TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Тенк“, СЈО бара затворски казни за Груевски и Поповски

Алсат-М - 17.05.2018

Специјалното обвинителство побара судот да ги прогласи за виновни Никола Груевски и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“. Набавката на луксузниот мерцедес вреден 600 илјади евра, според СЈО, била желба на екс-премиерот платена со буџетски пари.

Завршни зборови во Кривичен за случајот „Тенк“ на СЈО

Канал5 - 17.05.2018

Во овој момент во скопскиот Кривичен суд се изнесуваат завршните зборови за случајот Тенк на СЈО. Случајот се однесува за начинот на набавка на луксузниот блинидиран ...

Три години од „бомба“ до завршни зборови за „Тенк“

Призма - 17.05.2018

„Сè, сè, сè комплет, регистриран, таблички сè е завршено… експресно завршивме знаеш сега да не… многу многу да не го шетаме овде низ МВР има еден куп комуњаришта ќе почнат да оговараат, да зборат, некој ќе го слика, ќе го гледа… фантазија е, коа ќе ...

Груевски по лична желба, но со буџетски средства, си купил „мерцедес“, СЈО бара осудителна пресуда

МКД - 17.05.2018

Осудителна пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски и за поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски побара Специјалното јавно обвинителство во завршниот збор за случајот „Тенк“.

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Р.С.Европа - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски за мерцедесот од 580 илјади евра бидејќи остварил лична желба со народни пари

Фокус - 17.05.2018

Осудителна пресуда за екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, побараа обвинителите Стевче Донев и Гаврил Бубевски, во денешниот завршен збор за случајот Тенк, односно за набавката на мерцедесот од 580.000 ...

Годишниот план за јавни набавки го потпишуваше Ставрески, а не премиерот, се брани Груевски на суд за мерцедесот од 600 ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Ниеден од операторите, а биле 16 кои ја подигнале тендерската документација за набавка на ново блиндирано патничко возило за МВР, немале забелешка или барање за измена на документацијата и тендерот е чист, рече во завршните зборови адвокатката на ...

СЈО: Мерцедесот е лична желба на Груевски, ама од буџетски средства

+инфо - 17.05.2018

Судот да ги прогласи за виновни обвинетите и при определување на казната да ги има предвид отежнителнте и олеснителните околности. Во отежнителни околности се степенот на кривична одговорност односно се работи за директна умисла додека бил премиер, ...

Одбраната во целост го поби тврдењето на СЈО за блиндираното возило

Курир - 17.05.2018

Одбраната во целост го поби тврдењето на СЈО дека блиндираното возило било вонрeдно скапо и дека било набавено затоа што во 2012-та Груевски изразил таква желба. Спротивно на ова тврдење, видно од предложените докази, МВР кое е раководено од Оливер ...

МВР сакало да купи половно блиндирано возило од 243 илјади евра, Груевски го премислил за мерцедес од 600.000 евра, ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Во 2011 година МВР донело одлука за купување на блиндирано возило најмногу до 243.000 евра, поради осиромашениот буџет на министерството, но под влијание на тогашниот премиер Никола Груевски, со барања за луксуз, Гордана Јанкулоска како министер ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Алсат-М - 17.05.2018

Осомничените во предметот на СЈО, под кодно име – „Тенк“, денеска во Кривичниот суд во Скопје се очекува да ги кажат своите завршни зборови. На обвинителната клупа се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко ...

Груевски пред првата пресуда на СЈО

Макфакс - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

24Инфо - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Локално - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

iPortal - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Бркал личен ќеф со народни пари: СЈО побара обвинителна пресуда за Груевски за „она на М“

Таратур - 17.05.2018

Денес во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови од страна на претставниците на Специјалното јавно обвинителств во случајот „Тенк“ кој се однесува на набавката на фамозниот Мерцедес од 580.000 евра.

СЈО бара Груевски да биде осуден за набавката на мерцедесот

Нова ТВ - 17.05.2018

Осудителна пресуда за екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски бидејќи јасно е дека при набавката на мерцедесот била фаворизирана компанијата „Мак Ауто Старт“ која била генерален застапник на мерцедес, а со ...

СЈО: Осудителна пресуда за Груевски – МВР по негова желба, наместо половно возило од 243.000 евра, купило мерцедес од ...

Либертас - 17.05.2018

Осудителна пресуда за екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, побараа обвинителите Стевче Донев и Гаврил Бубевски, во денешниот завршен збор за случајот Тенк, односно за набавката на мерцедесот од 580.000 ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Тера - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Точка - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

CivilMedia - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Правдико - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Завршни зборови за предметот за набавка на луксузниот мерцедес

еМагазин - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник ...

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк

24Инфо - 17.05.2018

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко ...

Завршни зборови за „Тенк“

Република - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за набавка на мерцедост на Груевски од 600 илјади евра

Фокус - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Сител - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Oбвинетите Груевски, Поповски и Јанкулоска денеска ќе ги слушнат завршните зборови за предметот „Тенк“

МКД - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк" треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Н.Македонија - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

А1 On - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Стандард - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „тоа на М“, прва пресуда за Груевски

+инфо - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Независен - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал5 - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

24 Вести - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал 77 - 17.05.2018

Груевски, Јанкулоска и Поповски се обвинети за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Според СЈО, Груевски како премиер побарал од Јанкулоска да определи лице кое ќе спроведе незаконска јавна набавка за ново блиндирано возило, а се ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Бриф - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“ – набавка на мерцедесот од 600 илјади евра

Либертас - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Стандард - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

А1 On - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Канал5 - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски.

СЈО побара да се прогласат за виновни Груевски и Поповски во процесот „Тенк“

Н.Македонија - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни за набавката на мерцедесот

еМагазин - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер, Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Слободен Печат - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

ТВ21 - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни

Независен - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

CivilMedia - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Телма - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни за набавка на „мерцедесот“

Локално - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...