TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре ДИК ќе одлучува за кандидатурата на Река

1tv - 20.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска ќе го чекаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија. Утре на полноќ истекува рокот.

Социјалните мрежи затрупани од предизборната кампања на претседателските кандидати

24 Вести - 20.03.2019

Социјалните мрежи затрупани од предизборната кампања на претседателските кандидати. Меѓусебни препукувања, повици за дебати и ТВ дуели, предизборни ветувања, пофалби, прошетки и средби со граѓаните се само дел од низата на активности кои предизборно ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Канал5 - 20.03.2019

Државната изборна комисија најдоцна до утре на полноќ ги очекува официјалните кандидатури за претседател на државата. Досега до нив е пристигната само листата за претседател на Блерим Река, зад кого застанаа Алијанса за Албанците и Движењето БЕСА.

Таравари: Не е исклучена опцијата за сојуз со македонската опозиција за претседателските избори

Алфа - 20.03.2019

Неофицијалниот „дил“ меѓу македонската и албанската опозиција ги урива столбовите на владејачката конструкција. Според извори на Алфа во власта, двајцата коалициони партнери Заев и Ахмети стравуваат дека гласовите од Алијанса за Албанците и Беса, на ...

Река прв поднесе кандидатура - до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Press24 - 20.03.2019

Државната изборна комисија најдоцна до утре на полноќ ги очекува официјалните кандидатури за претседател на државата, пренесува Канал 5 . Досега до нив е пристигната само листата за претседател на Блерим Река, зад кого застанаа Алијанса за Албанците ...

Нискиот лет на претседателските кандидати

CivilMedia - 20.03.2019

Предизборната кампања за шестите претседателски избори официјално треба да започне на 1 април. Неофицијално, кандидатите во „низок лет“ си ги промовираат своите кандидатури, првично со отворање на официјални профили на социјалните мрежи, каде што ја ...

Уште еден ден рок за поднесување на кандидатура за претседател

Нетпрес - 20.03.2019

Утре на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатура за претседател за претстојните избори на крајот на април. До Државната изборна комисија досега номинација поднесе само Блерим Река, кандидатот на Алијанса за Албанците и Движењето Беса.

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Телма - 20.03.2019

Досега само Блерим Река од Алијансата за Албанците и Беса поднесе официјална кандидатура. Утре на полноќ истекува рокот во кој треба да се поднесат кандидатурите, а освен Река, условите ги исполнуваат и Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – ...

Кандидатите чекаат краен рок за партискиот активизам да не биде „кампања“

Р.С.Европа - 20.03.2019

Тројца кандидати за претседател ги собраа потписите, но го чекаат крајниот рок за поднесување на кандидатурата до ДИК за да добијат уште некој ден за средби со граѓани. Досега само Блерим Река од Алијансата за Албанците и Беса поднесе официјална ...

Силјановска vs. Пендаровски - битка на социјалните мрежи

Р.С.Европа - 20.03.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова ѝ нејзиниот противник од СДСМ, Стево Пендаровски активно водат кампања на социјалните мрежи. Засега најмногу се осврнуваат на нивните планови за земјата, при што ...

Река поднесе кандидатура, до утре на полноќ мораат и Пендаровски и Силјановска

+инфо - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Блерим Река ја поднесе кандидатурата за претседател на државата

CivilMedia - 20.03.2019

Кандидатите за претседателна државата треба да ги достават своите кандидатури до Државната изборна комисија најдоцна до четврток на полноќ. Својата кандидатура со собрани потписи вчера ја достави независниот кандидат Блерим Река, поддржан од ...

Што е изборна кампања?

CivilMedia - 20.03.2019

„Изборна кампања е јавно претставување на потврдените кандидати од надлежните изборни органи и нивните програми во предизборниот период за одреден вид на избори“, стои во појмовникот во член 2 на Изборниот законик .

Пендаровски прифатил ТВ дуел со Силјановска, но после 1 април

Република - 19.03.2019

Изборната кампања за претстојните претседателски избори започнува следниот месец, а она што се чини најмногу го очекува јавноста е директно соочување на претседателските кандидати пред ТВ камерите.

Пендаровски прифати, ТВ-дуел после 1 април

А1 On - 19.03.2019

Повици за тв-дуел, меѓусебни обвинувања и низа предизборни ветувања веќе на големо се слушаат од претседателските канидати. Иако изборната кампања почнува на 1 април, а кандидатите имаат рок до четврток да ги достават кандидатурите до Државната ...

Блерим Река поднесе кандидатура за претседател

Телма - 19.03.2019

Изборниот штаб на професорот Блерим Река поднесе кандидатура до Државната изборна комисија. Содржи потписи од над 11 илјади граѓани и поддршка од две опозициски партии: Алијансата за албанците и БЕСА.

Доставени потписите на Река во ДИК, се очекува истото да го сторат Пендаровски и Силјановска

ТВ21 - 19.03.2019

Собраните потписи за кандидатот за претседател, Блерим Река, беа доставени во ДИК. Потписите ги доставија претседателот на изборниот штаб на Река, Флорим Хасани, придржан од претседателите на штабовите на Алијаса за Албанците и Движење Беса.

ВИДЕО: Утре ДИК ќе одлучува за кандидатурата на Река

Либертас - 20.03.2019

Претседателските кандидати на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска ќе го чекаат последниот ден за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија. Утре на полноќ истекува рокот.

„Натпартиски“ претседателски кандидати со партиска агенда

Р.С.Европа - 19.03.2019

Претседателските кандидати одамна се во кампања, иако според законот, кампањата треба да започне на 1 април. Но, експертите велат, законот нема ограничувања кандидатите да имаат активности и дилемата е од етички аспект.

Таравари: Не е исклучена опцијата за сојуз со македонската опозиција за претседателските

Press24 - 20.03.2019

Неофицијалниот „дил“ меѓу македонската и албанската опозиција ги урива столбовите на владејачката конструкција. Според извори на Алфа во власта, двајцата коалициони партнери Заев и Ахмети стравуваат дека гласовите од Алијанса за Албанците и Беса, на ...

Монолог на Силјановска против Пендаровски

Независен - 19.03.2019

Додека чека ТВ-дуел со својот ривал, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова практично води монолог против кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, кој, пак, во своите настапи ретко кога се осврнува на ...

Во ДИК поднесена и првата кандидатура за шеф на државата: Река ги претрка Пендаровски и Силјановска

Фактор - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Пендаровски прифати ТВ дуел со Силјановска

24Инфо - 19.03.2019

Изборната кампања за претстојните претседателски избори започнува следниот месец, а она што се чини најмногу го очекува јавноста е директно соочување на претседателските кандидати пред ТВ камерите.

Блерим Река поднесе кандидатура за претседател

Press24 - 19.03.2019

Изборниот штаб на професорот Блерим Река поднесе кандидатура до Државната изборна комисија. Содржи потписи од над 11 илјади граѓани и поддршка од две опозициски партии: Алијансата за албанците и БЕСА.

Доставени потписите на Река во ДИК, се очекува истото да го сторат Пендаровски и Силјановска

4NEWS - 20.03.2019

Собраните потписи за кандидатот за претседател, Блерим Река, беа доставени во ДИК. Потписите ги доставија претседателот на изборниот штаб на Река, Флорим Хасани, придржан од претседателите на штабовите на Алијаса за Албанците и Движење Беса.

Таравари: Не е исклучена опцијата за сојуз со македонската опозиција за претседателските избори

Нетпрес - 20.03.2019

Неофицијалниот „дил“ меѓу македонската и албанската опозиција ги урива столбовите на владејачката конструкција. Според извори на Алфа во власта, двајцата коалициони партнери Заев и Ахмети стравуваат дека гласовите од Алијанса за Албанците и Беса, на ...

Монолог на Силјановска против Пендаровски

iPortal - 19.03.2019

Додека чека ТВ-дуел со својот ривал, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова практично води монолог против кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, кој, пак, во своите настапи ретко кога се осврнува на ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

А1 On - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

24Инфо - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Сител - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Фокус - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

1tv - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура - Пендаровски и Силјановска до полноќ

Press24 - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Блерим Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

24 Вести - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река поднесе кандидатура, до утре на полноќ треба и Пендаровски и Силјановска

Нетпрес - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Република - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Вечер - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, за Пендаровски и Силјановска рок до утре на полноќ

Нова ТВ - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Либертас - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Независен - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ краен рок за Пендаровски и Сиљановска

ММС - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ рок за Пендаровски и Силјановска

Алфа - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура, потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

MTM - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Опсервер - 20.03.2019

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански или ...