TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Англија: Половина нација го гледала натпреварот со Хрватска

Макфакс - 12.07.2018

Половина англиска нација го следела телевизискиот пренос на натпреварот меѓу Хрватска и Англија што се одигра вчера на Светското првенство во Русија. Со популација од околу 55 милиони жители, првичните проценки покажуваат дека полуфиналето го ...

Перишиќ посочи што ќе им биде екстра мотивација во финалната пресметка со Франција

Дерби - 12.07.2018

Репрезентацијата на Хрватска со вчерашната полуфинална победа над Англија испиша нова страница во својата историја и го забележа најдобриот резултат на Светските првенства. Меѓутоа „коцкестите“ имаат уште еден предизвик кој сакаат да го решат и да ...

Хрватска- убава, луда приказна

Deutsche Welle - 12.07.2018

„Ваква страст ѝ недостасуваше на германската репрезентација“, ја коментираат германските медиуми победата на Хрватска над Англија во полуфиналето на Мундијалот и донесуваат анализи и очекувања за финалето со Франција.

ФОТО: Ногата на Манџукиќ изгледа ужасно поради дуелот со Пикфорд

Gol.mk - 12.07.2018

Репрезентацијата на Хрватска обезбеди мундијалско финале преку Англија , а херој на „коцкестите“ е Марио Манџукиќ кој го постигна голот вреден триумф. Хрватскиот голтетер имаше многу жестоки дуели за да дојде до топка, а еден од нив беше со голманот ...

Панчев: Хрватска е доказ дека малите може да имаат успех, ама - тоа не важи за нас!

Sport 1 - 12.07.2018

Дарко Панчев, македонскиот фудбалер на 20-от век и еден од четворицата Македонци кои имаат играно на Светско првенство во историјата, за Спорт1 ги анализира случувањата на претстојниот Мундијал во Русија.

Видео: FIFA 18 ја сметаше Хрватска за тотален аутсајдер, а сега ќе игра финале

Телефони.мк - 12.07.2018

Пред почетокот на Светското првенство малкумина и даваа шанси на репрезентацијата на Хрватска да го освои пехарот, а сите дебати беа насочени кон Аргентина, Шпанија, Германија и Бразил. Сега, сите тие репрезентации се елиминари, па од фаворитите ...

Нивес во ново секси издание - само за Хрватска

SportMedia - 12.07.2018

Познатата хрватска пејачка, понекогаш и актерка, Нивес Целзиус одново е во центарот на вниманието. По пласманот во финалето на СП во Русија ги поздрави сите оние кои сомневаа во нејзината репрезентација.

Хрватските интернет-страници бележат рекорд, бројот на посетите е зголемен 250 отсто

Макфакс - 12.07.2018

Влезот на Хрватска во финалето на фудбалското првенство е историско достигнување што ја стави земјата во фокусот на светската јавност. За Хрватска се пишува на светските портали повеќе отколку во последните три години заедно.

Хрватска противник на Франција во финалето на СП во Русија

Канал5 - 12.07.2018

Хрватска ќе игра во финалето на Светското фудбалско првенство во Русија. Хрватските фудбалери по триумфот над Англија во полуфиналето со 2-1, уште еднаш го воодушевија светот и ја фрлија нацијата во екстаза.

Хрватска никогаш не ја победила Франција! (Видео)

SportMedia - 12.07.2018

В недела од 17:00 часот на стадионот во Москва за светската титула ќе играат „коцкестите" и „триколорите". Хрватска за прв пат ќе игра во едно мундијалско финале, а Франција по трет пат во историјата и ќе се бори за својата втора титула.

Перишиќ во болница по победата над Англија

Стандард - 12.07.2018

Еден од големите херои на хрватската фудбалска репрезентација, Иван Перишиќ, бил однесен во болница во Москва по победата над Англија минатата ноќ со 2-1 по продолжението во полуфиналето на СП.

За кого навива Снуп Дог на светското првенство во фудбал?

Panika.be - 12.07.2018

Снуп Дог се појави во дрес на својот фаворит за светското првенство во фудбал во Русија. Очигледно, Хрватска ја има неговата ...

Фото: Нивес Целзиус ја прослави победата на „коцкестите“…на свој начин

Спортски - 12.07.2018

Во последните денови Нивес Целзиус е една од најгласните навивачи на хрватската репрезентација. Хрватската старлета не пропушти да го прослави пласманот на финалето на „коцкестите“ со провокативна фотка на социјалните мрежи.

Мурињо ги пофали „коцкестите“: Ова е нешто величенствено!

Спортски - 12.07.2018

Хрватската репрезентација го приреди најпријатното изненадување на овој Мундијал и се пласираше во финалето. Светските медиуми имаат само комплименти за „коцкестите“ после победата над Англија и пласманот во финалето.

Си одат дома: Солзи и очај на лицата на Англичаните

Кајгана - 12.07.2018

Англија неславно изгуби со 2:1 од Хрватска во полуфиналниот меч од Светското првенство во Русија и остана без шанси за шампионската титула. Самоувереноста на Англичаните дека овој Мундијал ќе биде нивен, само го зголеми шокот од поразот и тоа се ...

Мурињо: Хрватска направи нешто величенствено!

Sport 1 - 12.07.2018

Хрватска синоќа напиша нова историја со својот пласман во мундијалското финалето на 21-то Светско првенство во Русија и зстана само 13-та земја во светот која ќе има чест да се бори за најважниот пехар во фудбалот.

И Мурињо го прокоментира големиот успех на Хрватска

СуперСпорт - 12.07.2018

После победата на Хрватска над Гордиот Албион се јави и менаџерот на Манчестер Јунајтед, Мурињо кој за времетраење на Светското првенство работеше како стручен коментатор. „Ова е големо достигнување за земја која домашното првенство не и е толку ...

Еве што им порача Нивес на тие кои се сомневаат во победата на Хрватска

Таратур - 12.07.2018

Откако неодамна призна дека се затрескала во Рубен Лофтус-Чик, а потоа му прати порака да се спреми за плачење, Нивес одлучи да се пресмета со сите оние кои мислеа дека Хрватска ќе заглави на четвртото место на Светското фудбалско првенство.

Загреб еруптираше во прослава по историската полуфинална победа (Видео)

1tv - 12.07.2018

Историски момент за Хрватска. Хрватска дојде до финалето за прв пат. После пеналите утакмицата заврши 2-1 за Хрватска, автоматски отсранувајќи ја Англија. Хрватите не чекаа за да прослават. -Чувството е неверојатно, не ми се верува.

Нивес се соблече до гола кожа

Вечер - 12.07.2018

Пласманот на “коцкестите” во финалниот дуел од Светското првенство во Русија, го прославија и тоа на каков начин и најпознатите Хрватки. Пејачката Северина веднаш по полуфиналниот дуел против Англија на својот инстаграм-профил ја објави заедничката ...

Хрватска сака одмазда за поразот од Франција во 1998, погледнете како беше пред 20 години (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2018

Хрватска направи сензација откако се пласираше во финалето на Светското првенство во Русија, „коцкестите“ направија историски успех, а пречка до најголемиот фудбалски пехар ќе им биде Франција.

Дали Хрватска ке се одмазди за поразот од Франција далечната 1998 (ВИДЕО)

1tv - 12.07.2018

Ако се сеќавате на дуелот помеѓу Хрватска и Франција кој се одигра во 1998 година, тоа беше полуфинале на Светското првенство каде Франција беше домаќин. На овој драматичен натпревар репрезентацијата на Хрватска имаше водство, но Франција со два ...

Хрватска – Франција (20 години порано)

365 - 12.07.2018

Кога е се спомене дуел меѓу Хрватска и Франција веднаш се помислува на оној од 1998 година, полуфинале на Светското првенство на кое домаќини беа токму Французите. Хрватска тогаш имаше исклучително квалитетна репрезентација, Шукер, Бобан, ...

Историски успех на „коцкастите“, Хрватска и одржа фудбалска лекција на Англија

1tv - 12.07.2018

Репрезентацијата на Хрватска прв пат во историјата се пласираше во финалето на Светското првенство и така ја надмина генерацијата која во 1998 година беше спречена во полуфиналето на Мундијалот од Франција.

„Подобро да поминеше Англија, Хрватите имаат некоја необјаснива сила!“

Sport 1 - 12.07.2018

На вчерашното полуфинале меѓу Хрватска и Англија сите навиваа за некого, па и Французите. Дека не им се остварила желбата за противник во финалето сведочи еден текст на „Л'Екип“. Реномираниот француски спортски весник ѝ посветил цела страница на ...

Погледнете кои од македонските јавни личности навиваа за Хрватска на Светско првенство!

Скопје24 - 12.07.2018

Хрватска е во големото финале на СП во Русија. Хрватските фудбалери вчеравечер испиша историја откако се вратија од работ на бездната и по 0:1, ја совладаа големата Англија со 2:1, правејќи ја нацијата најгорда на целиот свет, а фудбалерите на ...

Најинтересните твитови за мечот Англија – Хрватска

Репортер - 12.07.2018

Твитерџиите не потфрлија ни како фудбалски фанови. Додека траеше полуфиналето меѓу Англија и Хрватска, тие отворено навиваа за својот омилен тим, повеќето од нив за Хрватска. Редакцијата на „Репортер“ избра некои од најинтересните твитови за мечот ...

Руските навивачи воодушевени од „коцкестите“

Руска реч - 12.07.2018

Без оглед на тоа што во пресрет на натпреварот Хрватска-Англија се случи скандал со хрватските фудбалери и што руските навивачи го исвиркуваа Домагој Вида секој пат кога ќе примеше топка, мнозинството руски навивачи е воодушевено од играта на ...

Северина со честитки до коцкастите: Така се станува светски првак (ВИДЕО)

1tv - 12.07.2018

Откако коцкастите ја победија Англија, Северина со порака до Хрватската фудбалска репрезентација „Бравооооо, ви честитам од се срце на целата репрезентација на храброста и истрајноста. Така се станува светски првак.

Раперот Снуп Дог го облече коцкестиот дрес и предизвика делириум кај хрватските навивачи

Макфакс - 12.07.2018

Хрватска стана светски хит поради нејзините фудбалери кои вчера со победата над Англија се пласираа во финалето на Светското првенство. Со историскиот успех на генерацијата предводена од феноменалниот Лука Модриќ е надминато третото место кое ...

Очи полни солзи: Aнгличаните скршени од тага по поразот од Хрватска на Светско 2018 (фото)

Црнобело - 12.07.2018

Бес, болка, тага и неверување... Англичаните не можат да се помират со неочекуваниот пораз од репрезентацијата на Хрватска. Англичаните вчера изгубија од Хрватска со 2:1 и за нив заврши авантурата наречена Светско првенство во фудбал 2018.

Француските медиуми за Хрватите: Кралеви на пресвртот и цареви на психата

Курир - 12.07.2018

„Англичаните веруваа, Хрватите тоа го направија“, е насловот на популарниот France Football веднаш по завршување на натпреварот меѓу Хрватска и Англија во полуфиналето од Мундијалот. -Каква страшна психа во Хрватите, тие се цареви на психата, ...

ХРВАТСКА ВО ДЕЛИРИУМ: Погледнете како низ целата земја се славеше историскиот успех на нивните фудбалери (ВИДЕО)

Курир - 12.07.2018

Во Хрватска владее вистински делириум, фудбалската репрезентација е финалист на Светското фудбалско првенство во Русија. Хрватите имаа максимален скор во групната фаза, 9 бода од три натпревари, додека пак патот во елиминационата фаза беше доста ...

Хрватска водителка го исполни ветување, го обви знамето околу нејзиното голо тело (ФОТО)

SportMedia - 12.07.2018

Провокативната хрватска водителка Еција Ивушиќ го исполни ветувањето кое го даде пред дуелот меѓу Хрватска и Русија. Таа на својот „Инстаграм“ профил вети дека ќе се соблече гола под хрватското знае, доколу Хрватска се пласира во полуфиналето.

Фотографија на денот: Хрватска во финале!

Deutsche Welle - 12.07.2018

Фудбалската репрезентација на Хрватска синоќа во Москва ја победи Англија со 2:1 и за првпат во својата историја ќе игра во финале на фудбалско Светско првенство. #ФотографијаНаДенот: стрелецот на победничкиот гол во полуфиналето со Англија, Марио ...

Британски медиуми: Срцето е скршено, Манџукиќ го згасна сонот на Англија

Кајгана - 12.07.2018

Фудбалската репрезентација на Хрватска во полуфиналето од Светското првенство во Русија, после пресврт ја победи Англија и ќе игра во големото финале, а медиумите на Островот пренесуваат големо разочарување.

Англичани, не плачете… па загубивте од светскиот шампион

Екипа - 12.07.2018

Еуфорично се слави во Хрватска историската победа и пласманот во големото мундијалско финале. Роберт Просинчеки, кој беше дел од славната генерација од 1998 година, не ја криеше гордоста од неверојатниот настап на неговите сонародници на шампионатот ...

Хрватска стана великан – само 13 земја во светот во финале на СП!

Sport 1 - 12.07.2018

Хрватската генерација 1998 заминува во историјата, две децении по успехот во Франција, откако новата генерација избори финале на 21-от Мундијал во Русија и со тоа „коцкестите“ станаа само 13-та земја на светот која стигнала да игра во најважниот ...

Француските медиуми се воодушевуваат на Хрватска: Кралеви за пресврт и цареви за психа!

Sport 1 - 12.07.2018

Франција ќе се соочи со Хрватска во неделното мундијалско финале за „божицата“ на московскиот фудбалски храм „Лужники“ на 21-то Светско првенство, а откако се комплетираше финалната двојка, француските медиуми со големо воодушевување ја искоментираа ...

Полуфиналните резултати се повторија по 24 години!

Sport 1 - 12.07.2018

Франција и Хрватска во изминатите два дена закажаа финале на 21-то Светско првенство со победите во полуфиналните мечеви на Мундијалот и пресметката на „Лужники“ ќе биде реприза на возбудливото полуфинале од 1998 година во Париз.

Хрватската водителка го исполни ветувањето и се сликаше гола под хрватското знаме

Спортски - 12.07.2018

Хрватската водителка Ивушиќ го исполни своето ветување кое го даде пред четврфиналниот натпревар на СП помеѓу Хрватска и Русија. Таа вети дека, ако Хрватите се пласираат во полуфиналето ќе се слика гола пред хрватското ...

Англичаните се жалат: Ограбени сме

Курир - 12.07.2018

Репрезентацијата на Англија загуби од Хрватска во полуфиналето на Светското првенство кое се одржува во Русија, а за нивното заминување во борбата за трето место многумина го обвинуваат судијата Чакир.

ОД ДОЛЖНИК ДО ЈУНАК: Бил продаден во Франција поради долг на неговото семејство, сега ќе игра против нив во финале

SportMedia - 12.07.2018

„Не знаев точно зошто отидов во Сошо, имав само 17 години, дури подоцна ја дознав причината. Тоа е фамилијарен проблем кој треба да остане во фамилијата“, рече по вчерашното полуфинале Иван Перишиќ.

Како Златко Далиќ ги мотивираше Хрватите на полувремето?

Спортски - 12.07.2018

Хрватска после продолженија со 2:1 ја елиминираше Англија во полуфиналето на Мундијалот и избори пласман во големото финале. Сепак, Англија прва дојде до водство и тоа со прекрасниот погодок на Трипие во 5 минута од натпреварот.

Погледнете како изгледаа лицата на шокираните Англичани по поразот од Хрватска (ВИДЕО)

Курир - 12.07.2018

Хрватска вчера оствари историска победа откако ја победи Англија и се пласираше во финалето на СП кое се игра во недела на 15 јули против Франција. Градот Лондон вчеравечер го организираше најголемиот јавно гледање на фудбал по Европското првенство ...

Подвиг за историја: Хрватска 2018 како Уругвај 1950 година

Gol.mk - 12.07.2018

Репрезентацијата на Хрватска направи голем подвиг и со нов триумф, овој пат над Англија , се пласира во големото финале на Светското првенство (СП) кое се игра во Русија . „Коцкестите“ го добија мечот по продолженија, откако регуларниот дел заврши ...

Анализа на Горазд Михаилов: Доминантниот финиш на Хрватска укажува на едно нешто!

Дерби - 12.07.2018

Фудбалски немаше да биде реално, а и пошироката јавност мора сепак да се сложи – Англичаните не заслужија да добијат финале. Можеби Хрватска го започна овој дуел некако отсутно, без консолидирани редови, примија гол на почетокот што сигурно не го ...

ВИДЕО: Хрватите и пред 11 години го уништија англискиот сон - и тоа среде „Вембли“

Gol.mk - 12.07.2018

Пред точно 11 години една голема хрватска победа над Англија на легендарниот „Вембли“ со 2-3 ги остави ѕвездите од Премиер лигата без учество на Европското првенство во Полска и Украина во 2008 година.

(ВИДЕО) Делириум во Хрватска: Како се славеше победата над Англија

еМагазин - 12.07.2018

Фудбалската репрезентација на Хрватска вчера со 2-1 ја победи Англија со што прв пат во историјата се пласира во финале на Светско првенство во фудбал. По нерешениот резултат во 90. минути, Хрватите во продолжението доминираа на теренот и успеаа да ...

Перишиќ: Французи, ве чекаме од 1998, в недела ќе биде друга приказна

Gol.mk - 11.07.2018

Хероите на Златко Далиќ испишаа историја и ја одведоа Хрватска во финалето на Светското првенство во Русија . „Коцкестите“ преку со славеа во полуфиналето над Англија и закажаа финале со Франција , против која во 1998 година беа елиминирани во ...