TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција ќе ѝ даде на Сирија хуманитарна помош од 50 милиони евра

Макфакс - 17.04.2018

Фрнација ќе издвои 50 милиони евра итна хуманитарна помош за Сирија, изјави претседателот Емануел Макрон по состанокот со група невладини организации во Париз. „Вечерва ги собрав невладините организации кои работат на терен во Сирија.

Ердоган и Меркел разговараа за Сирија

Макфакс - 17.04.2018

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка, Ангела Меркел, во телефонски разговор ги размениле нивните ставови за развојот на последните случувања во Сирија. Според извори од Турција, двајцата лидери се фокусирале на ...

Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Курир - 17.04.2018

Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за Сирија, се наведува во соопштение од Елисејската палата. Проектите ќе бидат финансирани со посредство на дваесетина невладини организации кои работат во Сирија.

Меј: Нападот во Сирија беше легален и морално оправдан

Макфакс - 16.04.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, рече дека воздушниот напад на Сирија бил легален и морално оправдан за да се спречи понатамошно кршење на човековите права. Таа рече дека пред британските парламентарци постоеле јасни докази дека режимот на Башар ...

Бела куќа: Трамп останува определен да ги повлече војниците од Сирија

Глас на Америка - 16.04.2018

Оваа порака уследи откако францускиот претседател Емануел Макрон, рече дека е убеден оти Трамп ќе ги задржи американските војници ВАШИНГТОН — Портпаролката на Белата куќа Сара Хакаби Сандерс, оцени дека мисијата е непроменета.

Меј: Акцијата во Сирија е оправдана

А1 On - 16.04.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, истакнувајќи дека воената акција била и „морално и легално оправдана“.

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Алсат-М - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на францускиот претседател Емануел Макрон дека дошло „до разидување меѓу Анкара и Москва“.

Песков: Различните оценки за нападите врз Сирија не ги разделија Русија и Турција

Независен - 16.04.2018

Различните оценки за нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија не пртставуваат разидување меѓу Русија и Турција и нема да ги наруши плановите занатамошна соработка меѓу Москва и Анкара, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Руско засилување во Сирија: Преку Босфорот минува брод полн со воена опрема

Макфакс - 16.04.2018

Турција не е на страната, ниту против која било земја вклучена во кризата во Сирија бидејќи нејзината политика за регионот се разликува од онаа на Иран, Русија и САД, изјави неодамна потпретседателот на турската влада, Бекир Боздаг.

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати дома

Макфакс - 16.04.2018

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги ...

Да го избереше Трамп ова сценарио, третата светска војна ќе започнеше во саботата: Имал три опции пред себе, еве каде ...

Сител - 16.04.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп и американската воена команда имале како реална опција да ги нападнат руските системи п-ротиввоздушната одбрана во Сирија. Волстрит журнал пишува дека Трамп имал во план да ги нападне руските системи ПВО.

Трамп размислувал за удар врз руските ракетни комплекси во Сирија

Стандард - 16.04.2018

Американската администрација на Доналд Трамп разгледувала три опции за ударите во Сирија минатата недела, меѓу кои е и напад врз руски противракетни комплекси, пишува „Волстрит журнал“, повикувајќи се на сопствени, неименувани извори.

Турција се оградува од Макрон: Не заземавме ничија страна

Канал5 - 16.04.2018

Турција соопшти дека не на ничија страна по прашањето за Сирија, реагирајќи на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за “поделбата на Анкара и Москва“. „Турската политика во Сирија не е за да биде со некој или против некој.

Клучниот аргумент пред ударот на Сирија: Еве како Макрон го убедил Трамп...

Точка - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да ја промени одлуката околу „престојот“ на американската армија во Сирија. Претседателот на Франција во интервјуто за француската телевизија ...

Макрон: Го убедив Трамп да ја остави војската во Сирија

МКД - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го убедил американскиот колега Доналд Трамп да ги остави американските сили во Сирија. Минатиот месец Трамп изјави дека американските сили многу брзо ќе се повлечат од Сирија .

Трамп писмено го извести Конгресот дека ќе ја нападне Сирија

Фокус - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија. Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции.

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Макфакс - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред Обединетите нации, Велика Британија и Франција да почнат со воздушните напади врз три региони, објави Си-Ен-Ен.

Макрон тврди дека го убедил Трамп да не ги повлекува трупите од Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да не ја повлекува војската од Сирија и долгорочно да се ангажира во таа земја. Трамп пред две недели најави дека САД „многу бргу ќе се повлече од ...

Путин: Новите напади на Западот ќе доведат до хаос

МКД - 16.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин вчера на својот ирански колега Хасан Рухани му рекол дека понатамошните напади на Западот врз Сирија би можеле да резултираат со хаос во меѓународните односи, објавија руските новински агенции.

Макрон: Запад имаше целосен легитимитет за акцијата во Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа дека заедничките воздушни удари на САД, Британија и Франција во Сирија претставувале „одмазда, а не чин на војна“, откако сојузниците добиле доказ дека власта на сирискиот претседател Башар ал ...

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

+инфо - 16.04.2018

- Американската мисија не е променета – претседателот беше јасен дека сака американските сили да се вратат што е можно побргу - изјави Сара Сандерс во соопштение. Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат ...

(Видео) САД објавија снимка од нападот на Сирија

Макфакс - 16.04.2018

САД објавија снимка од нападите во Сирија извршени од страна на американските, британските и француските сили во саботата. На 14 април, американското Министерство за одбрана објави видео кое го прикажува бродот „УСС Монтереј“ наоружан со проектили, ...

Макрон го убедувал Трамп да не ја напушта Сирија

Фактор - 16.04.2018

Претседателот Доналд Трамп само неколку дена откако на Твитер најави дека ќе ги повлече сите американски војници кои служат во Сирија потоа се реши да ја бомбардира земјата во знак на казна за режимот на Башр ал Асад за кого тврдат дека извршил ...

Франција ќе ѝ даде на Сирија хуманитарна помош од 50 милиони евра

Точка - 17.04.2018

Франција ќе издвои 50 милиони евра итна хуманитарна помош за Сирија, изјави претседателот Емануел Макрон по состанокот со група невладини организации во Париз. „Вечерва ги собрав невладините организации што работат на терен во Сирија.

Ердоган и Меркел телефонски разговараа за Сирија

Фактор - 17.04.2018

Претседателот на Турција, Ердоган и германската канцеларка Меркел, телефонски разговораа разменувајќи ставови за текот на последните случувања во Сирија. Според извори од Турција, двајцата лидери се фокусирале на обезбедувањето на територијалниот ...

Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Сител - 17.04.2018

Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за Сирија, се наведува во соопштение од Елисејската палата. Проектите ќе бидат финансирани со посредство на дваесетина невладини организации кои работат во Сирија.

Твитовите на Трамп за Сирија, Русија и Кина: триумфот на контрадикторноста

МКД - 15.04.2018

Канонадата од твитови на претседателот Трамп за Сирија, Русија и Кина минатата недела постави нов стандард за контрадикторни и непостојани ставови во пристапот на Трамп кон војната, трговијата и односите со противниците, вели Њујорк тајмс .

Само четвртина Британци ја поддржуваат одлуката на Меј за напад против Асад

МКД - 15.04.2018

Само една четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Велика Британија да почне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно користење хемиско оружје, покажува нова анкета на британски Индипендент .

„Не ја напаѓај Сирија, будалест лидеру, ќе се случат многу лоши работи“, му порача Трамп на Обама во 2013

МКД - 15.04.2018

Во своите неодамнешни твитови американскиот претседател Доналд Трамп го критикуваше бившиот претседател Барак Обама дека не наредил воена акција против владата на Асад кога таа наводно употребила хемиско оружје во 2013.

САД објавија снимка од нападот врз Сирија (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2018

САД објавија снимка од нападот на американските, британските и француските сили во Сирија. Министерството за одбрана на САД вчера објави снимки на кои се гледа бродот УСС Монтереј, вооружен со ракети, во спроведувањето на нападот врз Сирија од ...

Џефри Сакс објасни што прави Америка во Сирија (видео)

Канал5 - 15.04.2018

Професорот на Универзитетот Колумбија, Џефри Сакс го замоли американскиот претседател Доналд Трамп да “побегне од Сирија“. Тој ова го изјави за мрежата MSNBC, коментирајќи го нападот на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, после наводниот ...

Путин: Нови напади врз Сирија би предизвикале хаос

А1 On - 15.04.2018

Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани.

Путин: Нови ракетни удари врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи

Макфакс - 15.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуални нови ракетни удари на Сирија би довеле до хаос во меѓународните односи. Путин ова го изјавил разговарајќи со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти прес-службата на Кремљ.

Сиријски навивачи со порака до Трамп

Оff.net - 15.04.2018

Навивачите на сиријскиот клуб Тишрин спремија два транспаренти посветени на првиот човек на САД кој реши да ја нападне Сирија. Едниот е: „Доста убивате луѓе во име на мирот“, а другиот ќе го ...

САД ништо не постигнаа со нападот на Сирија

Локално - 15.04.2018

Лидерот на либански Хезболах, Хасан Насрала, рече дека нападот на САД, Франција и Велика Британија на Сирија не постигнал ништо. Според него, не им помогнал ниту на бунтовниците во Сирија, ниту послужил на интересите на Израел.

Лавров: Путин уште го чека доказот од Макрон за хемиско оружје

Фактор - 15.04.2018

Русија започна дипломатска офанзива со цел да ги дискредитира нападите кои САД ги изврши над Сирија со помош на сојузниците Франција и Велика Британија. Кај рускиот претседател Владимир Путин постои разочараност што и натаму не го добил наводниот ...

Лавров: Макрон одби на Путин да му даде докази за Дума

Sky - 15.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон одби на својот руски колега Владимир Путин да му даде разузнавачки податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамск за инцидентот во сиријскиот град Дума, изјавил министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Меј: Нападот во Сирија беше легален и морално оправдан

Точка - 16.04.2018

Британската премиерка Тереза Меј рече дека воздушниот напад на Сирија бил легален и морално оправдан за да се спречи понатамошно кршење на човековите права. Таа рече дека пред британските парламентарци постоеле јасни докази дека режимот на Башар ал ...

Меј: Акцијата во Сирија е оправдана

Локално - 16.04.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, истакнувајќи дека воената акција била и „морално и легално оправдана“.

Боздаг: Турција не е на ничија страна

+инфо - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг. Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на ...

Песков: Различните оценки за нападите врз Сирија не ги разделија Русија и Турција

CivilMedia - 16.04.2018

Различните оценки за нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија не претставуваат разидување меѓу Русија и Турција и нема да ги наруши плановите за натамошна соработка меѓу Москва и Анкара, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати дома

Sky - 16.04.2018

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги ...

Трамп писмено го извести Конгресот за својата одлука да ја нападне Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија. Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа ...

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Sky - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред да почнат Обединетите нации, Велика Британија и Франција со воздушните напади врз три региони, објави Си-ен-ен.

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

Фокус - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат од Сирија што е можно побргу, објави Белата куќа откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го уверил Трамп да ги задржи силите во Сирија подолго ...

(Видео) САД објавија снимка од нападот на Сирија

Sky - 16.04.2018

САД објавија снимка од нападите во Сирија извршени од страна на американските, британските и француските сили во саботата. На 14 април американското Министерство за одбрана објави видео што го прикажува бродот „УСС Монтереј“, вооружен со проектили, ...

Ердоган и Меркел разговараа за Сирија

Точка - 17.04.2018

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка, Ангела Меркел, во телефонски разговор ги размениле нивните ставови за развојот на последните случувања во Сирија. Според извори од Турција, двајцата лидери се фокусирале на ...

Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Слободен Печат - 17.04.2018

Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за Сирија, се наведува во соопштение од Елисејската палата. Проектите ќе бидат финансирани со посредство на дваесетина невладини организации кои работат во Сирија.

Путин предупрдува: Новите удари во Сирија ќе предизвикаат хаос

Сител - 15.04.2018

- Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани.