да ја делат правдата на натпреварот меѓу Фиверс и Металург.

Андреј Митиќ: Добра шанса за младите и за сите за прва победа

24 Ракомет - 22.02.2021

Младиот ракометар на Металург, Андреј Митиќ од почетокот на пролетниот дел од сезоната мора самиот да го носи товарот на пивотменската позиција. Тој е единствениот играч на ова место со оглед на тоа што Канкараш си замина, а Лазаревски уште не е ...

Рниќ: Ни недостигаат Лазаревски, Хорват… но и без нив ќе дадеме сè за добар резултат

24 Ракомет - 22.02.2021

Еден од поискусните ракометари во редовите на Металург, интернационалецот од Србија, Момир Рниќ верува дека утре ќе можат да дојдат до позитивен резултат против тимот на Аон Фиверс во Австрија.

Рниќ и Митиќ едногласни: Металург има шанси за победа над Фајверс

Gol.mk - 22.02.2021

Екипата на Метлург ќе му гостува на Фајверс во деветтото коло од Европската лига, во обид да стигне до прва победа во натпреварувањето. Младите ракометари на Оливер Димитриоски одиграа нерешено на првото соочување во Скопје.

Митиќ: Ова е добра шанса за Металург да дојдеме и до првата победа

Sport 1 - 22.02.2021

Металург утре гостува кај Фајверс во рами на Европската лига во обид да ја прекина низата порази. Во саботата скопскиот тим беше поразен од Чеховски Медведи во арената „Борис Трајковски“, па момците на тренерот Оливер Димитриоски очекуваат подобра ...

Митиќ: Иако не сме комплетни, верувам дека можеме и до победа

SportMedia - 22.02.2021

Металург пристигна во Виена, каде утре ќе ги одмери силите со Фајверс, тимот против кого го освоија единствениот бод во Европската лига. И на оваа средба македонскиот претставник ќе биде некомплетен во составот ќе ги нема Хорват, Лазаревски, ...

Димитриоски: Младите од меч на меч покажуваат сѐ поголема зрелост и одговорност

Н.Македонија - 22.02.2021

Ракометарите на Металург го загубија дуелот со рускиот првак Чеховски медведи (32-37) во Скопје, во заостанат меч од петтото коло во Лигата на Европа (ЛЕ). За разлика од првиот меч во Москва пред две седмици, кој Чеховски медведи го доби со 40-25, ...

Металург замина за Австрија

РК Металург - 21.02.2021

Металург продолжува со набиената агенда во Лигата на Европа и само еден ден по средбата со Чеховски Медведи, денеска замина за Австрија, каде во вторник не очекува средбата од деветото коло на групната фаза, против екипата на Фиверс.