TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Долги редици пред маркетите и банките во Тетово и Гостивар

Алсат-М - 08.04.2020

Поради новите мерки за ограничување на движењето, во полошкиот регион долги редици во маркетите за купување намирници. „Излеговме да купуваме нешто бидејќи немаме многу време. платив сметки за интернет, струја и се вратив во село“… „Излегов да ...

Редиците пред банките и маркетите продолжија и денеска

Сител - 08.04.2020

Четири часа пред почетокот на продолжената забрана за движење, во Скопје е мирно и тивко. Освен улиците, за разлика од вчера, празни беа и пазарите. Но сликата пред банките беше иста како и претходните денови.

Да им се даде предност на постарите лица за влез во банките, апелира Народна банка

360 степени - 08.04.2020

За да се избегнат турканици и групирање луѓе, Народната банка апелира граѓаните да ги посетуваат филијалите и експозитурите на банките само кога е неопходно и притоа да внимаваат на времето и ограничувањата за движење, па во двата часа претпладне, ...

Народната банка со апел до граѓаните како да постапуваат при неопходна посета на банка

Банкарство.мк - 08.04.2020

Заради заштита на јавното здравје, Народната банка апелира до граѓаните: Народната банка е во интензивна комуникација со банките, со конкретни предлози и решенија за да се надминат проблемите коишто беа актуелни изминатите денови, кога при исплатата ...

Продолжуваа гужвите пред банките и поштата во Тетово во центар на градот

ММС - 08.04.2020

Бројката на луѓе кои чекаат ред без социјална дистанца достигнува и до педесет лица. Граѓаните велат дека гужвите се создаваат поради редуцираното работно време. Од Кризниот штаб Тетово во неколку наврати апелираа Народната банка да преземе сериозни ...

Поштарите пак ќе носат пензии?

Вечер - 08.04.2020

Во оваа ситуација, за да се избегнат турканиците пред банките и да се заштити здравјето на пензионерите, сметаме дека најбезбеден начин за достава на пензиите е со пошторазнесувачи. Ние сме подготвени за тоа, имаме доволен број пошторазнесувачи, ...

Колективниот стереотип повторно дојде до израз

Н.Македонија - 08.04.2020

Најновата мерка за продолжување на важењето на полицискиот час од 16 до 5 часот секој работен ден, како и целосната забрана за движење за време на викендите на територијата на целата земја, ги поттикна граѓаните уште веднаш буквално да ги преплават ...

Покрај редарски служби, пред банките во Куманово и жолти ленти за дистанца (ФОТО)

360 степени - 08.04.2020

Пред банките и поштата во Куманово денеска со жолти ленти се одбележани местата за чекање во ред со минимум два метри растојание, објави градоначалникот Максим Димитриевски. Денеска, на барање на општинскиот кризен штаб на Куманово, АБХО, единицата ...

Николоски: Банките треба да престанат да се богатат на грбот на граѓаните, ако граѓаните и стопанството колабираат ќе ...

Република - 07.04.2020

Македонија е пред најголемата економска криза. Точно дека најголемиот дел од причините се поврзани со пандемијата на корона вирусот, но исто така најголемата вистина е дека соновна прилина за кризата е неснаоѓањето на власта како да се избори со ...

Тв24: Тензично со кавги и пцовки пред банките

Либертас - 07.04.2020

Телевизија 24 денеска објави интересна видео сторија за гужвите кои луѓето го направија пред банките во поголемите градови. Екипата на телевизијата на терен посетила неколку експозитури на банки, а граѓаните велат дека никој не им кажува зошто по ...

(ВИДЕО) Тензично пред банките, навредливи зборови меѓу клиентите кои чекаат со саати

Скопје1 - 07.04.2020

Телевизија 24 денеска објави интересна видео сторија за гужвите кои луѓето го направија пред банките во поголемите градови. Екипата на телевизијата на терен посетила неколку експозитури на банки, а граѓаните велат дека никој не им кажува зошто по ...

Куманово денеска преполно со луѓе

Алсат-М - 07.04.2020

Топлото време го преполни плоштадот и парковите во Куманово со луѓе додека долги редици можеше да се забележа и пред банките и маркетите. Веќе неколку денови во Куманово се спроведуваат поостри мерки за ограничување на движењето за разлика од други ...

Јовановски: Со редари и полиција ги регулиравме гужвите, но потоа граѓаните си продолжија по старо

AKO - 07.04.2020

Големиот број на граѓани, кои денеска во гужви чекаа пред банките за да ги подигнат своите средства, без притоа да ги почитуваат препорачаните мерки за заштита од коронавирусот, беа повод за јавна реакција на градоначалникот на општина Прилеп, Илија ...

Граѓаните повторно во редици пред банките и продавниците

Телма - 07.04.2020

Додека надлежните апелираат граѓаните си тераат по свое. И ова утро можеше да се забележат гужви пред банките и супермаркетите. Некои ги почитуваа препораките и држеа дистанца некои пак гледаа што е можно побрзо да завршат работа не внимајќи на себе ...

Многу граѓани и понатаму се буткаат во долги редици пред банките

Алсат-М - 07.04.2020

Во главниот град и денеска големи редици пред банките. По информацијата дека забраната за движење од утре ќе почнува од 16 часот, а во текот на викендот таа ќе биде целосна сè до понеделник наутро, многу граѓани ги преплавија банките и поштите.

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

А1 On - 07.04.2020

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени граѓани пред влезовите. Според Јованоски, невозможно е да имаме слики на турканици и ...

Во Тетово никој не ја почитува социјалната дистанца од еден ипол метар

Телма - 07.04.2020

Ваква е сликата пред банките и поштата во Тетово особено во деновите кога се ислаќаат пензиите и правата од социјална заштита. Мерката за оддалеченост од 1 и пол метар воопшто не се почитува, во време кога социјалната дистанца е од клучно значење, ...

Голем метеж пред банките и маркетите денеска во Прилеп

Канал5 - 07.04.2020

Ниту дополнителните владини мерки ниту препораките на надлежните здравствени установи па и на локалните власти не се доволни за прилепчани за опасноста од ширењето на корона вирусот. И додека бројот на заразените и на оние кои се во домашен карантин ...

(Фото) Повторно редици и тензии пред банките

Независен - 07.04.2020

Луѓе во долги редици пред банките, но и пред продавниците, мобилните оператори… беше сликата и денес во повеќе градови во земјава, на еден ден пред стапување во сила на новите построги мерки што ги објави Владата.

Полиција интервенираше во Влае, турканици и расправии пред банките во Скопје

А1 On - 07.04.2020

Гужви и редици пред банкоматите и маркетите во Скопје можат да се забележат од рано утринава. Граѓаните купуваат намирници, но и вадат пари, а претежно, станува збор за повозрасни луѓе. Со цел побрзо да дојдат да ред и да завршат работа, тие се ...

Хаос пред банките и банкоматите во пресрет на полицискиот час

Република - 07.04.2020

Во пресрет на полицискиот час кој почнува утре во 16 часот попладне и ќе трае до 5 часот наутро се создаде голем метеж и хаос пред банките и банкоматите. Фотографиите се од повеќе градови низ Македонија.

ФОТО „Панаѓурска“ атмосфера пред банките!

Фокус - 07.04.2020

И покрај владините мерки и препораки, во кои јасно се нагласува избегнувањето на гужви и се наложува држење на растојание, како превентива од опасниот вирус, сепак деновиве пред голем број на банки, во речиси сите градови во земјава, владее ...

РЕДИЦИ И ГУЖВИ: Пензионерите тргнаа по пензии, граѓаните збеснати, банките си свиркаат (ФОТО)

Слободен Печат - 07.04.2020

Без да го запазат редот и оддалеченоста од најмалку еден метар, буквално еден до друг, пензионерите чекаат да излезе една група од банкарската филијала, за да може некој од нив да влезе. Неколку стотина граѓани од Скопје, но и од другите градови во ...

„Река“ од луѓе пред банките среде вонредни мерки поради пандемијата

Алфа - 07.04.2020

„Река“ од луѓе, турканици, гужви дури и до улица. Ова е реалната слика пред сите експозитури, маркети, пошти и наплатни центри. Повеќе од очигледно е дека ниту апелите, ниту пак мерките на заштита, не се доволни за граѓаните да застанат еден по еден.

Гужви пред маркетите и банките, од утре нови мерки за ограничено движење

24 Вести - 07.04.2020

Тензична атмосфера пред банките, редици и колони на граѓани кои чекаат и по два часа за да стигнат на ред до шалтер. Ваква беше глетката претпладнево во градот. Екипата на Телевизија 24 на терен посети неколку експозитури на банки, а граѓаните велат ...

Куманово бара помош од Армијата за справување со гужвите пред банките и поштата

Република - 07.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус).

Метеж во Куманово: Долги редици пред банките и маркетите

А1 On - 07.04.2020

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот час викендов. Откако во градот беше воведена забрана за движење до 16 часот, граѓаните во претпалдневните часови, масовно ...

Цело Куманово во редици (ФОТО)

МКД - 07.04.2020

Редици граѓани, најмногу пред банките, како и пред маркетите, е сликата од Куманово деновиве. По воведувањето на забраната за движење секој ден од 16 до 05 и целосна забрана за викенд откако се зголеми бројот на заразени и починати од коронавирусот, ...

Димитриевски делеше маски на граѓаните пред банките (ФОТО)

Кумановски м. - 07.04.2020

Кумановци денеска повторно во метежи пред маркетите, банките и поштите. Едни обновуваа залихи храна, други вадеа пари од банките, секој со своја потреба, но ретко кој внимаваше на препораките за заштита.

Народната банка регистрира пад на девизните резерви, кои и натаму се во „сигурната зона“

Мета - 07.04.2020

Состојбата на бруто девизните резерви на заклучно со крајот на февруари, годинава изнесува 3,08 милијарди евра, што во однос на крајот на 2019 година претставува намалување за 178,1 милион евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка ...

Банките, маркетите, поштите… под „опсада“ (ВИДЕО)

Expres - 07.04.2020

Граѓани на социјалните мрежи споделуваат снимки од огроимни редови, турканици, па и кавги пред банките, експозитурите, маркетите, поштите, наплатните пунктови кои денеска како да се под опсада.

„Отиде“ Македонија додека банките најдат „алтернативен“ начин за исплата на пензиите во готово

еМагазин - 07.04.2020

На македонските банки очигледно не им се брзаше со изнаоѓање решение за исплата на пензиите во готово, а ако на тоа се надоврзе и владината одлука за ограничување на движето на оваа категорија граѓани на два часа во денот тогаш не треба да ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Еден врз друг пред банки, маркети, низ улици

Фактор - 07.04.2020

Во главниот град денеска беа забележани неверојатни гужви. Раздвиженоста на граѓаните е зголемена, пред утрешното воведување на рестриктивните мерки за движење, кои ќе почнуваат од 16.00 часот.

Владата да воспостави ред пред банките и маркетите

AKO - 07.04.2020

Најавеното зголемување на полицискиот час, дополнително направи хаос и турканици пред банките и супермаркетите. Ова се денешни фотографии: Со оглед на тоа дека банките не преземаат обврска да ги регулираат турканиците пред нивните врати и да го ...

Куманово: Редици пред банки и оператори, ќе се воведе редарска служба, 23-ца заболени медицински лица

Телма - 06.04.2020

Редицата пред оваа експозитура ја сочинуваа луѓе кои главно ја чекаа социјалната помош од 4 до 5 илјади денари. Долгата колона никој не ја надгледуваше, а банката обезбеди само двајца чувари на влезот.

Тетово и Гостивар бараат построги превентивни мерки против Ковид 19

Алсат-М - 06.04.2020

По зголемувањето на бројот на заразени со Ковид 19 во Тетово и околината како и двата смртни случаја, општинскиот кризен штаб побара од Владата заострување на мерките. Во меѓувреме, општина Тетово бара од Народна Банка да најде решение како да ...

Пензиите пуштени, долги редици пред банките – Општина Тетово: Пензиите да се носат до дома по пошта

ТВ21 - 06.04.2020

Граѓаните кои чекаат ред пред банките, бараат конкретно решение од надлежните органи и велат дека немаат како да ги земат нивните пари, иако додаваат дека се чувствуваат загрозени. Се плашат од влошувањето на ситуацијата и но и дека можат да останат ...

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Макфакс - 07.04.2020

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот час викендов. Откако во градот беше воведена забрана за движење од 16 часот, граѓаните во претпалдневните часови, масовно ...

Долги редици пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Н.Македонија - 07.04.2020

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот час викендов. Откако во градот беше воведена забрана за движење од 16 часот во работните денови, граѓаните во ...

Народната банка регистрира пад на девизните резерви, кои и натаму се во сигурната зона

Frontline - 07.04.2020

Состојбата на бруто девизните резерви на заклучно со крајот на февруари, годинава изнесува 3,08 милијарди евра, што во однос на крајот на 2019 година претставува намалување за 178,1 милион евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка ...

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Точка - 07.04.2020

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот час викендов. Откако во градот беше воведена забрана за движење од 16 часот во работните денови, граѓаните во ...

Народната банка регистрира пад на девизните резерви, кои и натаму се во „сигурната зона“

Либертас - 07.04.2020

Состојбата на бруто девизните резерви на заклучно со крајот на февруари, годинава изнесува 3,08 милијарди евра, што во однос на крајот на 2019 година претставува намалување за 178,1 милион евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка ...

[Видео] Кавги и турканици пред Банките: Гитла мори сељанко една, погледни колку луѓе чекаат а ти си дремеш тука

Мак. Весник - 07.04.2020

Телевизија 24 денеска објави интересна видео сторија за гужвите кои луѓето го направија пред банките во поголемите градови. Екипата на телевизијата на терен посетила неколку експозитури на банки, а граѓаните велат дека никој не им кажува зошто по ...

Граѓаните повторно во редици пред банките и продавниците

Скопје24 - 07.04.2020

Додека надлежните апелираат граѓаните си тераат по свое. И ова утро можеше да се забележат гужви пред банките и супермаркетите. Некои ги почитуваа препораките и држеа дистанца некои пак гледаа што е можно побрзо да завршат работа не внимајќи на себе ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Еден врз друг пред банки, маркети, низ улици

Женски магазин - 07.04.2020

Во главниот град денеска беа забележани неверојатни гужви. Раздвиженоста на граѓаните е зголемена, пред утрешното воведување на рестриктивните мерки за движење, кои ќе почнуваат од 16.00 часот.

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

Локално - 07.04.2020

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени граѓани пред влезовите. Според Јованоски, невозможно е да имаме слики на турканици и ...

Градоначалникот на Прилеп повика да се ангажираат редари во банките, а граѓаните да се држат на препорачаното ...

Frontline - 07.04.2020

Не може да поверувам дека покрај сите апели, мерки, се случуваат такви турканици пред банките и маркетите. Станува збор за одговорност на банките, но и на институциите. Апелирам до редарските служби на банките да се избегнат ситуациите на ...

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

Press24 - 07.04.2020

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени граѓани пред влезовите. Според Јованоски, невозможно е да имаме слики на турканици и ...

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

Опсервер - 07.04.2020

Прилеп, 7 април 2020 () – Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени граѓани пред влезовите.

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

24Инфо - 07.04.2020

– Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени граѓани пред влезовите.