TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се топат во уста: Брускети со путер и лук

Gotvi.mk - 20.03.2019

Овој пикантен оброк можете да го јадете за доручек или вечера, на вас е да бирате кога. Состојки: малку путер ситно сечкан лук ситно сечкан магдонос сол пармезан леб Начин на подготовка: Растопете путер, додајте лук, магдонос и сол.

Чоколадни мафини

Мои рецепти - 20.03.2019

Од оваа мера излегуваат 12 мафини. Постапката е следна Прво со миксер се матат путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер. Едно по едно се додаваат јајцата и се продолжува со матење. Потоа се додава млекото и на крај сувите состојки и ренданото чоколадо.

Мека торта готова за 5 минути

Gotvi.mk - 20.03.2019

Мека и неодолива торта готова за неколку минути! Состојки: 3 свежи јајца 110 гр шеќер 1 ванилин шеќер 130 гр брашно 1 прашок за печиво 210 мл слатка павлака павлака Начин на подготовка: Загрејте рерна на 180 степени.

Како од слаткарница: Шампита спремна за половина час

Gotvi.mk - 20.03.2019

Ако сте љубител на шампита, тогаш ова е идеален рецепт за вас! Состојки: 5 белки 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер сок од 1/4 лимон Состојки за сируп: 150 гр шеќер 1 дл вода шеќер во прав за посипување Начин на подготовка: Лиснатото тесто испечете го по ...

Вкусен и едноставен за подготовка: Компир на бугарски начин (Видео)

Gotvi.mk - 20.03.2019

Одличен прилог со секое јадење! Состојки: 1 кг компири 100 гр путер 30 гр брашно 3 јајца 100 гр кашкавал 200 гр кисело млеко бибер сол Начин на подготовка: Измијте ги компирите и ставете ги да се готват во посолена вода.

Брокула со пиво

Gotvi.mk - 20.03.2019

Кој вели дека зеленчук и пиво не одат заедно? Состојки: 800 гр брокула 2 шолји пченкарно брашно 2 јајца 1 шолја маслиново масло сол прстофат бибер прстофат црвена пипер 1 шолја пиво Начин на подготовка: Измијте ги брокулите, исечкајте иг на цветови, ...

Шубара торта

Пулс24 - 20.03.2019

ЗА ПАНДИШПАН 8 јајца 8 лажици шеќер 8 лажици брашно 100 мл масло 100 мл млеко 3 лажици какао 1 прашок за печиво 200 мл млеко ЗА ФИЛ 1 литар млеко 8 лажици брашно 6 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер 100 г бело чоколадо 125 г маргарин 150 г шеќер ...

Полнети шампињони во сос

Опсервер - 20.03.2019

Фино кремасто и сочно јадење со печурки и пилешко месо … Потребно е: 10-12 поголеми шампињони 300 г пилешки гради 200-250 гр ориз 1-2 лажици ајвар 150 мл слатка павлака (без шеќер) сол, бибер мелен сув зачин 2-3 лажици масло Подготовка: – ...

Какао торта со чоколаден фил

Мои рецепти - 20.03.2019

- Одвојте ги белките од жолчките. Изматете ги белките со шеќерот во цврст шаум, намалете брзината на миксерот и додавајте една по една жолчките. Цело време матете со миксерот. Потоа додадете го брашното измешано со какаото и промешајте додека ја ...

Домашен шлаг од белки – Точни мерки и брза подготовка

Gotvi.mk - 20.03.2019

Шлагот од белки со шеќер има супер вкус и се разликува од оној купен во продавница. Ова е рецептот со точни мерки. ...

Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Gotvi.mk - 19.03.2019

Одличен рецепт за деновите на пост… Состојки: 150 гр брашно 150 гр мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво 1/2 кесичка сода бикарбона 50 гр какао 50 гр шеќер 1 кесичка ванилин шеќер цимет 2 изрендани јаболка 2 ...

Посен колач од јаболка и ореви

Кафе пауза - 19.03.2019

Доколку ги следите велигденските пости но немате идеја за десерт, овој колач е совршен за вас. Во сад за мешање ставете ги топлата вода и шеќерот и добро промешајте. Откако ќе се растопи шеќерот, додајте ги ренданите јаболка, шеќерот, брашното, ...

Оброк што буквално секој може да го направи: Рецепт за кремаста Алфредо паста

Убавина и Здравје - 19.03.2019

Наједноставната богата паста што ја обожаваат сите генерации, а со која не можете да погрешите За сосот Сварете ги тестенините според упатствата на кесата. Стопете го путерот на средна температура, па додајте ги исечканите пилешки гради.

Пилешко со печурки

Мои рецепти - 19.03.2019

Најпрво го сецкаме пилешкото на коцки и го пржиме околу 5 мин. Потоа ги додаваме сецканиот кромид, пиперката и печурките. Тавчето го затвараме со капак и пржиме околу 20 минути. Го додаваме сосот од домати и готвиме уште 10 минути, додека течноста ...

Пилешко во сечуан сос: Пикантно, вкусно и спремно за 10 минути

Gotvi.mk - 19.03.2019

Доколку сте љубители на кинеската кујна, ова ќе биде идеален рецепт за вас. Состојки: 4 парчиња пилешки гради (без кожа и коски), сечкани на коцки 3 лажици пченкарен скроб 1 лажица билна маст/масло 4 чешниња изрендан лук 5 лажици соја со 1,5 лажица ...

Ќе мириса цело маало: Ребра во сос со сенф и мед

Gotvi.mk - 19.03.2019

Направете вкусни ребра со сос. Состојки: 250 гр. свински ребра 200 гр. компири ½ лажички мед малку куркума, ким, црвен пипер ½ лажички сенф сол Подготовка: Се меша во сад сосот со мед, сенф, малку куркума, мелен ким, црвен пипер и сол, па се лупи ...

Запечен зеленчук со сирење и тестенини

Gotvi.mk - 19.03.2019

Едноставно и вкусно јадење без месо… Состојки: 1 домат 6 брокули 2 лажици маслиново масло 3 лажици путер 3 лажици бело брашно 4 мали шолји топло млеко 1/3 шолја рендано сирење 2 лажици сенф 1/2 лажичка сол 2 лажички црн бибер 2 мали шолји тестенини ...

Пилешки џигер со зеленчук

Gotvi.mk - 19.03.2019

Подгответе вкусен пилешки џигер со зеленчкук. Состојки: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба Начин на подготовка: ...

Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Gotvi.mk - 19.03.2019

Рецепт кој ќе го правите постојано… Состојки: 4 јајца 330 гр рикота сирење 2 лажици шеќер кора и сок од лимета 70 гр брашно 25 гр кокосово брашно 2 лажици путер 1/4 лажичка сол Начин на подготовка: Измешајте жолчки, сирење, кокосово брашно, шеќер и ...

Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Курир - 19.03.2019

Овој рецепт е одличен за пост на вода. Дополнително, многу е вкусен. Состојки: ...

(ВИДЕО) Пита со спанаќ на баба: Најубав појадок!

Екран - 19.03.2019

Ќе ве воодушеви и ’ со изгледот и’ со вкусот… Состојки :2 јајца, 500 г тенки кори, 500 г спанаќ, 2 врзопи млад кромид, 1 – 2 ченови лук, 1 морков, 200 г бело сирење, масло, сол, црн пипер, 1/2 кесичка прашок за печиво, 100 мл јогурт Подготовка ...

Направете вкусна пита со спанаќ по рецептот на баба!

Среќа.mk - 19.03.2019

Ќе ве воодушеви со вкусот и со изгледот! Состојки: 2 јајца 1/2 кг тенки кори 1/2 кг спанаќ 2 млади кромиди 1-2 чешниња лук 1 морков 200 г сирење сол бибер масло 1/2 прашок за пециво 100 мл јогурт Подготовка: Јајцата изматете ги и додадете сирење и ...

Солена лисната пита со сланина

Опсервер - 19.03.2019

Потребно: 1 пакување смрзнато лиснато тесто за филот: 150 г месната чадена сланина 1 праз 10 млади кромидчиња 200 г младо кравјо сирење 100 мл помасна кисела павлака 1 жолчка од јајце 1 лажиче оцет 1 китка власец 1 китка магдонос маслиново масло ...

(ФОТО) Посни чоколадни мафини – идеални за денови на вода: Се топат во уста!

Екран - 19.03.2019

Одлично се и во деновите на пост со вода… Состојки :150 г брашно, 150 г мелени овесни снегулки, 300 милилитри вода, 3 лажици гриз, 1 кесичка прашок за печиво, половина кесичка сода бикарбона, 50.

(РЕЦЕПТ) Посен ручек: Динстан компир со спанаќ

Женски магазин - 19.03.2019

Станува збор за вкусен рецепт, кој вака подготвен, ќе ги израдува сите. Може да се служи на разни прослави како салата - мезе со месо, риба и може да се јаде во време на пост. Состојки и подготовка: - 1500 г компири - 300 гр спанаќ - 3 чешниња лук - ...

Kолач со јаболка и бисквити

Репортер - 19.03.2019

Потребно е: 600 гр бисквити 1 кг јаболка 2 пудинга од ванила 600 мл млеко 250 гр шеќер 250 мл слатка павлака Подготова: Излупете ги јаболката и изрендајте ги. Прелијте со 300 мл млеко и шеќер, ставете да се готват десетина минути.

Полнети шампињони во сос

Локално - 20.03.2019

Фино кремасто и сочно јадење со печурки и пилешко месо … Потребно е: 10-12 поголеми шампињони 300 г пилешки гради 200-250 гр ориз 1-2 лажици ајвар 150 мл слатка павлака (без шеќер) сол, бибер мелен сув зачин 2-3 лажици масло Подготовка: – ...

Посни мафини без масло, наш предлог за десерт за Велигденскиот пост

MTM - 19.03.2019

Доколку постите без масло, ова е одличен рецепт за вас. Потребни состојки за овој десерт: 2 изрендани јаболка 2 испасирани банани кора од портокал или лимон суво грозје мелени ореви 150 гр брашно 150 гр мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици ...

Пилешки џигер со зеленчук

Локално - 19.03.2019

Подгответе вкусен пилешки џигер со зеленчук. СОСТОЈКИ: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Џигерите ...

Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Локално - 19.03.2019

Рецепт кој ќе го правите постојано… СОСТОЈКИ: 4 јајца 330 гр рикота сирење 2 лажици шеќер кора и сок од лимета 70 гр брашно 25 гр кокосово брашно 2 лажици путер 1/4 лажичка сол НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измешајте жолчки, сирење, кокосово брашно, шеќер и ...

Солена лисната пита со сланина

Вечер - 19.03.2019

Највкусната лисната пита што сте ја пробале …. Потребно: 1 пакување смрзнато лиснато тесто за филот: 150 г месната чадена сланина 1 праз 10 млади кромидчиња 200 г младо кравјо сирење 100 мл помасна кисела павлака 1 жолчка од јајце 1 лажиче оцет 1 ...

Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Пулс24 - 19.03.2019

Овој рецепт е одличен за пост на вода. Дополнително, многу е вкусен. Состојки: 150 грама брашно 150 грама мелени овесни снегулки 300 милилитри вода 3 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво половина кесичка сода бикарбона 50 грама какао 50 грама ...

Пилешко џигер со зеленчук

Репортер - 20.03.2019

Потребни состојки: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба Начин на подготовка: Џигерите исечкајте ги, зачинете ги и ...

Посни чоколадни мафини

Репортер - 20.03.2019

Потребни состојки : 150 г брашно 150 г мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво 1/2 кесичка сода бикарбона 50 г какао 50 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер цимет 2 рендани јаболка 2 пасирани банани рендана кора од ...