TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрабрувачки пораки за Атина и Скопје конечно да го направат тоа, што историјата го бара од нив

Канал5 - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на прес конференција ги охрабри Атина и Скопје конечно да го направат тоа, што историјата го бара од нив. Како процесот за ратификација на договорот од Преспа се приближува кон завршната фаза, ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

А1 On - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Канал5 - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер се јави пред почетокот на седницата: Пратениците да гласаат, шансата е историска

Фактор - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска од Букурешт ги повика пратениците во Скопје и Атина да го направат она што е потребно со надеж дека ќе гласаат за измените на Уставот во согласност со Преспанскиот договор, како и за ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

Алсат-М - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на високи домашни политички претставници и првите политичари од Брисел, меѓу кои и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

Макфакс - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: нема компромис во борбата против корупцијата

Р.С.Европа - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави во Букурешт дека не постои компромис во борбата против корупцијата. „Европската унија правеше компромиси, но кога станува збор за човековите права, правната држава и борбата против ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

+инфо - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Опсервер - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

24Инфо - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

24Инфо - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

1tv - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

Република - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

1tv - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Нетпрес - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Од денеска Романија претседава со ЕУ

Канал5 - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската унија од Австрија која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

Локално - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Локално - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

Точка - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија, која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

Либертас - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

А1 On - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Романија официјално го презеде претседавањето со ЕУ

Centar - 11.01.2019

Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија, која претседаваше во претходните шест месеци. Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на ...

Јункер: Амнестијата за некои кривични дела е чекор назад за Романија

Опсервер - 11.01.2019

Усвојувањето на закон за декриминализација на некои појави на корупција и аменстија за некои кривични дела би претставувало чекор назад за Романија во почитувањето на владеењето на правото, изјави денеска претседателот на Европската комисија, ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

еМагазин - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

24Инфо - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Независен - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Сител - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Либертас - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Нова ТВ - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

МКД - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер “импресиониран од храброста“ на Заев и Ципрас

Пулс24 - 11.01.2019

На прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис одговарајќи на новинарско прашање претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави дека е “импресиониран од храброста“ на Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Јункер кон Македонија и Грција: Двата парламента да го направат тоа што историјата го бара од нив

Фокус - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. -Ретки се оние кои пред историјата носат таква одговорност и би сакал овој процес да биде заклучен успешно и ...

Јункер: Грција и Македонија да го завршат процесот за името

Република - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер ги повика Македонија и Грција: Направете го тоа што го бара историјата од вас

Press24 - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер - Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Р.С.Европа - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис ...

Јункер со охрабрувачи пораки до Македонија и Грција

Алсат-М - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. „Ретки се оние кои пред историјата носат таква одговорност и би сакал овој процес да биде заклучен успешно и ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Телма - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Вечер - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер ...