TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Канал5 - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Мета: Ова е една многу важна историска одлука за Македонија, но и за целиот регион на Балканот

Макфакс - 12.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што напиша на социјалната мрежа „Фејсбук“ ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и ќе ја изведат Македонија конечно на ...

Мета му порача на Рама:Министерството за надворешни работи не може да биде автошкола

24Инфо - 12.01.2019

Продолжува дебатата на релација премиер-претседател на држава,откако Илир Мета не ја потпиша уредбата по предлогот на премиерот Еди Рама, Косовецот Гент Цакај да биде нов министер за Европа и надворешни работи.

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

Локално - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

ПД-ЛСИ го поддржаа Мета за случајот „Цакај“, бараат анкетна комисија

Опсервер - 12.01.2019

Демократската партија на Љуљзим Баша и Социјалистичкото движење за интеграција на Моника Куремади го поддржаа претседателот Илир Мета во барањето за спроведување истрага околу експресно издадениот безбедносен сертификат на Косовецот Генти Цакај.

Мета до Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

+инфо - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Политичка криза во Албанија

Макфакс - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Мета му порача на Рама:Министерството за надворешни работи не може да биде автошкола

Опсервер - 12.01.2019

Продолжува дебатата на релација премиер-претседател на држава,откако Илир Мета не ја потпиша уредбата по предлогот на премиерот Еди Рама, Косовецот Гент Цакај да биде нов министер за Европа и надворешни работи.

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

24Инфо - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Рама „распали“ по Мета и по неговите поддржувачи

А1 On - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...

Рама: Одлуката на Мета да не го именува новиот шеф на дипломатијата е неуставна и срамна

А1 On - 10.01.2019

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нареквајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Либертас - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета одби да даде зелено светло за предложениот нов шеф на дипломатијата Гент Цакај предложен од страна на премиерот Еди Рама. Притоа оцени дека Цакај е неодговорен и неговото назначување за министер би било штетно за ...

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Р.С.Европа - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Рама: Албанија го поддржува дијалогот Косово-Србија

Н.Македонија - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го поддржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

24Инфо - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

24Инфо - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Независен - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Политичка криза во Албанија

24Инфо - 11.01.2019

Aлбанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Не сакам институционален конфликт, Мета ја изгуби политичката битка

А1 On - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи, со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Рама „распали“ по Мета и по неговите поддржувачи

Курир - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...

Рама: Срамна и неуставна е одлуката на Мета да не го именува новиот шеф на дипломатијата

+инфо - 10.01.2019

Албанскиот премер Еди Рама експресно реаграше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нареквајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.

Рама: Го поддржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

А1 On - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Локално - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Курир - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Политичка криза во Албанија

OhridNews - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама: Не сакам институционален конфликт, Мета ја изгуби политичката битка

1tv - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Рама „распали“ по Мета и по неговите поддржувачи

Локално - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...

Рама: Мета донесе неуставна и срамна одлука

Н.Македонија - 10.01.2019

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нарекувајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

Независен - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

А1 On - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

А1 On - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Политичка криза во Албанија

Точка - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надоврешни работи, и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кои се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама:Не сакам институционален конфликт,Мета ја изгуби политичката битка

Опсервер - 12.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама,по речиси целодневни преписки на социјалните мрежи,со претседателот Илир Мета, синоќа изјави дека не сака институционален конфликт на релација премиер-претседател на држава.

Рама „распали“ по Мета и по неговите поддржувачи

Независен - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...

Рама: Одлуката на Мета да не го именува новиот шеф на дипломатијата е неуставна и срамна

Независен - 10.01.2019

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нареквајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

+инфо - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Нова ТВ - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Мета му одговори на Рама: Не постои сила во светот која може да врши притисок и уцена

Опсервер - 11.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама денеска ја продолжија острата полемика, во која албанскиот претседател му порача на премиерот дека нема таква сила во светот што може да влијае врз неговите одлуки.

Политичка криза во Албанија

Centar - 11.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама го критикува Мета и неговите поддржувачи

Р.С.Европа - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро и со навреди ги критикуваше поддржувачите на претседателот Илир Мета кој не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за Европа и надорешни работи на Албанија.

Рама: Одлуката на Мета да не го именува новиот шеф на дипломатијата е неуставна и срамна

Опсервер - 10.01.2019

Албанскиот премер Еди Рама експресно реаграше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нареквајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.

Рама: Го подржуваме дијалогот Косово-Србија гарантиран од САД и ЕУ

Опсервер - 11.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го подржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Опсервер - 10.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата.

Премиерот и претседателот во вербална војна

Н.Македонија - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските ...

Рама „распали" по Мета и по неговите поддржувачи

MTM - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...

Рама „распали“ по Мета и по неговите поддржувачи

Опсервер - 10.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама остро, со навреди и со ни малку дипломатски речник, се обрати кон сите оние кои го поддржаа претседателот Илир Мета во неговата одлука да не ја потпише уредбата за именување на Косовецот Гент Цакај за нов министер за ...