TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комеморација за Горјан Тозија - Медо

Сител - 14.01.2022

Заврши филмот на Медо. Фелата, пријателите и семејството се простија од Горјан Тозија, неуморниот вљубеник во седмата уметност. Зборовите за него не недостасуваа, напротив. Редок како еднорог, човечен, одлична смисла за хумор, спремен секогаш да ...

Другаруваше со Џорџ Клуни, често кажуваше анегдоти- комеморација за Горјан Тозија

Независен

Комеморација за Горјан Тозија: Медо беше еден од ретките кои успеваа околу себе да врзат многумина

Либертас

Комеморација за Горјан Тозија: Медо беше еден од ретките кои успеваа околу себе да врзат многумина

Кајгана

ГОРЈАН ТОЗИЈА БИЛ ДОБАР ПРИЈАТЕЛ СО ЏОРЏ КЛУНИ Холивудските актери што ние ги гледаме само на филм, нему му беа соработници

+инфо

Комеморација за Горјан Тозија: Медо беше еден од ретките кои успеваа околу себе да врзат многумина

Опсервер

Комеморација за Горјан Тозија: Медо беше еден од ретките кои успеваа околу себе да врзат многумина

Нова ТВ

MakPress

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Независен - 14.01.2022

Во Кинотеката денеска ќе биде одржана комеморативна седница во чест на филмскиот продуцент Горјан Тозија (1954-2022). Тозија почина ненадејно вчера во Скопје, по кратко боледување. Неговата обемна професионална биографија вбројува големи успеси на ...

Комеморација во чест на Горјан Тозија

24Инфо

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Опсервер

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Нова ТВ

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Либертас

Комеморација во чест на Горјан Тозија

MakPress

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Во Центар

Frontline

ВИДЕО | Лазаревски: Тозија го отвори патот за македонскиот филм на светските сцени

Слободен Печат - 14.01.2022

Вчера го изгубивме еден од најголемите познавачи на филмот и филмската индустрија кој живееше за филмот, Горјан Тозија – Медо. Тој вели дека не само кандидатурите за Оскар туку и воопшто во периодот на негова активност е препород на македонскиот ...

Забрчанец: Тозија ги координираше и проектите Пелинце, Небрегово и Орден на Републиката

Centar

ДФРМ: Горјан Тозија во својата биографија вбројува големи успеси на македонската кинематографија

Вечер Прес

Почина Горјан Тозија, поранешен директор на Агенцијата за филм

Сакам да кажам

Почина Горјан Тозија, поранешен директор на Агенцијата за филм

Макфакс

Почина Горјан Тозија

А1 On

Почина Горјан Тозија, поранешен директор на Агенцијата за филм

MTM

Независен Канал5 Кајгана Н.Македонија Република Факултети Вечер Прес Екран

ПОЧИНА ГОРЈАН ТОЗИЈА-МЕДО Беше познат продуцент и директор на „Вардар филм“

+инфо - 14.01.2022

Беше директор на Агенцијата за филм и претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 стана директор и на државниот продуцент „Вардар филм“. Познатиот филмски продуцент Горјан Тоција- Медо почина утрово од пневмонија.

ПОЧИНА ГОРАН ТОЗИЈА-МЕДО Беше познат продуцент и директор на „Вардар филм“

+инфо

„Човек кој остави белег за сегашните и идните генерации, неуморен борец за подобро“, Зечевиќ се прости од Тозија

Скопје1 - 13.01.2022

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, изрази сочувство до семејството, пријателите и роднините на почитуваниот Горан Медо Тозија кој почина денеска. „Со длабоко жалење дозволете да изразам сочувство за загубата на нашиот другар, сопартиец, ...

Сочувство од генералниот секретар Зечевиќ до семејството Тозија

Centar

СДСМ: Сочувство од генералниот секретар Зечевиќ до семејството Тозија

Канал5

Сочувство од генералниот секретар Зечевиќ до семејството Тозија

Локално