TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маскенбал во Куратица: Малку пари многу забава

24 Вести - 12.01.2018

Дваесет години финансиран од сопствени средства без поддршка на институциите и министерството за култура и оваа Василица, Курајчкиот карневал ќе овозможи врвен театар и забава на отворено во Куратица прославувајќи 20 годишен јубилеј.

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

OhridNews - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

Почнува забавата во Вевчани-маските се подготвени

OhridNews - 12.01.2018

Со настап на групите „Фолтин“ и „Плутос даутс“ и диџеј сетот на светски докажаниот, македонски продуцент и композитор Кирил Џајковски, денес, во Вевчани започнува забавниот дел на годинешниот Вевчански карневал.

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечерва на Вевчански карневал

Радио МОФ - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Локално - 12.01.2018

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот ...

Прилеп на големо се спрема за „Прочка 2018“

Таратур - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на ...

Во Прилеп започнаа подготовките за карневалот „Прочка 2018“

А1 On - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“ ги започнаа подготовките за годинашново издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Карневалот, по 17 пат ќе се одржи од 16 до 19 февруари и низ прилепските улици ќе продефилираат ...

Куратица подготвена за 20-от Василичарски карневал

Cooltura - 11.01.2018

Жителите на охридското село Куратица оваа година по 20-ти пат ќе го организира веќе традиционалниот Василичарски карневал под маски. Организациските активности привршуваат, маските се подготвени, а веќе е објавена и официјалната карневалска програма ...

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

Спектра ТВ - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

Кирил Џајковски, „Фолтин“ и „Pluto’s Doubts“ вечерва на Вевчанскиот карневал

Република - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

„Фолтин“, „Pluto's Doubts“ и Џајковски ќе подгреваат атмосфера пред карневалот во Вевчани

+инфо - 12.01.2018

Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот на православната Нова година. Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал, а во пресрет на централниот настан викендов, вечерва ќе настапат „Pluto's ...

Започнаа припремите за „Прочка 2018“

Шеталиште - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на ...

Во Прилеп започнаа подготовките за карневалот „Прочка 2018“

Локално - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“ ги започнаа подготовките за годинашново издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Карневалот, по 17 пат ќе се одржи од 16 до 19 февруари и низ прилепските улици ќе продефилираат ...

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани ...

Н.Македонија - 12.01.2018

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Плутос даутс“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски.