TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјоделските задруги иднина за младите фармери

ТВ21 - 21.04.2018

Земјоделските задруги се единствениот пат младите да останат во малите средини, велат задругарите. Земјоделците во регионот поседуваат мали и ситни ниви, кои единствено преку здружување може да донесат извор за егзистенција за младите фармери и да ...

Нов закон за земјоделски задруги побараа македонските задругари

24 Вести - 21.04.2018

Измена на законската регулатива за земјоделски задруги бидејќи членовите двојно се оданочуваат, не е прецизирано што здружуваат, а подлежат на книговодство со што не се конкурентни во однос на останатите земјоделци.

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица

А1 On - 21.04.2018

Да изградиме коперативно општество е темата на петтата регионална конференција во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги, а под покровителство на Владата на Република Македонија, која денес се одржува во Струмица.

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица: Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското ...

Канал 77 - 21.04.2018

Денеска во Струмица се одржа петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се организираше под мотото „Да изградиме кооперативно општество“. „Задругарството е еден од клучните сегменти на политиките за развој на земјоделскиот сектор, ...

До 15-ти мај трае рокот за поднесување барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

Сител - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

CivilMedia - 21.04.2018

Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција што ќе се одржи денеска во Струмица во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги. – Целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, ...

Слаба искористеност на парите од програмата за рурален развој

Сител - 20.04.2018

Земјоделците користат само 30-тина проценти од средставта на програмата за рурален развој и тоа најчесто само за набавка на механизација. Другите мерки не се воопшто искористени. Исто така само 3% од 800 испитаници истакнале дека во рамките на оваа ...

ВМРО ДПМНЕ: Министерот за земјодeлство да дојде во Струмица и да го реши проблемот со откупот на зелка

Сител - 20.04.2018

Проблемот со ниската откупна цена на пролетната зелка во струмичко продолжува. Од ВМРО ДПМНЕ обвинуваат дека министерот за земјоделство не презема мерки кои ќе им помогнат на ...

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

А1 On - 20.04.2018

Од 800 земјоделци, 714 не добиваат навреме информации за можностите што ги нуди Националната програма за рурален развој, а над 90 отсто никогаш не презеле граѓанска иницијатива или барање за промена на состојбите во земјоделството зашто немаат ...

Николовски: Активно работиме на воспоставување на земјоделски иновативни системи и унапредување на технологиите во ...

А1 On - 20.04.2018

Воведувањето на новите технологии во земјоделството е приоритет на секоја држава која што цели кон создавање на едно модерно, развиено и конкурентно земјоделско производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо ...

За крупните земјоделци милиони лева, за малите – стотинки

Н.Македонија - 20.04.2018

Во Бугарија поголемиот дел од европската помош за земјоделците завршува во рацете на големите земјопоседници и земјоделци. Во исто време, малите фармери едвај преживуваат, се заклучува во текстот на „Дојче веле“ посветен за тоа која е користа од ...

(ВИДЕО) Земјоделските задруги иднина за младите фармери

iPortal - 21.04.2018

Земјоделските задруги се единствениот пат младите да останат во малите средини, велат задругарите. Земјоделците во регионот поседуваат мали и ситни ниви, кои единствено преку здружување може да донесат извор за егзистенција за младите фармери и да ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаваше непријателска атмосфера меѓу земјоделците и откупувачите, надлежното министерство го следи ...

iPortal - 20.04.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството бидејќи за време на нивното 11 годишно владеење го погазија достоинството на земјоделците, го уназадија земјоделството, а преку погубните политики се создаваше ...

Додека земјоделците плачат за катастрофалната ситуација во која се доведени, власта и надлежните наместо да им ...

Курир - 20.04.2018

Посебниот советник за земјоделство на премиерот Заев, Ленче Николовска и државниот инспекторат за земјоделство на социјалните мрежи се пофалија дека се шетаат низ Европа, додека земјоделците плачат за катастрофалната состојба во која се доведени.

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица

Канал5 - 21.04.2018

Да изградиме коперативно општество е темата на петтата регионална конференција во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги, а под покровителство на Владата на Република Македонија, која денес се одржува во Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за земјоделство да дојде во Струмица и да го реши проблемот со пролетната зелка

Курир - 20.04.2018

Го повикуваме министерот за земјоделство да се смилува на маката на земјоделците и да одговори на нивните повици, да најде време да дојде во Струмичкиот регион и да се обиде да го реши проблемот со пласманот на пролетната зелка, рече Ромео Тренов, ...

Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското земјоделство

+инфо - 21.04.2018

Во Струмица се одржа петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се организираше под мотото „Да изградиме кооперативно општество“. – Задругарството е еден од клучните сегменти на политиките за развој на земјоделскиот сектор, на кој ...

Познат рокот до кога се поднесуваат барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

Фактор - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

Сител - 21.04.2018

„ Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција што ќе се одржи денеска во Струмица во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги. - Целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, ...

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

Бриф - 20.04.2018

Од 800 земјоделци, 714 не добиваат навреме информации за можностите што ги нуди Националната програма за рурален развој, а над 90 отсто никогаш не презеле граѓанска иницијатива или барање за промена на состојбите во земјоделството зашто немаат ...

Николовски во Софија: Активно работиме на воспоставување на земјоделски иновативни системи и унапредување на ...

iPortal - 20.04.2018

Воведувањето на новите технологии во земјоделството е приоритет на секоја држава која што цели кон создавање на едно модерно, развиено и конкурентно земјоделско производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо ...

СДСМ: Погубна за земјоделците беше 11 годишната политика на ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 20.04.2018

„ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството бидејќи за време на нивното 11 годишно владеење го погазија достоинството на земјоделците, го уназадија земјоделството, а преку погубните политики се создаваше ...

Земјоделците уништени, прилепскиот директор ја остави да одмори новата кола од 32.000€ и замина Италија на семинар ?!

Маркукуле - 20.04.2018

Посебниот советник за земјоделство на премиерот Заев, Ленче Николовска и државниот инспекторат за земјоделство на социјалните мрежи се пофалија дека се шетаат низ Европа, додека земјоделците плачат за катастрофалната состојба во која се доведени, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за земјоделство да дојде во Струмица и да го реши проблемот со пролетната зелка

А1 On - 20.04.2018

Го повикуваме министерот за земјоделство да се смилува на маката на земјоделците и да одговори на нивните повици, да најде време да дојде во Струмичкиот регион и да се обиде да го реши проблемот со пласманот на пролетната зелка, рече Ромео Тренов, ...

Регионална конференција на земјоделски задруги во Струмица: Здружувањето на земјоделците е иднината и на македонското ...

Бриф - 21.04.2018

Под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, а во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги, денеска во Струмица се одржа Петтата Регионална конференција на земјоделските задруги која се ...

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Макфакс - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

А1 On - 21.04.2018

„Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција што ќе се одржи денеска во Струмица во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги. – Целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, ...

Николовски: Активно работиме на воспоставување на земјоделски иновативни системи и унапредување на технологиите во ...

Бриф - 20.04.2018

Воведувањето на новите технологии во земјоделството е приоритет на секоја држава која што цели кон создавање на едно модерно, развиено и конкурентно земјоделско производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството

А1 On - 20.04.2018

„ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството бидејќи за време на нивното 11 годишно владеење го погазија достоинството на земјоделците, го уназадија земјоделството, а преку погубните политики се создаваше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за земјоделство да дојде во Струмица и да го реши проблемот со пролетната зелка

Канал5 - 20.04.2018

Го повикуваме министерот за земјоделство да се смилува на маката на земјоделците и да одговори на нивните повици, да најде време да дојде во Струмичкиот регион и да се обиде да го реши проблемот со пласманот на пролетната зелка, рече Ромео Тренов, ...

До 15-ти мај трае рокот за поднесување барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

А1 On - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

Курир - 21.04.2018

Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција што ќе се одржи денеска во Струмица во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги. – Целта е да се подобрат трговските релации на земјите од регионот, ...

Николовски учествува на конференција за дигитално земјоделство во Софија

Мета - 20.04.2018

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски учествува на меѓународна конференција „Заедно за силно дигитално земјоделство“, што се одржува во Софија. На панел-дискусијата, Николовски рече дека воведувањето на новите ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството

Независен - 20.04.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во земјоделството бидејќи за време на нивното 11 годишно владеење го погазија достоинството на земјоделците, го уназадија земјоделството, а преку погубните политики се создаваше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за земјоделство да дојде во Струмица и да го реши проблемот со пролетната зелка

Сител - 20.04.2018

Го повикуваме министерот за земјоделство да се смилува на маката на земјоделците и да одговори на нивните повици, да најде време да дојде во Струмичкиот регион и да се обиде да го реши проблемот со пласманот на пролетната зелка, рече Ромео Тренов, ...

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Денар - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

Канал 77 - 21.04.2018

Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција што ќе се одржи денеска во Струмица. Настанот го организира Македонската асоцијација на земјоделски задруги, од каде велат дека целта е да се подобрат трговските релации на ...

Николовски: Новите технологии во земјоделството треба да бидат приоритет за секоја држава

Канал5 - 20.04.2018

Воведувањето на нови технологии во земјоделството е приоритет на секоја држава која цели кон создавање едно модерно, развиено и конкурентно земјоделско производство, порача денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Николовски да им помогне на струмичките земјоделци

24 Вести - 20.04.2018

В етувањата дека ќе се отворат нови пазари за македонските земјоделски производи не се остварени, а актелната влада, како што рече ромео тренов од ВМРО-ДПМНЕ успеала да ги затвори и тие што ги отворила претходната владата .

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Точка - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Николовски: Активно работиме на воспоставување на земјоделски иновативни системи и унапредување на технологиите во ...

Бизнис Вести - 20.04.2018

Воведувањето на новите технологии во земјоделството е приоритет на секоја држава која што цели кон создавање на едно модерно, развиено и конкурентно земјоделско производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо ...

До 15-ти мај трае рокот за поднесување барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

iPortal - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

До 15-ти мај рокот за барања за субвенции за земјоделска површина и по грло добиток

+инфо - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

До 15-ти мај рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделска површина и по грло добиток

Локално - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Барања за субвенции до 15-ти мај

Независен - 21.04.2018

Рокот за поднесување на барања за субвенции за растително производство и по грло добиток за 2018 година трае до 15 мај, потсети Министерството за земјоделство. Со програмата за 2018 година за земјоделците се наменети шест милијарди и 210 милиони ...

Барања за субвенции за земјоделско земјиште и добиток ќе се поднесуваат до 15 мај

МКД - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Sky - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...

До 15-ти мај рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделска површина и по грло добиток

Либертас - 21.04.2018

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло ...