TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

А1 On - 17.09.2019

„Владата предводена од СДСМ продолжува со креирање и спроведување мерки кои се во интерес на граѓаните и ја унапредуваат здравствената заштита. Привршуваат подготовките на мерката преку која веќе од први октомври, граѓаните ќе ги добиваат потребните ...

СДСМ: За 2 години, обезбедени се 5 нови лекови, а буџетот за ретки болести е зголемен

Макфакс - 17.09.2019

Привршуваат подготовките на мерката преку која веќе од први октомври, граѓаните ќе ги добиваат потребните лекови во кој било ден од месецот. Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт, конечно го решаваме деценискиот проблем со недостигот на ...

Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат, ја унапредуваме ...

24Инфо - 17.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува со креирање и спроведување мерки кои се во интерес на граѓаните и ја унапредуваат здравствената заштита. Привршуваат подготовките на мерката преку која веќе од први октомври, граѓаните ќе ги добиваат потребните ...

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

Скопје1 - 17.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува со креирање и спроведување мерки кои се во интерес на граѓаните и ја унапредуваат здравствената заштита. Привршуваат подготовките на мерката преку која веќе од први октомври, граѓаните ќе ги добиваат потребните ...

АСМЛ: Лекарската комора сака да го саботира протестот против насилството на докторите

MakPress - 16.09.2019

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својот фејсбук профил излезе со јавно соопштение во кое тврдат дека Лекарската комора на Македонија сака да го саботира протестот најавен и закажан за во среда преку организирање на дебати за ...

Солза Грчева: Здравствениот циклус на Филипче

Опсервер - 16.09.2019

Здравствениот циклус на Филипче: приватна брза помош ве носи во приватна билница, каде со малку среќа бргу приватно умирате и ве носат на приватни гробишта. Фактурите стигаат кај ожалостеното семејство, кое е принудено да мине низ истиот циклус на ...

Загрижувачки податоци, за девет месеци 15 физички напади врз лекари, во среда протест

Сител - 16.09.2019

Годинава 15 напади врз лекари се регистрирани во Лекарската комора. Но, претставниците на фелата велат дека бројката на тепани доктори е многу поголема зошто кај нив не биле пријавени сите случаи.

Како да се спречи насилството во болниците – надлежните бараат одговори

Телма - 16.09.2019

Годинава 15 лекари пријавиле дека се нападнати или тепани на работното место. Тоа е речиси тројно повеќе отколку пред пет години, загрижено коментира претседателката на Лекарската комора. Таа заедно со неколку министри седна на иста маса за да се ...

Филипче: Да ја надградиме довербата помеѓу пациентите и здравствените работници

iPortal - 16.09.2019

Мора да ја надградиме довербата помеѓу пациентите и здравствените работници. Медицинскиот персонал е тој кој се грижи за здравјето на сите нас и деноноќно со натчовечки напори спасува човечки животи за пациентите да бидат во добро здравје.

Лекарската фела се подели-организаторите на протестот непоканети на дебата

Нова ТВ - 16.09.2019

Лекарската фела се подели- на една страна младите лекари, а на друга институциите. Откако Асоцијација на млади лекари и специјализанти(АСМЛ) најавија протест за среда во 11 часот, против насилството врз лекарите, утринава се одржа трибина на оваа ...

Ако удрите лекар е исто како да сте удриле полицаец, може да заглавите во затвор и до 10 години

Слободен Печат - 16.09.2019

Филипче сакал во обезбедување на болниците да ја вклучи армијата, но административно било невозможно. Ако удрите лекар додека пружа здравствена заштита е исто како да сте удриле полицаец, а казната со која може да се соочите е и до 10 години затвор, ...

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори

Алсат-М - 16.09.2019

Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи, се ...

СДСМ: Платите во здравството растат, покажавме вистинска грижа за граѓаните

Сител - 16.09.2019

Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи.

И министерот Филипче во среда ќе протестира против насилството врз здравствените работници

Фокус - 16.09.2019

Под мотото: Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите, во среда заедно со здравствените работници ќе протестира и министерот за здравство, Венко Филипче. Протестот ќе се оддржи во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје.

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат, се укинуваат квотите за лекови

А1 On - 16.09.2019

„Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи.

В среда и Филипче ќе присуствува на протестот на „Белите мантили”

МКД - 16.09.2019

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници в среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза" во Скопје. Протестот го организира Асоцијацијата на млади лекари и ...

Филипче ќе го предводи протестот на лекарите по серијата физички напади на нивните колеги

Сакам да кажам - 16.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче ја прифати поканата да го предводи протестот на здравстсвените работници што ќе се одржи в среда во кругот на Клинички центар, по серијата физички напади на нивни колеги изминатиов период.

Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат, се укинуваат квотите за лекови, ...

24Инфо - 16.09.2019

Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи.

„Доста е" - Филипче ќе присуствува на протестот на лекарите

Press24 - 16.09.2019

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници в среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза" во Скопје, а на протстот ќе се приклучи и министерот за здравство, Венко Филипче.

Лекарите се поделија, едни дебатираат, други протестираат

Слободен Печат - 16.09.2019

Прашањето дали треба да се протестира или да се дебатира за насилството врз лекарите ги скара белите мантили. Откако Здружението на млади лекари најави дека во среда организира протест поради тоа што во само неколку дена имаше дури 4 напади на ...

И Филипче ќе протестира

Слободен Печат - 16.09.2019

Министерот за здравство го поддржа протестот на лекарите и здравствените ...

СДСМ: Покрај зголемувањата на платите, зголемени се коефициентите за исплата на дежурства и ноќен труд

Бизнис Вести - 16.09.2019

„Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи.

Филипче ќе присуствува на протестот на лекарите

iPortal - 16.09.2019

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници вo среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје, а на протeстот ќе се приклучи и министерот за здравство, Венко ...

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат

Скопје1 - 16.09.2019

Во изминатите 2 години, Владата предводена од СДСМ преку конкретни мерки и политики покажа што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, што значи посветена работа за подобрување на условите во јавните здравствени установи.

Филипче ќе го предводи протестот против насилството врз здравствените работници

Скопје1 - 16.09.2019

Под мотото: Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите, во среда заедно со здравствените работници ќе протестира и министерот за здравство, Венко Филипче. Протестот ќе се оддржи во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје.

Филипче : За две години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Канал5 - 15.09.2019

Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме, рече на партиска прес конференција министерот за здравство , Венко Филипче.

Филипче: Го унапредуваме здравствениот систем, тоа е веќе реалност

МКД - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

И министерот за здравство Венко Филипче ќе оди на протестот против насилството врз медицинарите

Сител - 15.09.2019

И Филипче ќе протестира во среда против насилство врз здравствените работници. Министерот за здравство позитивно одговори на поканата од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари кои се и организатори на едночасовниот протест во кругот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството стана алатка за терање бизнис

МКД - 15.09.2019

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава, алатка за терање бизнис, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал

Канал5 - 15.09.2019

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава, алатка за терање бизнис, реагираат од ВМРО - ДПМНЕ.

Освен зголемена безбедност, ќе има и едукативна кампања за сузбивање на насилството врз ,,белите мантили”

Канал5 - 15.09.2019

Освен зголеманата безбедност во болниците, здравствените власти ќе почнат и едукативна камапања за сузбивање на насилството во здравствени установи, по серијата инциденти врз лекари и медицински персонал.

Филипче: Покажавме вистинска грижа за пациентите и здравствените работници

Фокус - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче ќе присуствуа на протестот на “Белите мантили”

Телма - 15.09.2019

На протестот на белите мантили во среда ќе продефилира и министерот за здравство, Венко Филипче, кој за утре најави нова кординација со министерествата за правда и внатрешни работи, како и отпочнување кампања против насилството врз лекарите и ...

(ВИДЕО) Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

А1 On - 15.09.2019

„Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: Успеавме да го рехабилитираме урнисаното здравство што го остави ВМРО – ДПМНЕ ВИДЕО

+инфо - 15.09.2019

Урнисаното здравство кое што го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме, рече на партиска прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: За 2 години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за сите

Press24 - 15.09.2019

Тој нагласи дека урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме. Унапредувањето на здравствениот систем во нашата држава е веќе реалност.

(Видео) Филипче: За две години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Макфакс - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

ВМРО-ДПМНЕ : Власта го урнисува здравството и од него создава алатка за терање бизнис

Макфакс - 15.09.2019

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава алатка за терање бизнис, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ...

И Филипче на протест против насилството врз здравствените работници

+инфо - 15.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, одговорил потврдно на поканата од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, кои го организираат едночасовниот протест во кругот на Клинички в среда, за да се стави крај на нападите врз медицинарите.

За 2 години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за ...

24Инфо - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Опозицијата ја обвинува власта за неуспешни политики во здравството

ММС - 15.09.2019

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава, алатка за терање бизнис – обвини денеска опозицијата.

И Филипче ќе протестира против насилството врз здравствените работници

ММС - 15.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче ја прифати поканата на Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти да учествува на протестот в среда. Целта на протестот е да се стави крај на нападите врз медицинарите.

Приватизација на брзата помош? Дали граѓаните ќе плаќаат од свој џеб?

ТВ21 - 15.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче најави приватизација на Брза Помош, но рече дека претходно ќе има јавна дебата за склучување на јавно -приватно партнерство за поефикасна употреба на првата помош.

И Филипче на протест заедно со Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари

365 - 15.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче ќе протестира во среда против насилството врз здравствените работници. Тој ја прифати поканата од АСМЛ кои се и организатори на едночасовниот протест во кругот на Клиничкиот центар.

Филипче: Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ, за само две години успеавме да го рехабилитираме

ТВ21 - 15.09.2019

„Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме. Унапредувањето на здравствениот систем во нашата држава е веќе реалност.

Министерот Филипче ќе присуствува на протестот против насилство врз медицинарите

ТВ21 - 15.09.2019

На денешната прес- конференција министерот рече дека почнале да превземаат мерки за да не се случуваат инциденти во иднинна , исто така повтори дека и за утре ќе имаат координација со Министерството за правда и Министерството за внатерешни работи, а ...

Филипче: Го унапредивме урнисаниот здравствен систем

PressingTV - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал

MTM - 15.09.2019

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава, алатка за терање бизнис.

Венко Филипче: За две години, со конкретни мерки, покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме ...

CivilMedia - 15.09.2019

Актуелниот министер за здравство, воедно и претседател на комисијата за здравство на СДСМ, Венко Филипче, на денешниот прес изјави: „За две години, со конкретни мерки во здравството, покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите“.

АСМЛ го поканиja, Филипче прифати да присуствува на протестот против насилство врз лекарите

еМагазин - 15.09.2019

Асоцијација на специјализанти и млади лекари-АСМЛ на 13 септември упати јавен повик до министерот за здравство Венко Филипче да присуствува на протестот против насилството врз лекарите, а тој ја прифати нивната покана.