TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стареење со Даунов синдром

Deutsche Welle - 25.03.2019

До пред 50 години луѓе со Даунов синдром имаа очекуван животен век од 10 години. Нештата радикално се променија. Денес, многу од нив можат да се надеваат дека ќе дочекаат и длабока старост Во 1970 и 80-те години односот кон беше различен од денес.

УТРИНСКИ ФОКУС: Кој има „фајде“ од горење трска, знаеме ли доволно за дауновиот синдром?

Фактор - 25.03.2019

Во овој понеделнички фокус на Фактор се неколку вести. * Дауновиот синдром како генетско пореметување и се јавува во просек кај секое 800-то новороденче. Иако современата медицина оди со забрзан чекор напред, сèуште за Дауновиот синдром многу работи ...

ВИДЕО: Што е Даунов синдром?

Скопје1 - 25.03.2019

Даунов синдром е хромозомско нарушување, предизвикано од екстра генетички материјал во 21 хромозом. Откриен е во 1866 година од лекарот Џон Ленгдон Даун кој работел со луѓе со интелектуални пореметувања.

Во оваа земја не се раѓаат деца со Даунов синдром

Фактор - 25.03.2019

Исланд е на работ да стане првата земја во која деца со Даунов синдром нема да се раѓаат. Кратко по 2000 година, северната држава воведе пренатални тестови, а речиси сите жени кои добиле позитивен резултат ја прекинале бременоста.

Емоционално видео на 50 мајки кои пеат со своите деца со Даунов синдром

Lady - 25.03.2019

Погледнето го ова емоционално видео на 50 мајки кои пеат со своите деца со Даунов ...

Девојка со Даунов синдром, на чии родители им било кажано дека никогаш нема да чита, да пишува или да води нормален ...

+инфо - 25.03.2019

Една 22.годишна девојка која е родена со Даунов синдром е решена да ги трансформира перцепциите на јавноста за генетското нарушување со тоа што го следи нејзиниот сон да стане модел и редовно има јавни настапи на кои говори за состојбата и надежта ...

Хуманитарна трка за лица со Даунов синдром

Алсат-М - 24.03.2019

Трката на 1 километар за лицата со Даунов синдром собра околу 600 хумани граѓани во Градскиот парк во Скопје, испраќајќи порака за подобрување на условите за живот на овие лица. Од клубот за мечување „Ескрим“, кој 4-та година по ред го организира ...

ЕМОТИВНО: Моќна порака од мајка на дете со Даунов синдром до родителите кои ги носат децата болни во училиште

24Инфо - 25.03.2019

ЕМОТИВНО: Моќна порака од мајка на дете со Даунов синдром до родителите кои ги носат децата болни во училиште Мајка на девојче со Даунов синдром со лутина им се обрати на родителите кои ги носат своите деца болни на училиште без барем малку да се ...

Фото: Трка за подобар живот на лицата со Даунов синдром

OhridNews - 24.03.2019

По повод меѓународниот ден на лицата со Даунов Синдром, денес во Струга, во организација на центарот „Порака Нова“ се одржа трка на кејот на Црн Дрим, преку која граѓаните ја искажаа својата поддршка на лицата со даунов синдром.

Трка за поддршка на лицата со Даунов синдром

24 Вести - 24.03.2019

Елизабета Петковска која има 48 години, денеска заедно со нејзините пријатели и хумани граѓани трчаа за да ги урнат институционалните и ментални преперки и да ја подигнат свеста на луѓето испраќајки ја пораката дека сите се исти.

Еднакви и без разлики – маратон за децата со Даунов синдром

ТВ21 - 24.03.2019

Сите среќни се поредија за стартот на маратонот. Некој прв, а некој последен, денеска сите се чувствуваа еднакви. Градскиот парк каде се одржа оваа активност им овозможи на овие деца да почувствуваат дека и тие живеат меѓу нас.

Лицата со Даунов синдром се исти како и сите други

Телма - 24.03.2019

Генетиката дефинира дека тие имаат екстра хромозом, но лицата со Даунов синдром се исти како и сите други. Имаат исти интереси, сакаат да пишуваат и да пеат. Секој ден така да им покажат на луѓето колку тие можат да бидат креативни.

Скопјани во Градски парк денес трчаа за лицата со даунов синдром

Сакам да кажам - 24.03.2019

Лица со даунов Синдром, нивните семејства и пријатели и голем број хумани граѓани денес учествуваа во хуманитарната трка „Ран фор Даун“ што се одржа во Градскиот парк во Скопје, со која се одбележа Светскиот ден на лицата со Даунов Синдром-24 март.

Хуманитарна трка за лицата со Даунов синдром во Струга

MakPress - 24.03.2019

Со хуманитарна трка „Трчај за Даунов синдром“, центарот „Порака нова“ денеска го одбележа Меѓународниот ден на лицата со Даунов синдром – 21 март. Трката почна напладне, а се движеше по кејот на реката Црн Дрим во должина од два и од пет километри.

Околу 600 граѓани се пријавија да учествуваат во трката „Run for down“

Канал5 - 24.03.2019

Филип Ангеловски момчето кој е познат по доброто готвење пред два дена од Абу Даби како член на Специјалната олимпијада се врати со медал за освоено трето место во кошарка. Тој денеска трчаше во хуманитарната трка „Run for Down“.

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for down“

24 Вести - 24.03.2019

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром, хумани граѓани, претставници на компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром, нивните семејства и пријателите се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше ...

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down“

Нова ТВ - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Во Градскиот парк се одржа хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Макфакс - 24.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

Курир - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Еднакви и без разлики – маратон за децата со Даунов синдром

4NEWS - 25.03.2019

Сите среќни се поредија за стартот на маратонот. Некој прв, а некој последен, денеска сите се чувствуваа еднакви. Градскиот парк каде се одржа оваа активност им овозможи на овие деца да почувствуваат дека и тие живеат меѓу нас.

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down“

iPortal - 24.03.2019

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром, хумани граѓани, претставници на компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром, нивните семејства и пријателите се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше ...

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down“

А1 On - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Децата со Даунов синдром денеска трчаа со нивните другарчиња во Градскиот парк

Република - 24.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

+инфо - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“ во Градски парк во Скопје

24 Вести - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Во Градскиот парк се одржа хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

ММС - 24.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down”

24Инфо - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down” што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим”.

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down“

Фокус - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром (ФОТО)

Екипа - 24.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

Сител - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Да трчаме за децата со Даунов синдром

ТВ21 - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Успешен завршеток на четвртата хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Фактор - 24.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

Опсервер - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down“

Независен - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Успешен завршеток на четвртата хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Fashionel - 25.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје вчера беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Хуманите граѓани трчаа за дечињата со Даунов синдром

Press24 - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

МАСОВЕН ОДЅИВ ЗА ПОДДРШКА НА РАЗЛИЧНОСТА: Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка “Ран фор Даун”

Вечер - 24.03.2019

Хуманитарната трка “Ран фор Даун” наменета за поддршка на лицата со Даунов синдром, која годинава се одржа по четврти пат во Градскиот парк, имаше масовен одѕив. Над 600 хумани граѓани и тимови од компании, заедно со дечињата со Даунов синдром и ...

Успешен завршеток на четвртата хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

еМагазин - 25.03.2019

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат бариерите и докажат дека сите спортисти имаат една заедничка цел, а тоа е да ...

Над 600 граѓани и компании трчаа за лица со Даунов синдром

Н.Македонија - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Да трчаме за децата со Даунов синдром

4NEWS - 24.03.2019

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација на Мечувалечкиот клуб „Ескрим“, кој четврта година по ред го ...

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

А1 On - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Хуманите граѓани трчаа за дечињата со Даунов синдром, над 600 лица се вклучија во трката

Алфа - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

1tv - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

Нова ТВ - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Преку трка до подобри услови за децата со Даунов синдром (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down”

ММС - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down” што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим”.

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down"

Канал5 - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down" што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим".

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down“

MakPress - 24.03.2019

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“.