TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин втеран во ќош е поопасен од кога било, анализа на „Њујорк тајмс“

Независен - 22.09.2022

Заканувачкото телевизиско обраќање на Владимир Путин во средата беше многу повеќе од обид да го промени курсот на неговата непоколеблива војна против Украина. Се обиде да ја преврти војната за агресија против соседот во одбрана на загрозената ...

АКО ПУТИН УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, АМЕРИКА ЌЕ ВОЗВРАТИ РАЗОРНО: Ќе бидат срамнети Црноморската флота и базите на Крим, предупреди генералот Хоџис

Фактор

Tопло-ладно игра во Белата куќа

Во Центар

Столтенберг - Говорот на Путин покажува дека војната не оди според планот

Р.С.Европа

Столтенберг: Ќе ѝ објасниме на Москва како ќе реагираме, војната не оди според плановите на Путин

Макфакс

Столтенберг: Ќе се погрижиме Русија да биде свесна за тоа што би значел нуклеарен напад

МКД

Путин: „Не блефирам“, Западот: Блефираш

+инфо

Либертас Centar Точка Канал5 Денар Во Центар

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

Макфакс - 22.09.2022

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека ја повикал Кина да изврши влијание врз Русија за да ја прекине војната во Украина. „Се сретнав со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

Столтенберг бара од Кина да го искористи своето влијание врз Русија

Локално

Столтенберг: Кина е безбедносен предизвик

Фактор

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

Точка

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

MTM

Членките на НАТО ги осудија референдумите на територијата на Украина

Канал5 - 22.09.2022

Земјите членки на НАТО остро ја осудија намерата да се одржат т.н референдуми на територијата на Украина под руска окупација и ја отфрлија руската „неодговорна нуклеарна реторика“. „Силно го осудуваме планот да се одржи таканаречен референдум за ...

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

А1 On

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Либертас

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Денешен

НАТО ја осуди најавата за референдуми на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Слободен Печат

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Во Центар

НАТО со осуда на референдуми на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Вечер Прес

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Макфакс - 22.09.2022

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска изјави дека нема индикации дека конфликтот во Украина наскоро ќе заврши. „Војната на Русија во Украина не покажува знаци на стивнување. Последните случувања се опасни и вознемирувачки.

Гутереш: Нема индикации дека конфликтот во Украина наскоро ќе заврши

Скопје1

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Точка

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Press24

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

MTM

Столтенберг ја осуди „опасната и безобзирна нуклеарна реторика“ на Путин

360 степени - 21.09.2022

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска го обвини претседател на Руската Федерација, Владимир Путин за „опасна реторика“, откако рускиот лидер изјави дека Москва е подготвена да ги искористи сите средства од својот арсенал поради ...

ШЕФОТ НА НАТО ОДГОВОРИ: Последиците за Русија ќе бидат катастрофални

Пулс24

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Бриф

Столтенберг: Путин користи опасна нуклеарна реторика

Локално

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика” на Путин

24Инфо

ЌЕ ОСТАНЕМЕ СМИРЕНИ Генсекот на НАТО вели дека не е новина Путин да користи нуклеарна реторика

+инфо

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Н.Македонија

Слободен Печат А1 On Либертас еМагазин Нетпрес Курир Вечер Прес 365