TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Либертас - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен ...

Виена: Маратонска средба Димитров-Коѕиас-Нимиц, преговорите продолжуваат

24 Вести - 14.02.2018

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го имаа шефовите на македонската и грчката ...

Ќе се доближат ли ставовите во Виена, маратонски разговори меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц?!

ТВ21 - 13.02.2018

Маратонски разговори во австриската престолнина денеска водат Димитров, Коѕијас и Нимиц. Шефовите на македонската и грчката дипломатија во Виена се обидуваат со медијаторот да ги надминат разликите за името.

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Нова рунда разговори за прашањето за името, прва на министерско ниво со медијаторот. Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас на средба со Метју Нимиц во Виена. Претходеше министерска тет-а-тет средба...

Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Сител - 13.02.2018

Повеќе од 5 часа трае средбата на медијаторот Нимиц со министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција. Во обид за надминување на разликите околу спорот со името и обновениот дијалог помеѓу двете земји, ова е прва средба на министерско ниво.

Жешките разговори за името во полн ек

Канал5 - 13.02.2018

Во 10 часот утринава започнаа преговорите во Виена меѓу министрите за надворешни Димитрво и Коѕиас, со посредство на Нимиц, прва во ваков формат. Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на ...

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос ...

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Во Виена почна третата рунда од обновените преговори за името, на министерско ниво. За прв пат во присуство на медијаторот Метју Нимиц преговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

А1 On - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на спор за името...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Deutsche Welle - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

24 Вести - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Алсат-М - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, ...

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт-договорот предложен од грчка страна

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров имаше средба со Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Макфакс - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц, влегуваме ли во фото-финиш?

+инфо - 13.02.2018

МНР синоќа најави дека двајцата министри се сретнале во Виена, а денеска ќе имаат заедничка средба со медијаторот Нимиц. Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Либертас - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави ...

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Фактор - 13.02.2018

Се повеќе извори во Грција преку медиумските куќи го пласираат терминот Горна Македонија без превод на англиски јазик кој е за владата на Ципрас и дипломатијата на Коѕијас најприфатливо решение за грчката страна.

Димитров и Коѕиас вечерва на средба во Виена, утре ќе разговараат со Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Телма - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Сеуште траат консултациите каде и кога ќе се одржи средбата на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Канал5 - 12.02.2018

Се уште нема детали кога и каде ќе се оди најаванета средба на медијаторот Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Премиерто Заев рече дека таа ќе се случи неделава, но од МНР велат дека се уште траат консултациите и нема ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за ...

Нова рунда преговори: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

еМагазин - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Локално - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Во Виена продолжува итниот состанок за разликите во предлогот за името

Нетпрес - 13.02.2018

Во тек и по речис шест часа состанокот на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грцизја, Никола Димитров односно Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена, а според она што може да се дознае, главно од извори блиски на разговорите на грчките ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Курир - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Локално - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Вечер - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Ноќни преговарачки сеанси - Димитров и Коѕиас во Виена

Фактор - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со медијаторот Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Република - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Канал5 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров – Нимиц – Коѕијас седум часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Со согласност да продожат разговорите за надминување на спорот за името завршија денеска речиси седумчасовните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција во седиштето на ОН во Виена.

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Сител - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Точка - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас разговараа за името - им се приклучува Нимиц

Press24 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи во Виена, соопштија од МНР.

Преговорите за името топ тема во Грција - медиумите велат нацрт-стратегијата е спремна

Press24 - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Димитров на средба со Коѕијас и медијаторот Метју Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

+инфо - 13.02.2018

Непознато е како ќе се движи грчката страна во однос на спогодбата што ја подготвува владата за комплетно решавање на прашањето, пишува „То Вима“. Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната ...

Димитров и Коѕијас ќе се состанат со Нимиц во Виена

Слободен Печат - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Вечер - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Се интензивираат преговорите за спорот за името

МК News - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

CivilMedia - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Слободен Печат - 13.02.2018

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, дел од медиумите во Грција коментираат дека нацрт спогодбата од грчката страна е подготвена и ќе биде презентирана во Виена, а дел, како што вчера објави МИА, дека сѐ уште се работи на неа.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Либертас - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Интензивна дипломатија:Димитров и Коѕијас се среќаваат се почесто, се чека и Нимиц

Телевизија Нова - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Сител - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.