TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата на Орбан суспендирана од членство во Европската народна партија

Телма - 20.03.2019

Европската народна партија денеска одлучи да го суспендира членството на унгарската партија Фидес, соопшти нејзиниот лидер Жозеф Дол. Политичката организација на десниот центар, која е најголема групација во Европскиот парламент, се состана денеска ...

Првиот човек на ЕНП објави што и забранува на партијата на Виктор Орбан

Канал5 - 20.03.2019

Откако партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан , Фидес, е суспендирана од Европската народна партија , претседателот Џозеф Дол на својот Твитер објави што е забрането . ЕНП вечерва со 190 гласа за и 3 против гласаше за суспензија на неодредено ...

Европската Народна партија ја суспендираше партијата на Орбан- гласаше и делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ

Канал5 - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана на неопределено од Европскатa Народна партија. Одлуката со 190 гласа за и 3 против е донесена на денешното собрание во Брисел по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу ...

Партијата на Орбан суспендирана на неодредено од Европската Народна Партија

Канал5 - 20.03.2019

Со 190 гласа за исклучување и само 3 против , Европската Народна партија ја исклучи од своите редови партијата на Виктор Орбан , Фидес. Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан на неопределено време е исклучена од редовите на Европската Народна ...

Европската народна партија ја суспендираше партијата на Орбан

Сакам да кажам - 20.03.2019

Европската народна партија (ЕПП), најголемата група во Европскиот парламент, ја суспендираше партијата на Виктор Орбан, Фидес, поради нејзиното континуирано спротивставување на политиките на Европската Унија.

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

МКД - 20.03.2019

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од централно-десничарскиот блок партии, најголем во Европскиот парламент, соопшти денеска претседателот на Европската народна партија Џозеф Даул.

Орбан: Доброволно привремено ја напуштаме ЕПП

Макфакс - 20.03.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека доброволно се согласил привремено да го запре учеството на неговата партија Фидес во работата на Европската народна партија (ЕПП). Орбан рекол дека Собранието на овој главен сојуз на партиите од десниот ...

Партијата на Орбан суспендирана од Европската народна партија

Р.С.Европа - 20.03.2019

Европската народна партија(ЕПП), групација на десниот центар во Европскиот парламент, денеска изгласа суспензија на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, поради загриженоста од авторитаризам.

Орбан: Доброволно привремено ја суспендираме работата во ЕПП

Н.Македонија - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека доброволно се согласил привремено да го стопира учеството на својата партија Фидес во работата на Европска народна партија (ЕПП). Тој тврди дека ЕПП се согласила да не ја исклучува или суспендира Фидес ...

Каталин Новак: ЕНП консензуално го прифати нашиот предлог, ФИДЕС не може да биде исклучена

Алфа - 20.03.2019

Потпретседателката на унгарската владеачка партија Фидес, Каталин Новак на својот твитер профил соопшти дека Политичкото собрание на Европската народна партија го прифатило предлогот на ФИДЕС за доброволно повлекување на партијата од работата на ...

Партијата Фидес на Орбан е суспендирана од Европската народна партија

AKO - 20.03.2019

Европската народна партија ја суспендираше унгарската Фидес на премиерот Виктор Орбан. За суспензија гласаа 190 , а против беа само 3 членки на оваа најсилна европска групација која ги обединува демохристијанските десно ориентирани и конзервативни ...

ЕПП донесе конечна одлука, суспензија за партијата на Орбан

Независен - 20.03.2019

Претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на својот твитер профил објави дека групацијата гласала за членството на Фидес во рамките на својата група. Одлуката е донесена по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу сите партии ...

ЕНП ќе решава за исклучување или суспензија на партијата Фидес

Канал5 - 20.03.2019

За или против партијата на Орбан - сестринската ВМРО-ДПМНЕ не открива како ќе гласа попладнево во Брисел, каде на дневен ред е можноста за исклучување на партијата на Фидес од Европската Народна Партија.

Европската народна партија ја суспендираше партијата на Виктор Орбан

ТВ21 - 20.03.2019

Партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан, е суспендирана од страна на Европската народна партија (ЕПП). Овој потег доаѓа после неколкумесечните лоши односи меѓу Орбан и Европската народна партија, а максималното ниво го достигна по ...

ЕНП ги усвои генералните стратешки насоки за европските избори, ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за процесот

Курир - 20.03.2019

Европската Народна Партија во пресрет на Европските избори одржа состанок на Парламентарното Собрание во Брисел. На истото се усвоија генералните стратешки насоки за европските избори како и идното дејствување на ЕНП.

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Вечер - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на ...

Курц е за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

Нова ТВ - 20.03.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан би требало да добие шестмесечна суспензија од членство во Европската народна партија (ЕПП).

Скриената „заушка“ на Орбан

Deutsche Welle - 20.03.2019

За да не биде избркан од сојузот на сестрински народни партии, Орбан им се извини на европските колеги. Притоа во најдобар случај се работи за тактички маневар, а не за искрено извинување, коментира Кено Ферзек.

Партијата на Орбан се соочува со исклучување од конзервативниот блок во ЕУ

Р.С.Европа - 20.03.2019

На денешната средба на лидерите на европските конзервативни партии трбеа да се одлучи да биде исклучена партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан од главната централно-десничарска група во ЕУ, по обвинувањата за авторитаризам.

Премиерот кој му даде азил на Груевски: Орбан денес ќе слушне дали неговата партија ќе добие суспензија

Фактор - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз на ...

ЕПП утре ќе дискутира за исклучување или суспензија на Фидес

Нова ТВ - 19.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе отпатува за Брисел со цел утре да присуствува на состанок на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се разгледува дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од главниот сојуз на партии на ...

Во Европската народна партија затворена вратата за партијата на Виктор Орбан

Фактор - 21.03.2019

Европската народна партија вчера го суспендираше членството на унгарската партија Фидес. Ова го соопшти нејзиниот лидер Жозеф Дол. Политичката организација на десниот центар, која е најголема групација во Европскиот парламент, се состана во Брисел ...

Орбан: Доброволно привремено ја напуштаме ЕПП

24Инфо - 20.03.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека доброволно се согласил привремено да го запре учеството на неговата партија Фидес во работата на Европската народна партија (ЕПП). Орбан рекол дека Собранието на овој главен сојуз на партиите од десниот ...

Орбан и неговата партија времено суспендирани од Европската народна партија

Магазин - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан на неопределено време е исклучена од редовите на Европската Народна Партија , најмоќната и најбројна политичка сила во Европа. Одлуката, на политичкиот состанок на ЕПП во Брисел, е донесена со големо ...

Орбан: Доброволно привремено ја суспендираме работата во ЕПП

Нова ТВ - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека доброволно се согласил привремено да го стопира учеството на својата партија Фидес во работата на Европска народна партија (ЕПП). Тој тврди дека ЕПП се согласила да не ја исклучува или суспендира Фидес ...

Партијата Фидес на Орбан е суспендирана од Европската народна партија

Република - 20.03.2019

Европската народна партија ја суспендираше унгарската Фидес на премиерот Виктор Орбан. За суспензија гласаа 190 , а против беа само 3 членки на оваа најсилна европска групација која ги обединува демохристијанските десно ориентирани и конзервативни ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

1tv - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на Твитер. Одлуката е донесена по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу сите партии членки на ...

Европската народна партија ја суспендираше партијата на Виктор Орбан

4NEWS - 20.03.2019

Партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан, е суспендирана од страна на Европската народна партија (ЕПП). Овој потег доаѓа после неколкумесечните лоши односи меѓу Орбан и Европската народна партија, а максималното ниво го достигна по ...

ВМРО-ДПМНЕ го поддржа компромисот на ЕНП и ФИДЕС на Орбан

Република - 20.03.2019

Европската Народна Партија во пресрет на Европските избори одржа состанок на Парламентарното Собрание во Брисел. На истото се усвоија генералните стратешки насоки за европските избори како и идното дејствување на ЕНП.

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

MTM - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на ...

Курц за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

1tv - 20.03.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан би требало да добие шестмесечна суспензија од членство во Европската народна партија (ЕПП).

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Опсервер - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз на ...

ЕПП утре ќе дискутира за исклучување или суспензија на Фидес

1tv - 19.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе отпатува за Брисел со цел утре да присуствува на состанок на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се разгледува дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од главниот сојуз на партии на ...

Орбан: Доброволно, привремено ја напуштаме ЕПП

Република - 20.03.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека доброволно се согласил привремено да го запре учеството на неговата партија Фидес во работата на Европската народна партија (ЕПП). Орбан рекол дека собранието на овој главен сојуз на партиите од десниот ...

Орбан контра Дол: Доброволно привремено го стопираме нашето учество во ЕПП

Фокус - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека доброволно се согласил привремено да го стопира учеството на својата партија Фидес во работата на Европска народна партија (ЕПП). Тој тврди дека ЕПП се согласила да не ја исклучува или суспендира Фидес ...

ЕПП донесе конечна одлука, суспензија за партијата на Орбан

Press24 - 20.03.2019

Претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на својот твитер профил објави дека групацијата гласала за членството на Фидес во рамките на својата група. Одлуката е донесена по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу сите партии ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Макфакс - 20.03.2019

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради антиевропски кампањи. Ова значи дека Фидес нема право на глас, како и дека комисија на ЕПП предводена од Херман ван Ромпуј ќе врши надозр дали партијата на ...

Курц за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

+инфо - 20.03.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан би требало да добие шестмесечна суспензија од членство во Европската народна партија (ЕПП).

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Локално - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз на ...

ЕПП утре ќе дискутира за исклучување или суспензија на Фидес

Н.Македонија - 19.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе отпатува за Брисел со цел утре да присуствува на состанок на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се разгледува дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од главниот сојуз на партии на ...

Орбан: ЕПП се согласила да не ја исклучува Фидес

Независен - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека доброволно се согласил привремено да го стопира учеството на својата партија Фидес во работата на Европска народна партија (ЕПП). Тој тврди дека ЕПП се согласила да не ја исклучува или суспендира Фидес ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Н.Македонија - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на Твитер. Одлуката е донесена по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу сите партии членки на ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Точка - 20.03.2019

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради антиевропски кампањи. Ова значи дека Фидес нема право на глас, како и дека комисија на ЕПП предводена од Херман ван Ромпуј ќе врши надозр дали партијата на ...

Курц смета дека партијата на Орбан треба да добие шестмесечна суспензија од ЕПП

24 Вести - 20.03.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан би требало да добие шестмесечна суспензија од членство во Европската народна партија (ЕПП).

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Независен - 20.03.2019

Унгарија – Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз ...

ЕПП утре ќе дискутира за исклучување на партијата на Виктор Орбан

А1 On - 19.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе отпатува за Брисел со цел утре да присуствува на состанок на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се разгледува дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од главниот сојуз на партии на ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП, извинувањето не помогна

Фокус - 20.03.2019

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на Твитер. Одлуката е донесена по долги часови партиски преговори и натегања помеѓу сите партии членки на ...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

24Инфо - 20.03.2019

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради антиевропски кампањи. Ова значи дека Фидес нема право на глас, како и дека комисија на ЕПП предводена од Херман ван Ромпуј ќе врши надозр дали партијата на ...

Курц за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

А1 On - 20.03.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан би требало да добие шестмесечна суспензија од членство во Европската народна партија (ЕПП).

Орбан во Брисел на расправа за можно исклучување или суспензија на неговата партија од ЕПП

+инфо - 20.03.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз на ...