TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Фокус - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

Марковска: БЕСА го кочи процесот и уценува – Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Телма - 10.01.2019

„Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите. Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив. Оваа драмолетка со БЕСА е последица на лошото водење на преговориете“, смета ...

На Заев му фали еден пратеник, Беса не попушта

А1 On - 10.01.2019

Продолжуваат маките на Зоран Заев и неизвесноста дали ќе успее да ја достигне бројката од 80 пратеници за менување на Уставот. А1он дознава дека премиерот во моментов го нема потребното мнозинство.

Фрчкоски: БЕСА го напаѓа идентитетот на Македонците

Фокус - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. Партијата се закани дека нема да гласа за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“.

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Телма - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се безобразлук и директен напад на идентитетот на Македонците

365 - 10.01.2019

Барањата на БЕСА очигледно се сопката на која падна и денешната седница, која откако не се одржа и по презакажувањето за во 15 часот, преместена е за утре во 12 часот. Во меѓувреме, како што соопшти премиерот Зоран Заев, се работи на техничка ...

Македонија на породилни маки

Вечер - 10.01.2019

Критични моменти во политичкиот пазар за обезбедување на 80 пратеници. Низа средби, нова неизвесност, кого ќе добие, а кого ќе го изгуби Зоран Заев, ако прифати тоа што се бара од него. Иако беше најавено дека ќе продолжи, собраниската седница не ...

Исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ против барањата на БЕСА: Со Грција се договоривме, а не можеме меѓу нас

Фокус - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Заев: Се бара можно решение со БЕСА, идентитетот не е загрозен

Канал5 - 10.01.2019

Државјанството е Македонско и така и ќе остане, ова го изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата со цел да ги расчисти дилемите околу тоа дека Беса не бара да се смени идентитетот.

Исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ против барањата на БЕСА: Се договоривме со Грција меѓу себе не можеме

Press24 - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА и сметаат дека не треба да се менува договореното со Грција.

Заев: Се бара решение со БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Во врска со барањата на партијата БЕСА, на Билал Касами, што се услов за нивна поддршка на уставните измени, премиерот Заев рече дека се бара техничка формулација околу државјанството, што е спорно за БЕСА, односно се разгледуваат можностите да се ...

Не отстапуваме од она што е од договорено со Грција, велат од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

365 - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на БЕСА, велат извори од пратеничката група за „Телма“ . Тие инсистираат државјанството да остане само „македонско“, што се коси со барањата на ...

Георгиевски: БЕСА не се поголеми патриоти од останатите албански партии

Фокус - 10.01.2019

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, во синоќешното гостување на „24 анализа“ на ТВ 24, говореше за актуелните уставни измени во Собранието. Како што посочи тој, лошо е тоа што некои луѓе мислат дека е дојден крајот на Македонија.

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Макфакс - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Заев: Државјанството е македонско, ама никој нема да биде обесправен

+инфо - 10.01.2019

Државјанството не е етничка припадност, тоа треба да го разграничиме, но ние во преговорите баравме да се стави во формулацијата - македонско. И сакаме тоа да се задржи.Тоа го знае и Касами.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

24Инфо - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Димитров: Цел ден сме во консултации, по секој разговор со Беса одиме кај другите

Фактор - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман, затоа што потоа треба да се пеглаат односите и ставовите и со другите засегнати страни од планираното двотретинско мнозинство пред гласањето за ...

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна

Press24 - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

Власта нема обезбедено двотретинско мнозинство, ќе се менува текстот за државјанството според желбите на БЕСА

Фокус - 09.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Заев им се заблагодари на осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за уставни измени се обрати пред пратениците. - Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на ...

Ѓулистана Марковска: Oва што го прави БЕСА е кочење на процесот и уценување

Фактор - 10.01.2019

Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите, изјави поранешната пратеничка, Ѓулистана Марковска во Топ тема на Телма . „Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив.

Фрчковски за барањата на БЕСА: Тоа е скандал и безобразлук

Фактор - 10.01.2019

„Негирањето на етничкиот термин „македонски“, доаѓа од делот на Албанците од БЕСА. Тоа е скандал и безобразлук и напад на идентитетот на Македонците. Терминот „македонски“ е една од главните придобивки на Преспанскиот договор, вели Фрчковски.

(ВИДЕО) Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се безобразни. Терминот „македонски“ во државјанството е една од главните ...

Либертас - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Локално - 10.01.2019

Барањата на БЕСА очигледно се сопката на која падна и денешната седница, која откако не се одржа и по презакажувањето за во 15 часот, преместена е за утре во 12 часот. Во меѓувреме, како што соопшти премиерот Зоран Заев, се работи на техничка ...

Премиерот Заев тврди дека идентитетот не е загрозен

Пулс24 - 10.01.2019

На денешната прес-конференција во Владата со цел да ги расчисти дилемите околу тоа дека Беса не бара да се смени идентитетот премиерот Зоран Заев изјави дека државјанството е македонско и така и ќе остане.

Независната пратеничка група од редовите на ВМРО - ДПМНЕ против барањата на БЕСА

Сител - 10.01.2019

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Љубчо Георгиевски: БЕСА не се поголеми патриоти од останатите албански партии

Press24 - 10.01.2019

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, во синоќешното гостување на „24 анализа“ на ТВ 24 , говореше за актуелните уставни измени во Собранието. - „Беса не се поголеми патриоти ни од ДУИ, ни од ДПА, ни од другите албански и верувам ...

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Centar - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Заев оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Телма - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев, во пресрет на продолжението на собраниската седница на чиј дневен ред се уставните амандмани, уште еднаш нагласи дека е оптимист оти ќе се изгласаат уставните измени.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

А1 On - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

Deutsche Welle - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски ...

Димитров: Цел ден сме во консултации, по секој разговор со Беса одиме кај другите

Press24 - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман. - Нивниот фокус е словото. Ние сме мултиетничко општество и треба да внимаваме да не ги повредиме чувствата на другите граѓани кои не се етнички ...

Две третини нема потврди вечерва Димитров, пазарот продолжува ноќеска

Вечер - 09.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни и го напаѓаат идентитетот на Македонците

Слободен Печат - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. Партијата се закани дека нема да гласа за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“.

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Press24 - 10.01.2019

И денеска продолжија преговорите со БЕСА, каде се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот ...

Ако нема 80 пратеници за уставните измени, Заев ќе бара одговорност во партијата

Точка - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не ја знае бројката на пратеници кои би гласале за промените во Уставот, кои произлегуваат од договорот со Грција. Според него, барањата на Беса за вметнување на другите народи во преамбулата на Уставот се принципиелни.

Заев: Државјанството македонско, не е исто на албански „маќедонис“ и „македоник“

Press24 - 10.01.2019

Се бара техничка формулација околу државјанството, да се задржи идентитетот во државјанството за Македонците, но да не се почувствуваат Албанците, Турците Србите и другите обесправени. Ова го изјави премиерот Зоран Заев.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Нова ТВ - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

Либертас - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Власта ќе ги исполни желбите на БЕСА, нема двотретинско мнозинство

Скопје1 - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во вечерашното гостување на 1ТВ рече дека Владата се уште преговара со БЕСА и дека се уште не е финализиран текстот кој се однесува на државјанството, а кој требаше да гласи „македонско/државјанин на ...

Фрчкоски: Негирањето на етничкиот термин „македонски“, од БЕСА , е безобразлук и напад на идентитетот на Македонците

Скопје1 - 10.01.2019

Со барањата на БЕСА не се сложува ни професорот Љубомир Фрчкоски. Негирањето на терминот „македонски“, според Фрчкоски не е наивна работа, објави Телма. „Негирањето на етничкиот термин „македонски“, доаѓа од делот на Албанците од БЕСА.

Фрчковски: Амандманите на БЕСА се скандалозни и безобразни

Бриф - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Заев: Се бара иновативно решение за Албанците да не се почувствуваат обесправени и дека се Македонци

365 - 10.01.2019

БЕСА е принципелно поставена во однос на идентитетот, но од друга страна се и осумте пратеници кои будно следат што ќе се случува со идентитетот, изјави премиерот Зоран Заев во врска со барањата на БЕСА околу државјанството.

Заев: Државјанството е македонско, но никој нема да биде обесправен

1tv - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев!

iPortal - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

(ВИДЕО) Фрчкоски: Амандманите на БЕСА се безобразни. Терминот „македонски“ во државјанството е една од главните ...

iPortal - 10.01.2019

Се бара техничка формулација за државјанството, што би била прифатлива и за БЕСА. По нивните закани дека нема да гласаат за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“, премиерот денеска изјави дека, се ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

МКД - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани Беса е ...

Љубчо Георгиевски до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за да не се прават нови отстапки кон Беса

МКД - 10.01.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, им сугерираше на пратениците од неговата поранешна партија, да му помогнат на премиерот Зоран Заев, во гласањето за уставните промени и на тој начин да се оневозможат уцените кои доаѓаат ...

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Бриф - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.