TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВЛАДИМИР ПУТИН ГО ПОТПИША УКАЗОТ: Одлучи овие луѓе да не се мобилизираат!

Во Центар - 25.09.2022

Владимир Путин го одобри одложувањето на повикот за воена служба за студентите од универзитетите и стручните училишта како дел од делумната мобилизација што ја најави оваа недела. Според овој претседателски указ објавен на веб-страницата на ...

ГЛАВНАТА НОВИНАРКА НА ПУТИН МУ ВРТИ ГРБ!? – ЈА ОСУДИ МОБИЛИЗАЦИЈАТА: Таа на мрежите се огласи – „Па дали е тој способен за служба?!“

Во Центар

Врвни руски политичари загрижени од хаотичната мобилизација

Независен

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

Фактор

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ за зголемување на казните за бегство од мобилизација, променет е и законот за државјанства

Во Центар

Низ цела Русија протести, апсења, принудни мобилизации

Локално

Путин наредил мобилизација и заминал на одмор?

Вечер Прес

Нетпрес Во Центар Локално Скопје1 Вечер Прес Канал5 Локално А1 On

Етничките Бурјати стравуваат дека најголемиот товар на мобилизацијата ќе падне на сиромашните региони во Русија

Сакам да кажам - 25.09.2022

Ден откако Владимир Путин нареди делумна воена мобилизација во Русија, службеници дошле во домот на Александар Бездорожни во Улан-Уде, главниот град на Република Бурјатија, за да му предадат налог за регрутација.

Расте незадоволството од хаотичната мобилизација на Русија

Телма

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

Фактор

Руските економисти предупредуваат: Загубите меѓу мобилизираните за шест месеци би можеле да изнесуваат 60-70 отсто, ова се мажи од најпродуктивната возраст

Локално

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

Фактор

МАСОВНА ТЕПАЧКА НА МОБИЛИЗИРАНИТЕ СО ПОЛИЦИЈАТА! Сакале да ги турнат во автобуси, регрутите викале: „Не одиме во војна, дојдете и вие“

Пулс24

Русија: До десет години затвор за одбивање на мобилизација

360 степени

Фактор МКД 4NEWS Курир Вечер Прес Точка Бриф MakPress