TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарските документи ги обновија македонските расправии

Слободен Печат - 10.08.2022

Најавата на новиот министер за надворешни работи во службената влада на Бугарија Николај Милков дека ќе донесат писмен документ со задачи за бугарските институции во врска со билатералните односи со Македонија предизвика шпекулации дека Софија, ...

Македонија да помине голгота на патот до Европа

Н.Македонија

Ќе има ли нови взаемни документи меѓу двете страни? – Бугарија вели да, Македонија - не

Глас на Америка

Македонски толкувања на бугарски документ

Телма

МНР: Ги отфрламе наводите за нови обврски со Бугарија надвор од протоколот

Канал5

Зборовите на Милков како да не ги слушнале: МНР демантира јасни зборови на новиот шеф на бугарската дипломатија за нов документ за Македонија

Алфа

МНР вели дека нема документ со нови обврски – ВМРО-ДПМНЕ: Дипломатски дебакл, обврските ќе бидат за институциите

ТВ21

Алсат-М Фокус Вечер Прес Сител

Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со обврски и понижувања за Македонија е резултатот на измеќарскиот менталитет ...

Курир - 10.08.2022

Бугарија најавува нови пишани документи со нови обврски за Македонија, а Ковачевски мува не го лази. Ковачевски никаде го нема да објасни каков документ се подготвува во Софија и што тоа значи за Македонија.

(Видео) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија е резултатот на измеќарскиот менталитет на владата на Ковачевски

Макфакс

Петрушевски: Новиот документ од Бугарија е со обврски и понижувања за Македонија

Zoom

Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со обврски и понижувања за Македонија е резултатот на измеќарскиот менталитет на владата на Ковачевски

24Инфо

Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со обврски и понижувања за Македонија е резултатот на измеќарскиот менталитет на владата на Ковачевски

MakPress

(ВИДЕО) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија

А1 On

Петрушевски: Ковачевски никаде го нема да објасни каков документ се подготвува во Софија

Канал5

Нетпрес Lider Press24

Дали новите бугарски документи ќе ги закочат преговорите?

Р.С.Европа - 09.08.2022

Новиот писмен документ кој ќе ги дефинира обврските во дијалогот со Македонија, што го најави бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Милков, за македонското МНР е само за внатрешна употреба.

МНР негира дека се подготвуваат нови обврски со Бугарија, опозицијата бара појаснување

Сител

МНР: Ги отфрламе наводите за нови обврски со Бугарија надвор од Протоколот

OhridNews

МНР негира дека се подготвуваат нови обврски со Бугарија, опозицијата бара појаснување за содржината на бугарските документи

Опсервер

МНР негира дека се подготвуваат нови обврски со Бугарија, опозицијата бара појаснување за содржината на бугарските документи

MakPress

МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИ РЕПЛИКИ: Едно кажува МНР на Милков, а друго соопштува МНР на Османи за меѓусебниот Протокол и обврските

Денешен

МНР нема да преговара со Бугарија за прашања надвор од Протоколот

Република

Кајгана Н.Македонија Алсат-М Lider 360 степени Вечер Прес Во Центар 24 Вести

(ВИДЕО) Лефков: Се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

А1 On - 09.08.2022

„Распродажбата на националните и државните интереси не престанува. СДСМ продолжува со концесиите кои ги дава на Бугарија. Откако Заев потпиша штетен договор со Бугарија во 2017-та година, откако Ковачевски потпиша понижувачки Протокол во 2022 ...

Лефков: Дебакл на дипломатијата – се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

24Инфо

Лефков: Дебакл на дипломатијата – се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

Курир

Лефков: Дебакл на дипломатијата - се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

MakPress

Лефков: Се подготвува нов пишан документ со Бугарија

Канал5

Лефков: Дебакл на дипломатијата – се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА ЗА ДЕБАКЛ НА ДИПЛОМАТИЈАТА Македонија добива нови уцени и барања од Бугарија

+инфо

Макфакс Press24 360 степени Либертас Вечер Прес Република 365

МНР: Шпекулација е дека има нови обврски за Скопје и Софија

МКД - 09.08.2022

Министерството за надворешни работи ги демантира информациите за нови взаемни документи меѓу Македонија и Бугарија и тврди дека приоритетите на бугарската Влада се за внатрешна употреба. „Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни ...

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за Бугарија и Македонија

Либертас

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

Точка

МНР ги отфрла сите наводи дека се подготвуваат нови документи со Бугарија надвор од Протоколот

еМагазин

МНР негира дека Бугарија подготвува нови услови за Македонија

Независен

МНР со демант: Нема никакви нови обврски меѓу С. Македонија и Бугарија

Zoom

МНР нема да преговара со Бугарија за прашања надвор од Протоколот

PressingTV

CivilMedia Centar Мета MTM