TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смени во српската војска, Вучиќ именуваше нов Началник на ГШ

Н.Македонија - 14.09.2018

Нов началник на Генералштабот на Армијата на Србија е генерал-мајор Милан Мојсиловиќ, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со министерот за одбрана Александар Вулин и претставниците на воениот врв.

Дачиќ: Формирањето војска на Косово води кон загрозување на безбедноста

Макфакс - 14.09.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, порача дека Србија се противи на формирањето на војска на Косово укажувајќи дека тоа води кон загрозување на стабилноста и безбедноста во Косово.

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Курир - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вучиќ: Сакам гаранција дека Србија ќе биде во ЕУ во 2025 година ако потпишеме договор со Приштина

Макфакс - 14.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025

МКД - 14.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската Унија во 2025 година, но тоа, ...

Вучиќ именуваше нов Началник на генералштабот на Војската на Србија

Локално - 14.09.2018

Нов началник на Генералштабот на Армијата на Србија е генерал-мајор Милан Мојсиловиќ, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со министерот за одбрана Александар Вулин и претставниците на воениот врв.

Вучиќ: Од лесни решенија боли глава, како да лекувате рак со „аспирин“

Макфакс - 13.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но веројатно нема да успее да постигне договор. „Важно е дека и доколку не успееме да постигнеме договор, што е доста веројатно, некој по нас ...

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Мета - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Курир - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Курир - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Курир - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Дачиќ: Нема потреба од војска на Косово, бидејќи веднаш може да настане конфликт

Press24 - 14.09.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Србија против формирањето војска на Косово, велејќи дека тоа води кон загрозување на стабилноста и безбедноста на Косово.

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

1tv - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вучиќ: Сакам гаранција дека Србија ќе биде во ЕУ во 2025 година, ако потпишеме договор со Приштина

Локално - 14.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025

Точка - 14.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската Унија во 2025 година, но тоа, ...

Вучиќ именуваше нов Началник на генералштабот на Војската на Србија

Либертас - 14.09.2018

Нов началник на Генералштабот на Армијата на Србија е генерал-мајор Милан Мојсиловиќ, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со министерот за одбрана Александар Вулин и претставниците на воениот врв.

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Локално - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Вечер - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

А1 On - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

А1 On - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

А1 On - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вучиќ: Ако потпишеме договор со Приштина, сакам гаранција дека Србија влегува во ЕУ во 2025

Република - 14.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјавил дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ: Ако има договор, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025

Канал5 - 14.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ за Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската унија во 2025 година.

Вучиќ: Ќе продолжи дијалогот со Приштина

Слободен Печат - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Стандард - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Локално - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

1tv - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Стандард - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вучиќ: Ако постигнеме договор со Косово очекувам влез во ЕУ во 2025 година

Press24 - 14.09.2018

С рпскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека доколку Србија и Косово постигнат каков било договор во врска со тереторијалните граници на Косово мора да Србија да добие гаранција дека ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ се плаши дека ЕУ ќе го извози

Фактор - 14.09.2018

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, објави дека прво сака гаранции дека неговата земја со сигурност ќе биде рпимена во ЕУ пред да биде постигнат каков било договор со Косово со кој ќе се признае независноста на протекторатот.

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Локално - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

1tv - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Н.Македонија - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Локално - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

А1 On - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

ТВ21 - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Стандард - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Либертас - 14.09.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска дека Србија апсолутно се противи на формирањето косовската армија, укажувајќи дека тоа води кон закана за стабилноста и безбедноста во Косово.

Вулин: Единствена цел на формирањето косовска војска е судир со Србија

+инфо - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Ако постигнеме договор со Косово, Србија би можела да добие гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година

Фокус - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Алфа - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Р.С.Европа - 13.09.2018

" Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година", изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Вечер - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Либертас - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.