TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Познати составите за дуелот во Франкфурт, Ајнтрахт го пречекува Баерн Минхен

Дриблинг - 23.05.2020

Ајнтрахт Франкфурт и Баерн Минхен го играат последниот натопревар од денешната програма во Бундеслигата. Двата клуба ги објавија составите за овој дуел кој е петти од денешната програма. Шампионот на Германија е голем фаворит, Ајнтрахт бара ...

Борусија во чекор го следи Баерн, Леверкузен победија во Менхенгладбах (Видео)

TopSport - 23.05.2020

Баер Леверкузен направи голем чекор кон пласманот во Лигата на шампионите, Борусија Дортмунд го држи чекоро со Баерн Минхен во борбата за титулата во Бундеслигата, додека Вердер осови важни бодови во обид да се спаси од испаѓање.

Клоп, Солшер и останатите имаа што да гледаат, Хаверц брилијантен, Санчо испиша историја, Хакими блескаше (ВИДЕО)

24Фудбал - 23.05.2020

Баер Леверкузен предводен од Каи Хаверц триумфираше на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах со 1-3, Борусија Дортмунд немаше многу мака против Волфзбург, славеше со 0-2 и прокнижи нови три бода.

Бундеслига: Борусија се доближи до Баерн, Хаверц го носи Леверкузен поблиску до ЛШ (ВИДЕО)

Спортски - 23.05.2020

Денес од 15:30 се играа натпревари од германската Бундеслига. Најинтересните натпревари ги одиграа Борусија Менхегладбах – Баер Леверкузен и Волфсбург – Борусија Дортмунд. На двата натпревари славеа гостите и тоа без поголеми проблеми.

Дортмунд со шести последователен успех во Бундеслигата

Локално - 23.05.2020

Борусија (Дортмунд) не погреши на гостувањето кај Волфсбург и ја забележа својата шеста последователна победа во Бундеслигата – 2:0. Така, „жолто-црните“ веќе го чекаат Баерн (Минхен) за големото дерби, кое ќе биде во вторник вечер на „Сигнал Идуна ...

Дортмунд чисто реши уште еден предизвик пред дербито со Баерн (ВИДЕО)

Дерби - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд минатата седмица со убедливи 4-0 го реши рурското дерби со Шалке 04, а дека таа убедлива победа не беше случајна покажа денеска со чистиот триумф од 2-0 на гостувањето кај незгодниот Волфзбург.

ВИДЕО: Два гола на Хаверц, победнички танц на Леверкузен на „Борусија Парк“

Gol.mk - 23.05.2020

Баер Леверкузен ѝ се приклучи на Борусија Дортмунд и со две победи по рестартот ја најави борбата за влез во Лигата на шампионите, а можеби и титулата. Во дерби дуелот од 27. коло на Бундеслигата, Баер Леверкузен на „Борусија Парк“ ја совлада ...

ВИДЕО: Фудбалерите на Волсфбург изиграни како мали деца – контра од учебници на „милионерите“

Gol.mk - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија Дортмунд продолжуваат каде што застанаа пред прекинот на Бундеслигата. Во вториот натпревар од рестартот на германскиот шампионат, „милионерите“ славенички завршуваат уште едно дерби и повторно се доближија на само еден бод ...

Освоен и Волфсбург, „милионерите“ се борат за титулата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд триумфираше на гостувањето кај Волфсбург со 0:2 благодарение на головите на Гереиро и Хакими. Викендов продолжија натпреварите во најсилното германско првенство, во рамките од 27 коло нова победа за Борусија Дортмунд ...

БУНДЕСЛИГА: „Милионерите“ го следат шампионот во чекор, Баер (Л) гледа кон ЛШ (ВИДЕО)

SportMedia - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија (Д) и натаму продолжуваат во чекор да го следат лидерот Баерн (М) во продолжението од сезоната во Бундеслигата. На денешното гостување кај Волфсбург, избраниците на Лусиен Фавре обезбедија и 17.

ФОТО: „Златното“ момче на Германија ја напушта Борусија Дортмунд

Дриблинг - 23.05.2020

Борусија Дортмунд на својот Твитер профил објави дека Марио Геце по крајот на сезоната ќе го напушти клубот. Германецот во дресот на „милионерите“ настапи вкупно осум години во два мандати на кои постигна 45 погодоци.

ВИДЕО: Борусија лесно се справи со Волфсбург и се „наостри“ за дербито со Баерн

Gol.mk - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд продолжува со одличните игри по продолжувањето на на сезоната во германскиот шампионат и во рамки од 27. коло на Бундеслигата со сигурни 0-2 (0-1) славеше на дербито на гости против тимот на Волфсбург.

ВИДЕО: Вердер конечно победи, ВАР му поништи гол на Фрајбург

Gol.mk - 23.05.2020

Вердер Бремен ја прекина кризата и конечно забележа триумф во Бундеслигата и тоа како гостин кај Фрајбург (0-1), во рамки на 26. коло од германската фудбалска елита. Тимот од Бремен немаше опција и мораше да победи за да направи чекор напред во ...

Навивачите на Борусија Менхенгладбах ги „наполнија“ трибините во Бундеслига (ФОТО)

СуперСпорт - 23.05.2020

Бундеслигата е една од најдобрите европски лиги, каде што фудбалот го доживеа својот рестарт по двомесечна пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Еден од најинтересните дуели се играше на „Борусија Парк“ каде што беа 10.000 „картонски ...

ВИДЕО: Дортмунд до нова рутинска победа, „Фармацевтите“ славеа во дербито со Менхенгладбах

Дриблинг - 23.05.2020

Борусија Дортмунд со 0-2 славеше на гостувањето кај Волфсбург и стигна до нови три бода со кои го одржа чекорот со Баерн Минхен во борбата за титулата. „Милионерите“ поведоја во 32.минута по една одлична акција со голот на Гереро, а конечните 2-0 ги ...

„Милионерите“ триумфално и во Волфсбург, повторно на бод од Баерн (ВИДЕО)

Екипа - 23.05.2020

Борусија Дортмунд триумфално мина и на гостувањето против Волфсбург во 27. коло од Бундеслигата. „Милионерите“ доминираа во текот на целиот натпревар најавувајќи ја победата преку погодокот на Гуереро уште во 32. минута од средбата.

Дортмунд ја продолжува трката за титулата, му дише во врат на Баерн (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд дојде до важна победа во борбата за титула во Бунделигата, откако во 27. коло славеше на гостувањето кај Волфсбург со 0-2. Стрелци на погодоците вредни три бода беа Гереро во 32. и Хакими во 78. минута од натпреварот.

Колку едноставно изгледа: Акција на Борусија Дортмунд како од фудбалските учебници! (ВИДЕО)

Спортски - 23.05.2020

Вториот гол на Борусија Дортмунд денес беше постигнат по една супер акција. Гостите до втор гол стигнаа во 78 минута, егзекутор беше Ашраф Хакими. Се започна со кратки и брзи додавања со што се исфрлија неколку играчи на домаините.

ВИДЕО: Дортмунд победи кај Волфсбург, Леверкузен сигурен кај Менхенгладбах

Спортклуб - 23.05.2020

Борусија Дортмунд оствари важна поеда на незгодното гостување кај Волфсбург со 0:2. Стрелци на головите за „милионерите“ беа Гереро во 32. минута, додека конечните 2:0 ги постави Хакими во 78. минута.

„Милионерите“ потврдија – Геце заминува

TopSport - 23.05.2020

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд Михаел Цорк потврдил дека по завршувањето на сезоната клубот ќе го напушти Марио Геце. За „златното момче“ на германскиот фудбал интерес покажуваат клубови од Серија А.

ВИДЕО: Германска „тики-така“ во Волфсбург - „магичен“ гол на Борусија Дортмунд!

Gol.mk - 23.05.2020

Една од екипите која во голем стил го започна завршниот дел од шампионатот на Германија е Борусија Дортмунд . На тешкото гостување на северот на Германија, и без Ројс и Санчо, екипата на Фавр доминира.

Интересно полувреме во Бундеслигата, Хаверц незапирлив, супер-гол на Падеборн (Видео)

Спортманија - 23.05.2020

Убав гол на Падерборн, и продолжување на гол-серијата на Хаверц од Леверкузен. На домашните тимови не им оди најдобро по првите 45 минути на денешните попладневни дуели од германскиот фудбалски шампионат, но најубавиот гол го постигна фудбалер на ...

Ветено-сторено, на „Борусија парк“ има 13.000 „навивачи“ (Фото)

Спортманија - 23.05.2020

Делумно исполнетите трибини засега не му помагаат на тимот на Борусија Менхенгладбах Екипите на Борусија Менхенгладбах и Баер Леверкузен во моментов го играат својот меч од фудбалската Бундеслига, гостите водат со 1-0, а она по што овој дуел се ...

Oфицијално: Марио Геце ја напушта Борусија!

Спортски - 23.05.2020

Борусија Дортмунд денес потврди дека Марио Геце си заминува од клубот. Овој 27 годишен фудбалер останува без договорот на крајот на јуни и клубот одлучи да не му понуди продолжување на соработката, па Геце ќе ги напушти редовите на „милионерите“.

Геце ќе се раздели со Борусија Дортмунд

Слободен Печат - 23.05.2020

– Тоа беше взаемна и почитувана одлука. Марио е одличен човек – се зборовите на Цорк. Како што потврди спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк, ова лето екипата ќе се раздели со Марио Геце кога ќе истече договорот.

Не е фатаморгана: Исполнета трибина во Бундеслигата! (ФОТО)

Спортски - 23.05.2020

Бундеслигата и овој викенд е единствената од посилните лиги каде што се игра фудбал по паузата. Еден од најинтересните натпревари на програмата денес се игра на Борусија Парк каде што пред повеќе 10.000 картонски кутии со ликот на навивачите ...

ВИДЕО: Бичакчиќ како да заборави да игра фудбал – со аматерска грешка му подари гол на Падерборн

Gol.mk - 23.05.2020

Фудбалерите на Падербон и Хофенхајм ги одиграа највозбудливите први 45 минути од денешната програма на Бундеслигата. На пауза се замина со резултат 1-1, откако двата гола беа постигнати на самиот почеток од натпреварот.

Нови протести во Бундеслигата: Не сакаме „фудбал на духови“ (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

На трибините на „Борусија Парк“ беа поставени транспаренти во знак на негодување за тоа натпреварите да се играат без публика како мерка за спречување на ширење на епидемијата на коронавирусот.

ВИДЕО: Хаверц ја продолжи гол-серијата и немилосрдно „удри“ и по Менхенгладбах

Gol.mk - 23.05.2020

По двата гола во Бремен во понеделникот, продолжува серијата на Каи Хаверц по рестарот на Бундеслигата. Младиот креативец постигна прекрасен гол, за водство на Баер Леверкузен во Менхенгладбах. Уште по седум минути поведоа гостите од Леверкузен.

ФОТО: Фудбал пред 13.000 картони, дерби во Бундеслига

Дриблинг - 23.05.2020

Бундеслигата е првата голема европска лига, која ја продолжи сезоната по Коронавирусот и покрај тоа што натпреварите се играат без публика. Сепак дека и за тоа има решение е Борусија Менхенгладбах, кои на денешниот натпревар против Баер Леверкузен ...

Одлично прво полувреме во Бундеслигата, паѓаат голови на сите страни (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.05.2020

По враќањето минатата недела, денеска продолжува Бундеслигата, а во 27. коло има неколку интересни дуели во борбата за титула. Одличен старт имаше на мечот Падерборн-Хофенхајм каде по првите десет минути резултатот гласеше 1-1.

Не е фатаморгана: Полни трибини во Бундес-лигата (ФОТО)

Екипа - 23.05.2020

Еден од најинтересните дуели од денешната програма во Бундес-лигата се игра на „Борусија парк“ каде пред 13.000 „картонски кутии“ со принтани фотографии на навивачи кои платија онлајн билети, Борусија Менхенгладбах го пречекува Баер Леверкузен.

ВИДЕО: Спектакуларна акција на „милионерите“ за водство кај Волфсбург

Дриблинг - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија Дортмунд во продолжението на сезоната играат и подобро од претходно и се чини дека паузата од Коронавирусот воопшто не им пречеше. „Милионерите“ по првите 45.минути имаат водство на гостувањето протви Волфсбург со 0-1, по ...

Борусија Менхенгладбах среде пандемија игра пред - „полни“ трибини (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

Стартуваше и 27. коло во Бунделигата, а во него, екипата на Борусија Менхенгладбах пред „полни“ трибини на „Борусија парк“ го пречека Баер Леверкузен. Имено, клубот на интересен начин реши да ги исполни трибините и да собере пари за добротворни цели ...

Марио Геце и официјално го напушта Дортмунд (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

Екипата на Борусија од Дортмунд потвдри дека Марио Геце ќе го напушти клубот. Офанзивниот играч има договор до крајот на јуни, а од клубот решија да не ја продолжат соработката со него. Геце ги мина изминатите четири години во овој тим, а пристигна ...

ВИДЕО: Дали е ова најсмешната грешка во Бундеслигата?

Дриблинг - 23.05.2020

Мечот меѓу Падерборн и Хофенхам започна спектакуларно и во првите 10.минути видовме два погодоци, но она што е интересно е што оној на домаќините беше посебно интересен. Имено, Падерборн изедначи по една кардинална грешка на одбраната на гостите, ...

ФОТО: „Борусија парк“ исполнета среде пандемија, секоја чест за фановите од Менхенгладбах!

Gol.mk - 23.05.2020

Единствениот натпревар од 27. коло на Бундеслигата на кој трибините не се празни се игра на „Борусија парк“ во Менхенгладбах. Имено, клубот пронајде начин како да ги исполни трибините и да собере пари за добротворни цели од фановите.

Милионерите со проблеми пред гостувањето кај Волфсбург

Спортманија - 23.05.2020

Борусија Дортмунд започна фуриозно во ерата на Коронавирусот, денеска атакот е на нови три бода Најголемиот ривал на Баерн Минхен, тимот на Борусија Дортмунд денеска ќе атакуна на три бода на гостувањето кај Волфсбург.

БУНДЕСЛИГА: Баерн „гори“ за одмазда по понижувачките 5:1, и навива за Волфсбург

SportMedia - 23.05.2020

Во првиот круг од овосезонската Бундеслига, како „гром од ведро небо“ стигна резултатот од Франкфурт, кога Ајнтрахт го понижи Баерн Минхен со убедливи 5:1. Тоа значеше и крај на ерата на Нико Ковач во тимот на „Баварците“, а сега лидерот и ...

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Менш и Леверкузен ќе одиграат ефикасно

SportMedia - 23.05.2020

Викендов продолжува Бундес лигата со 27 коло, а понудата е збогатена затоа што ќе има и натпревари од Чешка, Унгарија, Ерменија… Денеска се играат два интересни натпревари, едниот е помеѓу Волфзбург и Борусија Дортмунд, а вториот е Менхенгладбах – ...

Хакими ќе се врати во Реал Мадрид

А1 On - 23.05.2020

Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид. Ова го изјави агентот на играчот Алехандро Камано. Мароканецот моментно е на позајмица во Борусија (Дортмунд), но неговиот закуп истекува. Сè уште не е јасно каква ќе биде неговата иднина.

Големо враќање на „Сантијаго Бернабеу“: Ѕвезда на Дортмунд се сели во Реал Мадрид!?

СуперСпорт - 23.05.2020

Агентот на Ашраф Хакими, десниот бек на Борусија Дортмунд потврди дека неговиот клиент на крајот на сезоната се враќа од позајмица во матичниот клуб Реал Мадрид. Хакими во моментов важи за еден од најдобрите десни бекови во светот, а од Реал замина ...

Бундеслигата носи пет дуели, Менхенгладбах и Баер Леверкузен во директна битка за ЛШ

Дриблинг - 23.05.2020

Второто „корона“ коло во Бундес лигата продолжува денеска со нови пет натпревари од кои најатрактивно е соочувањето на Борусија Менхенгладбах и Баер Леверкузен. Суелот на третиот и петиот на табелата во елиатата на Германија може да даде одговор на ...

Фавр искрен пред медиумите: Геце не се вклопува во актуелната формација

Дерби - 22.05.2020

Марио Геце е се поблиску до напуштање на Борусија Дортмунд, екипата чиј актуелен тренер смета дека поранешниот германски репрезентативец не се совпаѓа со неговата актуелна тактика. Геце уште во јануари најави дека размислува да ја промени средината, ...

Борусија Парк ќе биде „полн“ за саботното дерби

Макфакс - 22.05.2020

Борусија Менхегладбах пред еден месец покрена интересна акција со цел да ги ублажи последиците во фудбалот во периодот на коронавирусот, но и да собере пари во добротворни цели за заедницата.

Хакими ќе се врати во Реал Мадрид

Опсервер - 23.05.2020

Дортмунд, 23 мај 2020 () – Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид. Ова го изјави агентот на играчот Алехандро Камано. Мароканецот моментно е на позајмица во Борусија (Дортмунд), но неговиот закуп истекува.

Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид

Курир - 23.05.2020

Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид. Ова го изјави агентот на играчот Алехандро Камано. Мароканецот моментно е на позајмица во Борусија (Дортмунд), но неговиот закуп истекува. Сè уште не е јасно каква ќе биде неговата иднина.

Хакими ќе се врати во Реал Мадрид

MakPress - 23.05.2020

Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид. Ова го изјави агентот на играчот Алехандро Камано. Мароканецот моментно е на позајмица во Борусија (Дортмунд), но неговиот закуп истекува. Сè уште не е јасно каква ќе биде неговата иднина.

Реал Мадрид: Се враќа Хакими

Денешен - 23.05.2020

Ашраф Хакими ќе се врати во Реал Мадрид. Ова го изјави агентот на играчот Алехандро Камано. Мароканецот моментно е на позајмица во Борусија (Дортмунд), но неговиот закуп истекува. Сè уште не е јасно каква ќе биде неговата иднина.

Aгентот најави: Реал идната сезона ќе го има еден од најдобрите бекови во светот!

Спортски - 23.05.2020

Агентот на Ашраф Хакими, десниот бек на Борусија Дортмунд потврди дека неговиот клиент на крајот на сезоната се враќа од позајмица во матичниот клуб Реал Мадрид. Хакими во моментов важи за еден од најдобрите десни бекови во светот, а од Реал замина ...