TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица почна на пазар да собира потписи за Ванковска, луѓето не се потпишуваат

Курир - 25.02.2024

Слабата поддршка резултираше со чекор на партијата потписи да се собираат и на пазарот во Куманово, но интерес од граѓаните нема. Професорката Билјана Ванковска е кандидат за претседател од Левица.

Левица на пазар почна да собира потписи за Ванковска

Нетпрес

Поддршка на кандидатури за претседател: Резултат од собирањето потписи од граѓаните во првите два дена – Османи на чело, Ванковска и Димитриевски се следните на листата

Lider

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Канал5

Втор ден за собирање потписи за кандидирање претседател

Телма

Црвена младина: Охриѓани се потпишуваат за кандидатурата на Ванковска

Антропол

Апасиев: Потписите не се собираат сами, треба да одиш во ДИК

Антропол

Тера 24 Вести Сител Канал5 Телма Lider Канал5 ТВ21

(Фото) Еве колку потписи собраа кандидатите за претседател во првите два дена

24Инфо - 25.02.2024

Најновиот извештај од Државната изборна комисија покажува дека во изминатите два дена најмногу потписи собрал Бујар Османи, кандидатот за претседател од ДУИ, а веднаш зад него е кандидатот на партијата ЗНАМ, Максим Димитриевски со 3.613 потписи.

Нов пресек: Проверете колку потписи досега собрале претседателските кандидати

Press24

Видео: Еве како ДУИ собира потписи за Османи

Антропол

Мобилизацијата за потписи во полн замав: Партиските активисти на терен – сè уште никој не собрал 10 илјади потписи од граѓаните за претседателските избори

Lider

Сè уште никој од претседателските кандидати не собрал 30.000 граѓански потписи

Алсат-М

Започна собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата

Глас на Америка

Почнува собирањето потписи за Претседател и за пратеници

Алфа

CivilMedia MakPress Локално

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

360 степени - 25.02.2024

Најмногу потписи, според пресекот на ДИК има Бујар Османи, кандидатот за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и тоа 5 405. Втор на листата е лидерот на ЗНАМ-за наша Македонија, Максим Димитриевски со 3 613 потписи.

Пресек на ДИК: Најмногу потписи досега собрал Османи, по него следуваат Димитриевски и Ванковска

Фокус

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Сител

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

А1 On

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Либертас

ДИК: Најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Независен

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Zoom

+инфо Слободен Печат МКД Бриф Во Центар Курир

Реновирано и уредено од вредните раце на членовите и симпатизерите на Левица

Антропол - 25.02.2024

На Фејсбук беа објавени фотографиите од новоотворениот изборен штаб на проф.Ванковска и Левица, кој се наоѓа во строгиот центар на Скопје. -Претседателскиот изборен штаб на проф.Ванковска и Левица, реновиран и уреден исклучиво од вредните раце на ...

Која е проф. Билјана Ванковска?

Антропол

Делчево и Македонска Каменица: Потписот за Ванковска е и повеќе од важен

Антропол

Од претседателскиот штаб: Борбата почнува, потпиши се за Ванковска

Антропол

Сега немате изговор, потпиши се за Ванковска и после работа!

Антропол

Како да се потпишам за Ванковска?

Антропол

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Левица: Се собираат потписи за кандидатката Ванковска

Макфакс

Опсервер Скопје1 MTM Press24 Кајгана Локално Zoom Точка

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Макфакс - 24.02.2024

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за Претседател на Република Северна Македонија.

Партиите на терен за граѓанските потписи потребни за претседателски кандидат

Сител

Бујар Османи собрал најмногу потписи, по него следуваат Ванковска и Димитриевски

4NEWS

ДИК: Како стојат потенцијалните кандидати за претседател со бројот на собрани потписи за кандидатура

Опсервер

ДИК секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за кандидатите за претседател

Мета

ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи за кандидатите за претседател на државата

Република

ДИК: Првиот ден најмногу потписи собрал Османи

А1 On

24Инфо Бриф МКД ТВ21 Во Центар Gostivarpress.mk Локално Курир

ИЗБОРИ 2024/ Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

Бизнис Вести - 24.02.2024

– Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. Согласно роковникот на Државната изборна комисија, рокот за собирање потписи трае до 8 март, ...

ИЗБОРИ 2024/ Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

Бриф

Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

Слободен Печат

Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

Република

Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

OhridNews

ИЗБОРИ 2024/ Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

24 Вести

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: Досега се пријавени 13 кандидати за вселување во Вила Водно, списокот се затвора на 19 март на полноќ

Денешен

ТВ21 Zoom Н.Македонија Курир Нетпрес 24Инфо Press24 MakPress

Не кандидатите, туку ДИК треба да ги информира граѓаните каде да ги дадат потписите, рече Димитриевски

МКД - 23.02.2024

Кандидатот за претседател од политичката партија Движење ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, денеска се потпиша за официјализирање на кандидатурата во просториите на општинската канцеларија на Државната изборна комисија (ДИК) во Куманово.

Димитревски се потпиша за официјализирање на кандидатурата во ДИК Куманово

24 Вести

Димитриевски: ДИК треба детално да ги информира граѓаните каде се и кои се точните локации каде можат да дадат потпис

А1 On

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Макфакс

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Опсервер

Димитриевски, денеска се потпиша за официјализирање на претседателската кандидатура

Канал5

Димитриевски: Македонија мора да излезе од црно-сивиот свет во којшто функционира, таа промена единствено можат да ја сторат граѓаните

Н.Македонија

Точка Press24 MakPress

ДИК: Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата, канцелариите на ДИК ќе работат од 8 ...

Нова ТВ - 23.02.2024

Постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на Република Северна Македонија почна денеска и ќе трае до 8 март до 24 часот, потсетува Државната изборна комисија (ДИК).

Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата, канцелариите на ДИК ќе работат од 8 до 20 часот

Курир

ИЗБОРИ 2024/ ДИК: Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата, канцелариите на ДИК ќе работат од 8 до 20 часот

Либертас

Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата, канцелариите на ДИК ќе работат од 8 до 20 часот

Бриф

ДИК: Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата

Локално

ЗАПОЧНА ТРКАТА ЗА ПОТПИСИ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ Ќе се работи и сабота и недела се до 8 март информира ДИК

+инфо

ДИК: Од денеска до 8 март собирање потписи за кандидат за претседател на државата, канцелариите на ДИК ќе работат од 8 до 20 часот

Слободен Печат

MakPress Пулс24 Вечер Прес ММС

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Макфакс - 23.02.2024

Денеска, започна постапката за собирање на потписи за листи на кандидат за Претседател на Република Северна Македонија. Како што соопшти Државната изборна комисија, потписите на избирачите во постапката на кандидирање се собираат во подрачните ...

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Centar

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Опсервер

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Кајгана

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за претседател на државата

Скопје инфо

Почна постапката за собирање потписи за листи за кандидат за претседател

Мета

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за претседател на државата

Точка

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Zoom - 23.02.2024

Досега се пријавени 11 кандидати за претседател на државата, Вело Марковски, Билјана Ванковска, Томе Николовски, Бујар Османи, Господин Поповски, Максим Димитриевски, Стевчо Јакимовски, Арбен Таравари, Ѓорѓи Манасков, Мерсиха Смаиловиќ и Зорица ...

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Бриф

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Либертас

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата

Курир

Даштевски: Досега се пријавени 11 кандидати за претседател на државата

Frontline

Даштевски: Досега пријавени 13 кандидати за претседател на државата

Независен

Пријавени се уште 11 кандидати за претседател на државата

Нетпрес

Во Центар Република Press24 Н.Македонија +инфо MakPress