TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи со намерна или случајна грешка за попишувањето со графа Бугари во пописот 2021

Глас на Америка - 03.03.2021

„Нема потреба од таква графа, има веќе“, возврати Апостол Симовски, Завод за статистика Прашањето за правата на бугарската заедница во земјава освен што ги наелектризира и онака напнатите односи со Софија доведе и до јавна дебата за тоа што треба ...

Беса и СДСМ се координираат за етничка графа – Гир: Европската регулатива не предвидува такво нешто

ТВ21

Османи бара графа за Бугарите? – Симовски: Нема потреба, веќе има

ТВ21

Османи ги советува Бугарите во земјава да побараат графа за попишување

Телма

Симовски за сугестијата на Османи кон бугарските здруженија: Нема потреба да се бара таква графа во пописот, веќе има!

360 степени

Македонските граѓани со бугарски пасоши под притисок да се изјаснуваат како Бугари

Канал5

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари“

Независен

еМагазин Слободен Печат CivilMedia Frontline 24Инфо Expres

Османи: Бугарските здруженија веднаш треба да побараат графа во рамките на пописот

24 Вести - 03.03.2021

Откако неодамна претседателот на Бугарија, Румен Радев побара бугарските тајни служби да ги заштитат Бугарите во земјава денеска македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, случајно или намерно, на неговиот официјален фејсбук профил ...

Симовски за СП: На пописот Бугарите може слободно да се изјаснат

Слободен Печат

Османи: Бугарските здруженија веднаш треба да побараат графа во рамките на пописот

Канал5

Османи: Бугарските здруженија веднаш треба да побараат графа во рамките на пописот

360 степени

Османи: Бугарските здруженија треба веднаш да побараат графа во рамките на пописот

Република

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава, треба да побараат соодветна графа на пописот

Слободен Печат

Да има пописна графа за Бугарите во земјава: Министерот Османи по реакциите од Бугарија

Фактор

Н.Македонија Expres Фокус Локално ТВ21 Нова ТВ Нетпрес Телма

Симовски: На сите пописи од 1948 наваму има код за бугарска етничка припадност

Р.С.Европа - 03.03.2021

Од 1948 година па наваму, во сите пописи, имало код за бугарска етничка припадност. Имаме податоци во однос на таа етничка припадност и ќе има и понатаму. Кој како ќе се произнесе е исклучиво негово право и ние не смееме да влијаеме, изјави за МИА, ...

Симовски: Во сите пописи досега од ’48 наваму имало код за бугарска етничка припадност

Опсервер

Симовски: Има код за бугарска етничка припадност во сите пописи досега од ’48 наваму

Frontline

Симовски: Во сите пописи досега од ’48 наваму имало код за бугарска етничка припадност

Сител

Симовски: Во сите пописи досега од ’48 наваму имало код за бугарска етничка припадност

24Инфо

Симовски: Во сите пописи досега од ’48 наваму имало код за бугарска етничка припадност

CivilMedia

Симовски: Во сите пописи досега од '48 наваму имало код за бугарска етничка припадност

Канал5

Press24 Скопско Ехо ММС Либертас MakPress еМагазин

Симески: Никој не може да добие формулар како се изјаснил на пописот

Опсервер - 03.03.2021

– Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симески денеска изјави дека нема потреба бугарските здруженија во земјава да бараат посебна графа во пописот, бидејќи таква графа веќе има.

„Никој не може да добие формулар како се изјаснил на пописот“, вели Симовски

ТВ21

Симески: Никој не може да добие формулар како се изјаснил на пописот

24Инфо

Симовски: Никој нема да добие формулар за тоа како се изјаснил на Пописот

Фокус

Симески: Нема потреба бугарските здруженија во земјава да бараат посебна графа во пописот

Press24

Симески: Никој не може да добие формулар како се изјаснил бидејќи тоа се лични податоци

МКД

Само господ ќе може да ги провери податоците: На пописот никој нема да добие потврда како се изјаснил

Република

Кајгана PressingTV Либертас MakPress

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Сител - 03.03.2021

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска се огласи во врска со реакциите за правата на бугарската заедница во Македонија. -Во јавноста се појавија реакции за односот и правата на бугарската заедница во Република Македонија.

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Бизнис Вести

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Frontline

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

CivilMedia

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

iPortal

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Опсервер

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Кајгана

Вечер Прес 24 Вести OhridNews Денешен ММС Независен MakPress

Симовски до Османи: Не само „Бугари“, и „марсовци“ ќе бидaт попишани како такви

Expres - 03.03.2021

„Нема потреба да бараат, има таква графа, има за сè што ќе се изјаснат“, коментира директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, во однос на денешната изјава на шефот на дипломатијата Бујар Османи во која тој ги повика ...

Симовски: Ако за некоја националност не е вметнат код во системот, тоа не е проблем, па некој и да се изјасни и како Марсовец, ќе биде потпишан како таков

PressingTV

Симовски: Некој да се изјасни и како Марсовец, ќе биде потпишан какао таков

Локално