TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Главниот град на Казакстан го доби името на поранешниот лидер

Н.Македонија - 20.03.2019

Казакстан го преименува својот главен град од Астана во Нурсултан во чест на лидерот во заминување Нурсултан Назарбајев, кој вчера ненадејно се повлече од позицијата, пренесува Би-би-си. Промената на името на главниот град на државата го соопшти ...

Новиот претседател на Казахстан предложи главниот град Астана да се преименува во Нурсултан по неговиот претходник кој ...

Сакам да кажам - 20.03.2019

Новопоставениот претседател на Казахстан Касим-Јомарт Токаев предложи главниот град Астана да се преименува во Нурсултан, само ден откако Нурсултан Назарбаев поднесе оставка по 29 години на власт.

Главниот град на Казахстан, Астана се преименува во Нурсултан

Нова ТВ - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Главниот град на Казахстан си го смени името

365 - 20.03.2019

Казахстанскиот парламент денес изгласа промена на името на главниот град на Казахстан – Астана. Идејата за промена на името била соопштена пред неколку часа од страна на новиот претседател Касим-Жомарт Токајев – досегашниот претседател на ...

Ќерката на Назарбаев избрана за шеф на казахстанскиот Сенат

Р.С.Европа - 20.03.2019

Дарига Назарбаева, најстарата ќерка на поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев, е избрана за претседател на Горниот дом на казахстанскиот Парламент, Сенатот. 55-годишната Назарбаева денеска едногласно беше избрана од страна на ...

Главниот град на Казахстан, Астана, го менува името во Нурсултан

Макфакс - 20.03.2019

Пратениците на казахстанскиот парламент усвоија закон за промена на името на главниот град Астана во Нурсултан, во чест на првиот претседател на самостоен Казахстан, Нурсултан Назарбајев, јави новинската агенција ТАСС.

Токаев положи заклетва за претседател Казахстан, преименување на престолнината Астана

Нетпрес - 20.03.2019

Касим-Жомарт Токаев ја презема во средата должноста привремен претседател на Казахстан откако ден претходно оставка ненадејно поднесе долгогодишниот шеф на државата Нурсултан Назарбаев, кој поранешната советска република ја водеше речиси три децении.

Ќерката на Назербаев избрана за претседател на казахстанскиот Сенат

+инфо - 20.03.2019

Сенатот во Казахстан ја избра ќерката на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев за свој претседател, со што таа се наметнува како потенцијален кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат во април следната година.

Нурсултан, засекогаш

Оff.net - 20.03.2019

Неколку часа откако Нурсултан Назарбајев објави дека се повлекува од позицијата претседател на Казахстан, по само триесет години, новиот претседател, Касим-Зомарт Токајев, предложи главниот град на земјата да се преименува од Астана во Нурсултан.

Апсолутистичкиот владетел на Казахстан си поднесе оставка по 30 години на власт

Фактор - 20.03.2019

78-годишниот Нурсултан Назарбаев поднесе оставка како политички лидер на Казахстан, откако апсолутистичкиот владетел 30 години управуваше со земјата која политички припаѓа во Европа, но географски во централна Азија.

Токаев, вршител на должноста претседател на Казахстан

Р.С.Европа - 20.03.2019

Касим Зомарт Токаев ја презема функцијата вршител на должноста претседател на Казхастан, откако Нурсултан Назарбаев се повлече по 30 години владеење. Сепак, се очекува Назрабаев и натаму да има силно влијание врз земјата.

Новиот претседател на Казахстан предлага Астана да се вика Нурсултан

24Инфо - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка по три децении владеење

МКД - 19.03.2019

Назарбаев ќе ги задржи клучните позиции во безбедносниот совет и како партиски лидер. Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, денеска неочекувано поднесе оставка, по три децении на власт, велејќи дека на неговата централноазиска нација, ...

Нурсултан Назарбаев си поднесе оставка, човекот кој 30 години владееше како крал со Казахстан

Независен - 19.03.2019

Нурсултан Назарбаев кој денеска си поднесе неочекувана оставка, го водеше Казахстан цели три децении, а се наметна како автократ кој на обвинувањата за деспотизам се правдаше со фактот дека ја води најнапредната економија во централна Азија.

„Вечниот“ претседател на Казахстан поднесе оставка

Канал5 - 19.03.2019

По скоро три децении на власт, претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка. „Одлучив да поднесам оставка“изјави Назарбајев во своето обраќање до нацијата. Нурсултан Назарбајев во далечната 1990 година стана претседател на ...

Претседателот на Казахстан Назарбајев поднесе оставка по три децении на власт

Нова ТВ - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев (78) денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во снименото обраќање до нацијата, истакнувајќи дека одлуката што ја донел не била воопшто лесна.

Назарбаев поднесе оставка, а на последните избори освои 98 проценти од гласовите

AKO - 19.03.2019

,,Одлучив да поднесам оставка“. Ова го рече на прес конференцијата што ја свика, претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев. Не ги наведе причините за оставката , меѓутоа рече дека одлуката не била лесна.

Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев поднесе оставка по 29 години на власт

Сакам да кажам - 19.03.2019

Нурсултан Назарбаев, еден од најдолговечните лидери на светот, поднесе оставка откако речиси три децении беше на власт во Казахстан. Еден од клучните сојузници на Русија ја соопшти својата одлука во обраќањето до нацијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

Локално - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев по 29 години на власт денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги ...

Казахстанскиот претседател Назарбаев поднесе оставка

Р.С.Европа - 19.03.2019

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека поднел оставка од неговата позиција по скоро 30 години на власт во земјата во Централна Азија. „Одлулив да ставам крај на моите обврски како претседател“, изјави Назарбаев во денешно ...

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

+инфо - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка – изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од 1990 ...

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев поднесе оставка по речиси 30 години на власт

Макфакс - 19.03.2019

Клучниот руски сојузник Нурсултан Назарбаев, долгогодишниот претседател на Казахстан, поднесе оставка по речиси 30 години на власт, пренесува РТ. Назарбаев ја објави својата оставка во специјално обраќање до нацијата попладнево.

Астана ќе се преименува во Нурсултан!?

Канал5 - 20.03.2019

Ново поставениот претседател на Казахстан Касим-Јомарт Токаев предложи главниот град Астана да се преименува во Нурсултан, во чест на досегашниот претседател Нурсултан Назарбаев, ден откако тој поднесе оставка по 29 години на власт.

Астана, главниот град на Казахстан ќе се преименува во Нурсултан

24Инфо - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Главниот град на Казахстан, Астана, го менува името во Нурсултан

24Инфо - 20.03.2019

Пратениците на казахстанскиот парламент усвоија закон за промена на името на главниот град Астана во Нурсултан, во чест на првиот претседател на самостоен Казахстан, Нурсултан Назарбајев, јави новинската агенција ТАСС.

Ќерката на Назербаев избрана за претседател на казахстанскиот Сенат

24Инфо - 20.03.2019

Сенатот во Казахстан ја избра ќерката на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев за свој претседател, со што таа се наметнува како потенцијален кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат во април следната година.

Новиот претседател на Казахстан предлага Астана да се вика Нурсултан

А1 On - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

А1 On - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги наведе причините за ...

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

Независен - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од 1990 ...

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев поднесе оставка по речиси 30 години на власт

24Инфо - 19.03.2019

Клучниот руски сојузник Нурсултан Назарбаев, долгогодишниот претседател на Казахстан, поднесе оставка по речиси 30 години на власт, пренесува РТ. Назарбаев ја објави својата оставка во специјално обраќање до нацијата попладнево.

Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател

+инфо - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Ќерката на Назербаев избрана за претседател на казахстанскиот Сенат

Курир - 20.03.2019

Сенатот во Казахстан ја избра ќерката на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев за свој претседател, со што таа се наметнува како потенцијален кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат во април следната година.

Астана може да стане Нурсултан

1tv - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

1tv - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги наведе причините за ...

Казахстанскиот претседател по три децении владеење поднесе оставка

Н.Македонија - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка- Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од 1990 ...

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев поднесе оставка по речиси 30 години на власт

Точка - 19.03.2019

Клучниот руски сојузник Нурсултан Назарбаев, долгогодишниот претседател на Казахстан, поднесе оставка по речиси 30 години на власт, пренесува РТ. Назарбаев ја објави својата оставка во специјално обраќање до нацијата попладнево.

Парламентот на Казахстан донесе одлука за преименување на Астана во Нурсултан

А1 On - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Ќерката на Назербаев избрана за претседател на казахстанскиот Сенат

А1 On - 20.03.2019

Сенатот во Казахстан ја избра ќерката на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев за свој претседател, со што таа се наметнува како потенцијален кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат во април следната година.

Новиот претседател на Казахстан предлага Астана да се вика Нурсултан

Локално - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка, беше на функција од 1990

Либертас - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги наведе причините за ...

По 29 години функција, претседателот на Казахстан поднесе оставка

Фокус - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од 1990 ...

Астана стана Нурсултан

1tv - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Ќерката на Назербаев избрана за претседател на казахстанскиот Сенат

Опсервер - 20.03.2019

Сенатот во Казахстан ја избра ќерката на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев за свој претседател, со што таа се наметнува како потенцијален кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат во април следната година.

Новиот претседател на Казахстан предлага Астана да се вика Нурсултан

+инфо - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

Опсервер - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги наведе причините за ...

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

MTM - 19.03.2019

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од 1990 ...

Казахстан: Главниот град Астана се преименува во Нурсултан

Независен - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.

Новиот претседател на Казахстан предлага Астана да се вика Нурсултан

Опсервер - 20.03.2019

Функцијата в.д. претседател на Казахстан, по неочекуваната оставка на Нурсултан Назарбаев, денеска ја презеде поранешниот премиер Касим-Јомарт Токаев. Тој ќе положи заклетва пред народот, по што ќе ја преземе функцијата.

Парламентот на Казахстан донесе одлука за преименување на Астана во Нурсултан

Опсервер - 20.03.2019

Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател Нурсултан Назербаев.