TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски за МИА: Во време на најголема криза ги заштитивме граѓаните и компаниите и обезбедивме стабилна економија

Бриф - 18.03.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во интервју за МИА, говори за предизвиците на Владата во справување со економската и енергетската криза. Премиерот говорејќи за антикризните мерки кои ги обезбеди Владата, потенцира дека освен што се ...

СДСМ: Ковачевски овозможи помали сметки, пензии и повисоки плати

Во Центар

Последното покачување на пензиите од агол на пензионерите: Добро е, но не е доволно

Локално

СДСМ: Ковачевски обезбеди помали сметки, а поголеми плати и пензии

А1 On

ПЕНЗИИТЕ ЌЕ ПОРАСНАТ ЗА 8,4 ПРОЦЕНТИ, сега просекот на пензиите е 19.150 денари

Пари

Што можат да купат граѓаните со 2.000 денари повисок минималец?

Фактор

Со СДСМ растат платите и пензиите, се грижиме за стандардот на граѓаните

Бриф

24 Вести Centar А1 On Република Опсервер MakPress Zoom Канал5

Каевски: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

А1 On - 18.03.2023

Од овој месец минималната плата се зголемува на 20.175 денари, односно за над 2.000 денари повеќе во однос на досегашната минимална плата која изнесуваше 18.000 денари. Исто така од овој месец рекордно ги зголемуваме пензиите рече на прес ...

Зголемен минималец, повисоки пензии, замрзнати цени за позадоволни граѓани

24Инфо

(Видео) Каевски: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

Макфакс

(ВИДЕО) СДСМ: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

Бриф

Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаа, вели Каевски

Centar

(ВИДЕО) Каевски: Од овој месец рекордно зголемување на пензиите, СДСМ и во време на криза се грижи за стандардот на граѓаните.

Zoom

Каевски: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

Локално

24Инфо Press24 Слободен Печат Опсервер Канал5 Во Центар

Покачен минималец за март, но во април – ССМ со реакција за објавата во Службен весник

ТВ21 - 17.03.2023

Сојузот на Синдикати на Македонија побара МТСП да го коригира вчерашната одлука објавна во Службен весник, каде се вели дека сумата на минималната бруто плата од 29.739 денари ќе започне да се исплаќа од април.

МТСП: Работодавачите се должни утврдениот бруто-износ за 2023 година да го пресметаат и исплатат со платата за месец март

Frontline

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

MakPress

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

Бизнис Вести

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

Локално

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

Опсервер

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

Република

+инфо Фактор Вечер Прес Lider Zoom А1 On Centar Макфакс